សៀមរាប – ខេត្តសៀមរាប គឺជាខេត្តដំបូងដែលមានផែនការសកម្មភាព សម្រាប់អនុវត្តគោលនយោបាយជាតិ ស្តីពីមុខរបរ និងការងារឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ ហើយក៏ត្រូវចាត់ទុកជាខេត្តគំរូមួយ សម្រាប់បណ្តាខេត្តរាជធានីទាំង២៤ផ្សេងទៀតយកគំរូតាម។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម សោម ចំណាន អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងឱកាសចូលរួមកិច្ចប្រជុំ និងអនុម័តផែនការសកម្មភាពឆ្នាំ២០២២-២០២៣ នៃគណៈកម្មខេត្តសៀមរាប កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តម សោម ចំណាន បានលើកឡើងថា ការអនុវត្តគោលនយោបាយស្តីពីមុខរបរ និងការងារ នឹងរួមចំណែកលើកតម្កើងជីវភាព ភាពថ្លៃថ្នូររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងសុខដុមរមនាសង្គម តាមរយៈការបង្កើតឱកាសការងារសមរម្យ និងមានផលិតភាពការងារខ្ពស់ជូនប្រជាពលរដ្ឋប្រកបដោយសមធម៌ សំដៅធ្វើការផ្លាស់ប្តូរ និងលើកស្ទួយរចនាសម្ព័នឧស្សាកម្ម ពីឧស្សាហកម្មអតិពលកម្ម ទៅជាឧស្សាហកម្មពលកម្មផ្អែកលើជំនាញនៅឆ្នាំ២០២៥។
ជាមួយគ្នា គោលនយោបាយនេះ ក៏លើកកម្ពស់ការប្រកួតប្រជែង និងផលិតភាព សំដៅប្រែក្លាយពីឧស្សាហកម្មមានតម្លៃបន្ថែមទាប ទៅជាឧស្សាហកម្មដែលមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ ស្របតាមគោលនយោបាយជាតិអភិវឌ្ឍន៍វិស័យឧស្សាហកម្ម ឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ និងចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិឱ្យមានកំណើនខ្ពស់ ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន សម្រាប់ភាពសុខដុមក្នុងសង្គមដោយផ្តល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋនូវឱកាសការងារសមរម្យ និងប្រកបដោយផលិតភាពការងារខ្ពស់ ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណដំណាក់កាលទី៤ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
គួរបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយជាតិស្តីពីមុខរបរ និងការងារ ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលដាក់ចេញកាលពីឆ្នាំ២០១៥ សំដៅបង្កើនឱកាសការងារសមរម្យជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា និងលើកកម្ពស់ផលិតភាពការងារ ជំរុញការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងធនធានមនុស្ស ព្រមទាំងពង្រឹងអភិបាលកិច្ចទីផ្សារការងារ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការ នៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម និងការផ្លាស់ប្តូរ នៃនិម្មាបនកម្មសេដ្ឋកិច្ចទាំងនៅក្នុងប្រទេស តំបន់ និងសកលោក។ គោលនយោបាយនេះ ក៏សំដៅជម្នះដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមចម្បងៗដែលទីផ្សារការងារកម្ពុជាកំពុងជួបប្រទះ ដូចជា កម្លាំងពលកម្មភាគច្រើននៅខ្វះបទពិសោធន៍ និងជំនាញ, យុវជនដែលបោះបង់ចោលការសិក្សានៅកម្រិតមូលដ្ឋានមិនទាន់មានជំនាញសមស្រប, កង្វះការផ្គត់ផ្គង់កម្លាំងពលកម្មតាមរដូវ ក៏ដូចជាទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ៕