សម្តេចតេជោ កោតសរសើរ​ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការរៀបចំប្រឡង​បាក់ឌុបជោគជ័យ និង​អំពាវនាវ​ដល់បេក្ខជន​ប្រឡងមិនជាប់បន្ត​ការ​សិក្សា
កំពង់ស្ពឺ – ថ្លែងពីពិធី​បើក​ការដ្ឋានសាងសង់លើកម្រិតគុណភាពផ្លូវជាតិលេខ៤១ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានកោតសរសើរ​ដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា ដែល​បានរៀបចំ​ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម្រេច​បានជោគជ័យ ខណៈ​ឆ្នាំនេះ កម្ពុជា​ក៏​រវល់​ជាមួយ​ការ​ប្រជុំ​អាស៊ាន​ផងនោះ។
សម្តេចតេជោ​បាន​បញ្ជាក់ថា ដោយ​សារ​ឆ្នាំនេះ​ប្រទេស​កម្ពុជា​រវល់​ជាមួយ​នឹង​ការ​រៀបចំកិច្ច​ប្រជុំ​កំពូលអាស៊ាន បានធ្វើ​ឱ្យ​ក្រសួងអប់រំ​ផ្លាស់ប្តូរ​កាលបរិច្ឆេទ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ តែយ៉ាងណាក្រសួងបានរៀបចំ​ការ​ប្រឡង​នេះ​ទទួលបានជោគជ័យ ដោយ​ក្នុងនោះមានបេក្ខជន​ជាង ៧២ភាគរយ បានជាប់ជាស្ថាពរ ដែល​វាជាការ​សម្រេច​ជោគជ័យ​បានដ៏​ល្អ។
“ពិតហើយ គម្រោងដើររបស់យើង គឺប្រឡងមុនហ្នឹង តែដោយសារ​យើងជាប់ប្រជុំអាស៊ាន គឺយើង​ត្រូ​វលើក​ពេល​មក​ប្រឡង​ថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូវិញ ដើម្បី​ឱ្យ​ផុតពីការប្រជុំអាស៊ាន និង​ការប្រជុំនានា… តែការប្រឡង​នេះ បានសម្រេចជោគជ័យ​ល្អណាស់ ជាមួយ​នឹង​ជាប់ជាង ៧២ភាគរយ ក្នុងរយៈ​ក៏​មានជាប់និទ្ទេស A រហូត​ដល់ជាង១ពាន់នាក់…”
ជាមួយ​គ្នានេះ សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់បេក្ខជន​ដែល​ប្រឡង​មិន​ជាប់ សូម​បន្ត​ការ​សិក្សា​ ហើយ​ឆ្នាំ​ក្រោយ​សូម​ចូលរួម​ប្រឡង​ម្តង​ទៀត។ ដោយ​ក្នុងនោះសម្តេចតេជោ​ក៏​ជំរុញ​ដល់​បេក្ខជន​ដែល​ប្រឡង​មិន​ជាប់ គួរ​បន្ត​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ហើយ​ខិតខំរៀន និង​ត្រឡប់​មក​ប្រឡង​បាក់ឌុបដើម្បីទទួល​បាន​សញ្ញាបត្រ។
សម្រាប់ភាពជោគជ័យ នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប​នេះដែរ សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​លោក​គ្រូអ្នកគ្រូ មន្រ្តីអង្គភាពប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ ក៏​ដូចជា សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា សមត្ថកិច្ច និង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​ដែល​បានយកចិត្តទុកដាក់ខិតខំរៀបចំការប្រឡងបាក់ឌុបប្រកបដោយជោគជ័យ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបឆ្នាំ​២០២២នេះ បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​កាលពីថ្ងៃទី៥ និង​ទី៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២ និង​ត្រូវ​បានប្រកាស​លទ្ធផល​កាលពីថ្ងៃទី២២ និង​ថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២២ ក្នុងនោះ​​មានបេក្ខជន​សរុប​ចំនួន ៩០៩៥០នាក់បានប្រឡងជាប់ ដែលស្មើ​នឹង​ ៧២.៣៣ភាគរយ នៃចំនួនបេក្ខជន​មក​ប្រឡង៕