ក្រសួងអប់រំធ្វើយុទ្ធនាការគាំទ្រ​ការអប់រំឌីជីថល​សម្រាប់​សិស្សមធ្យមសិក្សា​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានប្រកាស​ពី​ការ​រៀបចំធ្វើ «យុទ្ធនាការគាំទ្រ​ការ​អប់រំ​ឌីជីថល​សម្រាប់សិស្សានុសិស្ស​នៅ​គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សា​រាជធានីភ្នំពេញ » ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ក្នុង​ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២៣នេះ នៅគ្រប់​វិទ្យាល័យរដ្ឋ​ទាំងអស់​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ក្រសួងអប់រំ យុទ្ធនាការនេះ​នឹង​ត្រូវ​អនុវត្ត​ដោយ មជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់​ការ​អប់រំ​ឌីជីថល និង​ការ​អប់រំពីចម្ងាយ ដោយ​មានកិច្ចសហការពីវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ វិទ្យាស្ថាន​គរុកោសល្យ​រាជធានីភ្នំពេញ និងមន្ទីរ​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា រាជធានីភ្នំពេញ។
តាមរយៈយុទ្ធនាការនេះ គរុនិស្សិត នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និង​គរុសិស្ស នៃវិទ្យាស្ថាន​គរុកោសល្យ​រាជធានីភ្នំពេញ នឹង​ផ្តល់ជូន​ដល់សិស្សានុសិស្ស​ពីថ្នាក់ទី១០ ដល់ថ្នាក់ទី១២ ដោយផ្តល់ការ​បណ្តុះបណ្តាល​នៅ​តាមថ្នាក់រៀននីមួយៗ​ដោយ​ផ្ទាល់ លើ​ប្រធានបទ​ចំនួន៦ រួមមាន ៖ ១.ការស្វែង​យល់ពីវិធីសាស្រ្តរៀន (Learning how to learn) ដោយសិស្ស​ម្នាក់ៗ​អាច​ស្វែង​រក​ឃើញវិធីសាស្រ្តរៀន​ដែលសមស្រប​សម្រាប់មេរៀន និង​មុខ​វិជ្ជានីមួយៗ ក៏​ដូចជា​វិធីសាស្រ្ត​រៀន​ដែល​សមស្របទៅតាមបុគ្គលិកលក្ខណៈរបស់ខ្លួន។
២.ការរៀនដោយស៊ីជម្រៅ (Enrichment Learning) ដោយប្រើប្រាស់ធនធាន​សិសក្សាចម្រុះ ៖ សិស្សម្នាក់ៗអាចចេះប្រើប្រាស់ធនធាន​សិក្សា​សមស្រប ដើម្បីរៀន​ជាលក្ខណៈស្វ័យសិក្សា មុនពេល​ចូលរៀន​ក្នុងថ្នាក់ និង​ការរៀន​លក្ខណៈសហការដោះស្រាយ​លំហាត់ បន្ទាប់ពីការ​រៀនក្នុងថ្នាក់រួច ក៏​ដូចជា​ការ​ហ្វឹកហាត់ ឬប្រតិបត្តិបន្ថែម​ជាមួយ​កិច្ចការផ្ទះ។
៣.ការរៀនតាមបែបពន្លឿន (Accelerated Learning) ៖ សម្រាប់សិស្សដែលរៀនយឺត ឬពុំសូវយល់ច្បាស់លើមេរៀន ឬខកខានពុំបានចូលរៀន ដោយ​ការរៀនជាមួយ​ធនធាន​សិក្សា​ដែល​ផលិត​ជាពិសេស​សម្រាប់​ការស្វែង​យល់ជាពិស្តារលើមេរៀននីមួយៗ។
៤.ការបង្កើតក្លឹបសិក្សា​សម្រាប់សិស្សរៀនយឺត (Study Club) ឬក្លឹបសិក្សា​មុខវិជ្ជា (Interest Club) ៖ សិស្ស​អាច​រួមគ្នា​បង្កើតក្លឹបសិក្សា​ដោយមានសិស្សពូកែជួយបង្រៀន​សិស្ស​ដែលរៀនយឺត ឬសិស្សដែល​មានចំណាប់អារម្មណ៍​លើ​ការ​សិក្សា​ដោយ​បង្កើតគម្រោង (Project Based Learning) ដើម្បីសិក្សា​កាន់តែស៊ីជម្រៅ និង​ជាលក្ខណៈសហការ។
៥.ការបំប៉នសមត្ថភាព​ត្រៀមប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ៖ សិស្សនឹងទទួលបានការពន្យល់​ពីគន្លឹះសំខាន់ៗ​នៃការត្រៀមខ្លួនដើម្បីប្រឡង និង​ការ​ណែនាំ​អំពីធនធានសិក្សា​សំខាន់ៗ ដើម្បីបំប៉ន និង​លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាព។
៦.ការប្រើប្រាស់​កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ Duraseksa-ទូរសិក្សា​ ៖ សិស្សអាចទទួលបានធនធាន​សិក្សា​ដែលមានលក្ខណៈ​ពេញលេញ (គ្រប់មេរៀន គ្រប់មុខវិជ្ជា គ្រប់កម្រិតថ្នាក់) ចំរុះ (ដែលមានច្រើនប្រភេទ​ជាវីដេអូ សន្លឹកកិច្ចការ សៀវភៅ​មេរៀនសង្ខេប សៀវភៅលំហាត់អនុវត្ត…) និងសម្បូរបែប (ការរៀន​ដោយ​សង្ខេប ការរៀនជាមួយ​សំណួរ-ចម្លើយ ការរៀនជាមួយ​វីដេអូបង្រៀន ការធ្វើតេស្តសមត្ថភាពដោយខ្លួនឯង)។ បើតាមការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់ក្រសួងអប់រំ យុទ្ធនាការនេះ នឹង​ត្រូវអនុវត្ត​នៅ​តាមគ្រឹះស្ថាន​មធ្យមសិក្សា​រដ្ឋចំនួន៣៨ នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ហើយ​សិស្សានុសិស្ស​ជាង​៤០ពាន់នាក់​ដែលកំពុងសិក្សា​នៅ​កម្រិតមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ នឹងទទួលការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដោយ​គរុនិស្សិត និង​គរុសិស្សស្ម័គ្រចិត្តចំនួន​៣៦៧នាក់ ហើយ​ដែល​ត្រូវ​ចុះផ្ទាល់​ទៅកាន់ថ្នាក់រៀន​ជិត ១០០០បន្ទប់៕