ធនាគារជាតិ និងក្រសួងអប់រំ សហការបញ្រ្ជាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ទៅ​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា​ចំណេះទូទៅ
ធនាគារជាតិ​កម្ពុជា និង​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ បានចុះអនុស្សារណជាមួយគ្នា ក្នុងការ​អនុវត្ត​គម្រោង​បញ្រ្ជាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ទៅ​ក្នុងកម្មវិធី​សិក្សា​ចំណេះទូទៅ ដំណាក់កាលទី៣។
លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចសហការរវាងធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា និង​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការបញ្រ្ជេាបចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាជាតិ បានសម្រេចលទ្ធផលជាបន្តបន្ទាប់ នាពីរដំណាក់កាលកន្លងមក ដោយក្រសួងបានដាក់ឱ្យសាកល្បងអនុវត្តការបញ្ជ្រាបមេរៀនមួយចំនួននៅកម្រិតថ្នាក់ទី ៤ និងទី៧ ក្នុងឆ្នាំសិក្សា ២០២២-២០២៣។
លោកជំទាវ ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ​ដែលប្រើប្រាស់​ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ ហើយ​ក្នុង​បរិបទ​ដែលសេដ្ឋកិច្ច​កំពុងវិវត្តជាប្រចាំ ការផ្តល់​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​នូវ​ជំនាញហិរញ្ញវត្ថុ ដូចជា​ការយល់ដឹងអំពីលុយ ការវិនិយោគ និងការ​ចាត់ចែងហិរញ្ញវត្ថុចាប់ពីវ័យកុមារ ជាការងារចាំបាច់ ដើម្បី​ឱ្យសិស្សានុសិស្ស​មានសមត្ថភាព​ក្នុងការធ្វើ​ការ​សម្រេចចិត្ត​ត្រឹមត្រូវ ក្នុងការ​កសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំ សម្រាប់អនាគតហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ។ លោកជំទាវបន្តថា កង្វះចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ​អាចធ្វើ​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស ឬយុវជន​ប្រឈមមុខ​នឹងបញ្ហា​ក្នុងការ​គ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុរបស់គេ ដូចជា ធ្លាក់ក្នុង​ស្ថានភាព​មាន​បំណុល ឬការវិនិយោគ​មិនល្អ ដែលបណ្តាល​មក​ពីការ​សម្រេចចិត្តមិនត្រឹមត្រូវ។