សម្តេចតេជោ ៖ ភាពខុសគ្នា​នៃសាសនា មិន​មែនជា​ឧបសគ្គ នៃការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​
ភ្នំពេញ – ថ្លែង​នៅ​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរខួប​១០០ឆ្នាំ នៃវត្ត​មាន​សាសនា​គ្រឹស្តនៅ​កម្ពុជា នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២៧ ខែមករា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​សម្តែង​នូវ​មោទនភាព​ចំពោះ​ប្រជាជន​កម្ពុជាដែល​ប្រកាន់សាសនា​ផ្សេងៗគ្នា ប៉ុន្តែមានសាមគ្គីភាពគ្នា ដោយថា ការ​ប្រកាន់​យក​គោរពសាសនា​ខុសៗគ្នា​នៅ​កម្ពុជា មិន​មែន​ជា​ឧបសគ្គ​ក្នុងការ​កសាងប្រទេស​ជាតិឡើយ។
សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តីបាន​លើក​ឡើងថា បណ្តាប្រទេសជាច្រើនបានកោតសរសើរចំពោះ​សុខដុមនីយកម្ម​សាសនានៅកម្ពុជាតាមរយៈគោលនយោបាយដ៏ត្រឹមត្រូវរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ដែលមានកិច្ចសហការល្អជាមួយស្ថាប័ន អង្គភាព ក៏ដូចជាដៃគូពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីធ្វើឱ្យ​មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​បង្ករការងាយស្រួលដល់ប្រជាជនគ្រប់សាសនា។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នៅតែបញ្ជាក់ថា សន្តិភាពដែលយើងរកបាន មិនមែនសម្រាប់តែ​ព្រះពុទ្ធសាសនា ដែលជាសាសនារបស់រដ្ឋ ឬសម្រាប់អ្នកណាមួយនោះទេ យើងបានទទួល​ផលប្រយោជន៍​ពីសន្តិភាពតាមរយៈនយោបាយឈ្នះ-ឈ្នះទាំងអស់គ្នា រាប់ទាំងគ្រិស្ត​សាសនា​ផងដែរ។ ដូច្នេះពិតណាស់ថា យើងត្រូវរួមគ្នាថែរក្សាសន្តិភាពដែលយើងរកបានដោយលំបាកនេះ ហើយពាក្យអរគុណសន្តិភាពបាននឹងកំពុងលាន់ ឮរំពងនៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕