ក្រសួងអប់រំ និង JICA ជំរុញការអប់រំគ្រូបង្រៀនតាមរយៈការច្នៃប្រឌិតឌីជីថល
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) កំពុងជំរុញការអប់រំគ្រូបង្រៀននៅ​កម្ពុជាតាមរយៈការច្នៃប្រឌិតឌីជីថល ដោយបង្ហាញពីរបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យាកំពុងបើកឱកាសថ្មីគួរឱ្យរំភើបសម្រាប់ការបង្រៀន និងរៀននៅទូទាំងប្រទេស។
ក្នុងពិព័រណ៍ស្ទែមប្រចាំឆ្នាំលើកទី៣ នៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យបាត់ដំបង ក្រោម​ប្រធានបទ “សហថាមពល នៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិតក្នុងការបង្កើតគ្រូបង្រៀនឌីជីថលនៅកម្ពុជា” ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ ដោយ​ថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់ រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន តាមរយៈ JICA ដែលបានបន្តគាំទ្រដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូនៅកម្ពុជា និងជំរុញឱ្យពិព័រណ៍ស្ទែម ជួយបណ្តុះគំនិតច្នៃប្រឌិតនវានុវត្តន៍ដល់គរុនិស្សិត។
លោក SANUI Kazumasa ប្រធានតំណាងការិយាល័យ JICA ប្រចាំកម្ពុជា បានបញ្ជាក់អំពីភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំរបស់​ JICA ជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការជំរុញការអប់រំគ្រូបង្រៀនតាមរយៈការច្នៃប្រឌិតឌីជីថល។ លោកបានលើកឡើងពីគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗដូចជា វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យនៅភ្នំពេញ និងបាត់ដំបង ព្រមទាំងមជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពក្នុងខេត្តកំពង់ចាមដែលនឹងប្រែក្លាយនាពេលខាងមុខនេះ។
ពិព័រណ៍ស្ទែមប្រចាំឆ្នាំ លើកទី៣ នៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យបាត់ដំបង
លោក SANUI Kazumasa បន្ថែមថា JICA គាំទ្រចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដែលជំរុញការច្នៃប្រឌិតក្នុងវិស័យអប់រំ និងលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលរបស់កម្ពុជា។ លោកជឿជាក់ថា ការវិនិយោគ​លើបច្ចេកវិទ្យាបែបនេះមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពរបស់ប្រទេសកម្ពុជា និងបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្លួនក្នុងការក្លាយជាសង្គមដែលផ្អែកលើចំណេះដឹង។