រកឃើញ​បេក្ខជនបួនក្រុម ឡើងទៅប្រកួតវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ- កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២ បានរកឃើញ​បេក្ខជន​ចំនួន​៤ក្រុម ដើម្បី​ឡើងទៅ​កាន់វគ្គពាក់កណ្តាលផ្តាច់ព្រ័ត្រ ក្រោយ​ពី​ឆ្លង​កាត់ជជែក​ដេញដោលដ៏ស្វិតស្វាញ ក្នុង​វគ្គជម្រុះជុំទី៣ តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បេក្ខជនទាំង៤ក្រុម ដែល​បានឈ្នះ​ក្នុង​វគ្គជម្រុះជុំទី៣ និង​ឈាន​ទៅ​ប្រកួត​នៅវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ ដែល​គ្រោងធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ខាងមុខ រួមមាន ទី១.បេក្ខជន​មក​ពី​វិទ្យាល័យសម្ដេចឪ សម្ដេចម៉ែ ខេត្តរតនៈគិរី, ទី២.បេក្ខជន​មក​ពី​សាលាប៊ែលធីរាជធានីភ្នំពេញ, ទី៣.បេក្ខជន​មក​ពី​សាលារៀនសុវណ្ណភូមិសាខាទី២៥ ខេត្តតាកែវ និង ទី៤.បេក្ខជន​មក​ពី​វិទ្យាល័យប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ក្នុង​ការ​ប្រកួត​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ​នាពេលខាងមុខនេះ ក្រសួងបានលើក​យក​ប្រធានបទ​ចំនួន២ សម្រាប់បេក្ខជន​ធ្វើការ​សួរដេញដោល​គ្នា នោះ​គឺ ប្រធានបទទី១ ការបង្កើនការលើកទឹកចិត្តគឺជាកត្តាចម្បងក្នុងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងគុណភាពរបស់អត្តពលិកឆ្ពោះទៅស៊ីហ្គេមឆ្នាំ២០២៣ ។ ក្នុងនោះ វិទ្យាល័យប្រាសាទបាគង ខេត្តសៀមរាប ជាក្រុមស្រប និងសាលារៀនសុវណ្ណភូមិទី២៥ ខេត្តតាកែវ ជាក្រុមបដិសេធ។
ដោយឡែកប្រធានបទទី២ គឺ ទម្លាប់នៃការស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស គឺជាចំណុចអាទិភាពដើម្បីទទួលបាននិទ្ទេស A ក្នុងការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ។ ដោយក្នុងនោះ វិទ្យាល័យសម្ដេចឪ សម្ដេចម៉ែ ខេត្តរតនៈគិរី  ជាក្រុមស្រប និងសាលាប៊ែលធី រាជធានីភ្នំពេញ ជាក្រុមបដិសេធ។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិនេះ ត្រូវ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា រៀបចំ​ឡើងក្នុងគោលបំណងបណ្តុះស្មារតីយុវជនឱ្យចេះប្រើប្រាស់វប្បធម៌សន្ទនា បំណិនស្រាវជ្រាវ ការដោះស្រាយបញ្ហា បំណិនត្រិះរិះពិចារណា ការចែករំលែកគំនិត និងការនិយាយជាសាធារណៈដល់យុវសិស្សដែល​កំពុងសិក្សានៅកម្រិតថ្នាក់វិទ្យាល័យ។ ហើយ​សម្រាប់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ​ដែល​នឹងប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​ថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ខាងមុខនេះ ប្រារព្ធឡើងដោយផ្ទាល់នៅមជ្ឈមណ្ឌលម៉ានី (The Many Center) និងផ្សាយបន្តផ្ទាល់លើហ្វេសប៊ុកផេកផ្លូវការរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ផងដែរ៕