សម្តេចធិបតី ក្រើន​រំលឹក​ប្រជាពលរដ្ឋ​យកចិត្តទុកដាក់បង្ការជំងឺ និងលេងកីឡាដើម្បីសុខភាព
រាជធានីភ្នំពេញ — ក្នុងពិធី​ប្រកាស​ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ​ផែនការ​ជាតិប្រយុទ្ធជំងឺមហារីក ឆ្នាំ២០២៥-២០៣០​ សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានក្រើន​រំលឹក​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូម​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់បង្ការជំងឺ ដោយ​កុំដល់ពេលឈឺ ទើបស្វែង​រក​ការព្យាបាល និងជំរុញ​ប្រជាពលរដ្ឋលេងកីឡា ហាត់ប្រាណ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​សុខុមាលភាព។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍​ដោយ​លើកឡើងថា មានមូលហេតុមួយចំនួន ដែលបណ្តាល​ឱ្យ​កើតមានជំងឺមហារីក ទី១ អាហារូបត្ថម្ភ បន្លែ សាច់ ឬអាហារផ្សេងៗ, ទី២ អស់សុពលភាព ខូចកម្រិត ឬក៏គីមីច្រើន ហើយទី៣ ពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងកីឡា។ តែយ៉ាងណាដើម្បីចូលរួមបង្ការ សម្តេចបានស្នើ​ដល់​ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ ដូចជាក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងសុខាភិបាល ក្រសួងកសិកម្ម អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និង​រដ្ឋាករ ពិនិត្យ​ឱ្យ​បានតឹងរឹង​ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​នាំចូលបន្លែសាច់ ការ​ប្រើប្រាស់ជាតិគីមីផ្សេងៗ​ឱ្យ​បានហ្មត់ចត់ ហើយ​ក្រសួងអប់រំ ត្រូវ​អប់រំ​នៅ​តាម​សាលា ដើម្បី​ឱ្យ​ដឹងពីវិធីបង្ការ និង​ជៀសវាង​ក្នុងការ​បរិភោគ ឬធ្វើ​សកម្មភាព​ណាមួយ​ដែល​នាំ​ឱ្យ​កើតជំងឺមហារីក។
បើតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម ឈាង រ៉ា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាល ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ប្រទេសកម្ពុជា មានអ្នកកើតជំងឺមហារីកថ្មីប្រមាណ ២ម៉ឺនករណី ហើយជារៀងរាល់ឆ្នាំ ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ១ម៉ឺន៤ពាន់នាក់ ក៏​បានបាត់បង់ជីវិតដោយសារជំងឺនេះដែរ ដែលតួលេខនេះ ត្រូវឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីសារៈសំខាន់ និងភាពបន្ទាន់នៃការដែលត្រូវចាត់វិធានការទប់ស្កាត់៕