គ្រូបង្រៀនចំនួន៤រូប ដែលសុទ្ធសឹងមកពីតំបន់ជនបទ បានឈ្នះជ័យលាភី ក្នុងការប្រកួតប្រជែងគ្រូបង្រៀនដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ ឆ្នាំ២០២៥ ដោយការប្រកាសបានធ្វើឡើងនៅក្នុងកម្មវិធី ពិព័រណ៌បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ លើកទី១ នៅដើមសប្តាហ៍នេះ។
ម្ចាស់ជ័យលាភីទាំង៤រូប រួមមាន លោកគ្រូ ស្រេង ចក់ មកពីសាលាបឋមសិក្សាពាក់ស្នែង, អ្នកគ្រូ ហេង ឆាយអ៊ី មកពីសាលាបឋមសិក្សាអនុវត្តន៍គរុកោសល្យ ខេត្តសៀមរាប ទទួលបានជ័យលាភីលេខ១។ អ្នកគ្រូ សារី លីដា មកពីវិទ្យាល័យព្រះរាជបូជនីយកិច្ច ខេត្តស្ទឹងត្រែង ទទួលបានជ័យលាភីលេខ២ និង អ្នកគ្រូ រិទ្ធិ លីដា មកពីសាលាបឋមសិក្សាវត្តរាជបូណ៌ ខេត្តសៀមរាប ទទួលបានជ័យលាភីលេខ៣។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ដោយកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលបានចូលរួមក្នុងការប្រកួត ជាពិសេសចំពោះការធ្វើបទបង្ហាញក្នុងកម្មវិធី។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បានផ្តល់អនុសាសន៍លើកទឹកចិត្តដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ម្ចាស់ជ័យលាភីទាំងអស់ ឱ្យសរសេរចងក្រងជាសៀវភៅពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងការបង្រៀនមុខវិជ្ជាស្ទែម ក៏ដូចជាក្នុងបរិបទជនបទ ដើម្បីចែករំលែកបទពិសោធន៍ទៅកាន់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូផ្សេងទៀតឱ្យបានទូលំទូលាយ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ គូសបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំនឹងបន្តយកចិត្តទុកដាក់ផ្តល់ការគាំទ្រ និងទទួលស្គាល់នូវការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូទាំងអស់ដែលបានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីលើកកម្ពស់ការបង្រៀន និងរៀនឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងប្រសិទ្ធផល ដោយបានលើកឡើងពីគំនិតផ្តួចផ្ដើម នៃការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនផ្នែកបច្ចេកវិទ្យានាពេលអនាគត។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យលោកគ្រូ អ្នកគ្រូទាំងអស់ ខិតខំប្រឹងប្រែងចាប់យកចំណេះវិជ្ជាតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ជាពិសេសប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ដើម្បីចែករំលែកចំណេះដឹងបន្តទៅកាន់សិស្សានុសិស្ស ក្នុងបុព្វហេតុអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សកម្ពុជាប្រកបដោយសក្តានុពល ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមជាតិប្រកបដោយចីរភាព។
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងគ្រូបង្រៀនដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាអប់រំឆ្នាំ២០២៥ បានប្រកាសការប្រកួតកាលពីដើមឆ្នាំនេះ ដោយផ្ដល់ឱកាសដល់គ្រូបង្រៀនដែលកំពុងបង្រៀននៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំណេះទូទៅសាធារណៈ ឬឯកជន ដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានជំនួយដល់ការបង្រៀន និងរៀន បានបញ្ចេញសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន។ សម្រាប់ការប្រកួតនេះ គ្រូបង្រៀនត្រូវឆ្លងកាត់ការវាយតម្លៃដោយក្រុមការងារបច្ចេកទេស ហើយមានតែបេក្ខជនជ័យលាភីប៉ុណ្ណោះ ត្រូវបានឡើងធ្វើបទបង្ហាញដោយផ្ទាល់នៅក្នុងសន្និសីទ និងពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាអប់រំកម្ពុជាលើកទី១។ ក្នុងនោះ បេក្ខជនជ័យលាភីលេខ១ ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ៤លានរៀល, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ៣លានរៀល និងជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានប្រាក់រង្វាន់ចំនួន ២លានរៀល៕