ក្រសួងអប់រំ ប្រកាសជ្រើសរើសបេក្ខជនប្រកួតប្រជែងតែងនិពន្ធប្រលោមលោកខ្នាតខ្លី
ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរទិវាជាតិអំណានលើកទី១០ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ និងដើម្បីលើកកម្ពស់តម្លៃពលរដ្ឋខ្មែរនិងវប្បធម៌ជាតិខ្មែរ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​រៀបចំ​ឱ្យ​មានការ​ប្រកួត​ប្រជែង​តែង​និពន្ធ​ប្រលោមលោក​ខ្នាតខ្លី ជ្រើសរើស​ជ័យលាភី ចំនួន៣រូប។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់​ការប្រកួតប្រជែងតែងនិពន្ធប្រលោមលោកខ្នាតខ្លី ស្នាដៃតែងនិពន្ធគឺត្រូវ​ឈរលើមូលបទ ៖ ១. តម្លៃសីលធម៌ ២. តម្លៃប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់ និងប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ ៣. តម្លៃភាសា អក្សរសាស្ត្រខ្មែរ វប្បធម៌ និងអរិយធម៌ខ្មែរ។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ អ្នកដែលជាប់ជ័យលាភី ក្រៅពីរង្វាន់ជ័យលាភី និងប្រកាសនីយបត្រដែលបេក្ខជននឹងទទួលបាន ក្នុងនោះបេក្ខជនក៏មានឱកាសបង្ហាញពីស្នាដៃ និងកម្រិតសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនក្នុងការប្រកួតកម្រិតថ្នាក់ជាតិ តាមរយៈការតែងនិពន្ធ ក៏ដូចជារួមចំណែកថែរក្សាវប្បធម៌ អរិយធម៌ខ្មែរ និងអក្សរសាស្រ្តខ្មែរ។ លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ជឿជាក់ថាស្នាដៃតែងនិពន្ធរបស់បេក្ខជន នឹងបានផ្សព្វផ្សាយទូលំទូលាយ​ទៅកាន់សាធារណជន មិនមែនគ្រាន់តែសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូនោះទេ ប៉ុន្តែនឹងអាចផ្សព្វផ្សាយស្នាដៃយ៉ាងទូលំទូលាយដល់អ្នកអានទាំងអស់ផងដែរ។
សម្រាប់លោក សុខ បញ្ញាវឌ្ឍន៍ ជាគណៈកម្មការវាយតម្លៃ
បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹង​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើសប្រកួតស្នាដៃតែងនិពន្ធប្រលោមលោកខ្លី រួមមាន ទី១. សមាសភាពដែលអាចចូលរួមប្រឡងប្រជែងមានដូចជា មន្ត្រីអប់រំ គ្រូបង្រៀន គរុនិស្សិត គរុសិស្សសិស្ស និស្សិត និងសាធារណជនទូទៅ ។ ទី២. បេក្ខជនត្រូវតាក់តែងជារឿងខ្លីពាក្យរាយ ឬ ជាពាក្យភាព ចំនួនពី១០ទំព័រ ទៅ១៥ទំព័រ ខ្នាតក្រដាស A4 ដោយកុំព្យូទ័រ ប្រើពុម្ពអក្សរ Khmer OS Moul light 12 (សម្រាប់ចំណងជើង និងចំណងជើងរង) និង Khmer OS Battambang ទំហំអក្សរ ១២(សម្រាប់អត្ថបទ)។ ទី៣. ជាស្នាដៃតែងនិពន្ធថ្មីសុទ្ធសាធ ដោយមិនមែនជាអត្ថបទកែសម្រួល ឆ្នៃប្រឌិត ឬលួចចម្លង ឬក៏មិនមែនជាស្នាដៃដែលធ្លាប់ទទួលជ័យលាភី ក្នុងការប្រកួតប្រជែងនានាកន្លងមកហើយដែរ ។
កាលបរិច្ឆេទឈប់ទទួលស្នាដៃ នៅថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោង ១៧:០០នាទី​ជាកំហិត។ ទំនាក់ទំនងស្នាដៃតាមរយៈតេឡេក្រាម ០១០ ២២ ០៧ ៨៨ និងសម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមទំនាក់ទំនងលេខ ០១១ ២២ ៨៨ ៥២៕