រដ្ឋាភិបាល​ឆែក​នឹង​បន្ត​ជួយកម្ពុជាលើ​ការងារ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​ក្នុង​ជំនួប​សម្តែង​ការ​គួរសម និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២ ឯកឧត្តម ម៉ាទីន វ៉ាវរ៉ា (Martin Vávra) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឆែក​ប្រចាំ​កម្ពុជា បាន​មានប្រសាសន៍ថា រដ្ឋាភិបាលឆែក នឹង​បន្ត​ជួយ​លើ​ផ្នែក​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) នៅ​កម្ពុជា តាមរយៈ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការលើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្នែកបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានស្វាគមន៍ ហើយ​ចង់ឱ្យ​មានដំណើរទស្សនកិច្ចរវាងគ្រូ និងគ្រូរបស់ប្រទេសទាំងពីរទៅវិញទៅមក ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរនូវបទពិសោធន៍ ចែករំលែកនូវចំណេះដឹង ក៏ដូចជាកម្មវិធីសិក្សា លើការបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកធនធានមនុស្សនេះ ឱ្យ​កាន់តែប្រសើរ និងដើរឱ្យ​ទាន់នូវការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យារបស់ពិភពលោក។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់រដ្ឋាភិបាលឆែក ដែលបានផ្តល់ជំនួយជួយដល់កម្ពុជានាពេលកន្លងមក ហើយថាជំនួយអស់ទាំងនេះបានរួមចំណែកឱ្យ​កម្ពុជាបន្តការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសរបស់ខ្លួនឱ្យ​មានការរីកចម្រើនបន្តទៅមុខទៀត។
ទន្ទឹមនេះដែរ អ្នកជំនាញការរបស់ឆែកក៏បានមកបំពេញកិច្ចការងារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលគិតមកដល់ពេលនេះ ក្រសួងការងារ បានផ្តល់នូវបណ្ណការងារដល់ពលករជំនាញ ក៏ដូចជាអ្នកជំនាញការរបស់ឆែកប្រមាណជាង ១០០នាក់មកហើយ ដោយពួកគេនឹងទទួលបានសិទ្ធគាំពារនានា ដូចពលរដ្ឋកម្ពុជាដែរ។ ក្នុងនោះ​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បានស្វាគមន៍ចំពោះអ្នកជំនាញការទាំងនេះដែលបានមកបំពេញការងារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយក៏ចាត់ទុកថាជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រជាជន និងប្រជាជនផងដែរ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា កន្លងមករាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏មានកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយអង្គការភីន ឬ PIN (People In Need) ជាអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងមិនរកប្រាក់ចំណេញនៃប្រទេសឆែក ដែលអនុវត្តលើគម្រោងជំនួយមនុស្សធម៌, គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍រយៈពេលវែង, កម្មវិធីអប់រំ និងកម្មវិធីសិទ្ធិមនុស្សនៅតាមតំបន់ដែលមានវិបត្តិនៅទូទាំងសកលលោក និងបានចូលមកកម្ពុជា ពីឆ្នាំ ២០០៨។
សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យ TVET វិញ រដ្ឋាភិបាលឆែក ក៏បានបំពាក់ឧបករណ៍សម្ភារបណ្តុះបណ្តាល, បំប៉នសមត្ថភាពថ្នាក់ដឹកនាំ និងគ្រូ, ផលិតឯកសារសិក្សា, កែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដល់មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈខេត្តកំពង់ឆ្នាំង (២០១៩-២០២១) និងវិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង (២០២០-២០២១)៕