ទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតឆ្នាំ២០២៣ «រួមគ្នាការពារ ផ្តល់សិទ្ធិអំណាច និងគោរពកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ»
ទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ គ្រោង​នឹង​ប្រារព្ធធ្វើ​ឡើង​ដើមសប្តាហ៍​ក្រោយនេះ (១៣ កុម្ភៈ) ក្រោមប្រធានបទ “រួមគ្នា ការពារ ផ្តល់សិទ្ធិអំណាច និងគោរពកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ” ក្នុងបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងឱ្យបានទូលំទូលាយអំពីសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតសម្រាប់កុមារ និងជម្រុញឱ្យមានការចូលរួមធ្វើឱ្យអ៊ីនធឺណិតកាន់តែមានសុវត្ថិភាព និងមានភាពល្អប្រសើរជាងមុនសម្រាប់កុមារក្នុងយុគសម័យឌីជីថល ដើម្បីធានាបានថាអ៊ីនធឺណិត គឺជាកន្លែងដែលផ្តល់ឱកាសដល់កុមារ ហើយកុមារនឹងទទួលបានការការពារ ការផ្តល់សិទ្ធិអំណាច និងទទួលបានការគោរព។
ជាមួយ​គ្នា​ ទិវានេះក៏​ជម្រុញឱ្យមានការចាប់ផ្តើមនូវការសន្ទនាអំពីសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត ជាពិសេសជាមួយកុមារ យុវជន ដែលប្រហែលជាពួកគេមិនទាន់មានការយល់ដឹងពីរបៀបរក្សាសុវត្ថិភាពនៅពេលប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត ដែល​ជាគោលបំណងអាទិភាព ហើយក៏ជាមូលហេតុដែលឪពុកម្តាយ និងអ្នកថែទាំកុមារ គ្រូបង្រៀន អ្នកអប់រំ បុគ្គលិកសង្គម ក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិត អ្នកធ្វើការសម្រេចចិត្ត និងអ្នកនយោបាយ គួរគិតគូរពីការចំណាយពេលវេលាក្នុងការស្តាប់កុមារ និងយុវជនពីសកម្មភាពអនឡាញរបស់ពួកគេ និងធ្វើការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានជាមួយគ្នា។
នៅប្រទេសកម្ពុជា យុទ្ធនាការសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងជាលើកដំបូង​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៩ ដោយអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ (APLE) ហើយបន្ត​ រៀបចំជាព្រឹត្តិការណ៍ថ្នាក់ជាតិក្រោមកិច្ចសហការយ៉ាងល្អប្រសើរជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស (គ.ជ.ប.ជ) ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា (MoEYS) ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ (MPTC) ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ (CNCC) និងសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ (CRC Phnom Penh Branch) ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០៕