ថែទាំរាងកាយ និងការពង្រឹងចំណេះសេវាសុខភាពឥតគិតថ្លៃ តាមរយៈអេបសុខភាពយុវជន
ភាពអៀនខ្មាសនៃការសួរនាំអំពីសុខភាពបន្តពូជ និងសុខភាពផ្លូវភេទ បានបង្កឱ្យយុវជនមួយចំនួន មិនមានចំណេះគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការរក្សាអនាម័យសុខភាព ។ ដើម្បីដោះស្រាយនូវបញ្ហានេះ គម្រោងបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានព័ត៌មាន និងសេវាសុខភាពបន្តពូជ (SRHR) បានបង្កើតនូវកម្មវិធីទូរស័ព្ទមួយ​ដែលមានឈ្មោះថា  អេបសុខភាពយុវជន ក្នុងការ​ជួយ​ដោះស្រាយបញ្ហាមួយនេះសម្រាប់យុវជន។
យុវជនដែលមាន​ អេបសុខភាពយុវជន នៅក្នុងដៃឬក្នុងទូរស័ព្ទ បានផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការបង្កើនចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងសុខភាពបន្តពូជ ទោះបីជាកំពុងមានភាពខ្មាសអៀនក៏ដោយ ទោះគាត់ មិនបានសួរគ្រូ ឬអ្នកជំនាញ និងអាណាព្យាបាលក្ដី គឺគាត់នៅតែអាច ស្វែងយល់ពីរបៀបក្នុងការថែទាំខ្លួនឯង។
នៅក្នុង អេបសុខភាពយុវជន(Youth Health) មានដាក់បញ្ចូលនូវចំណេះដឹងអំពីសេវាសុខភាព និងការកំសាន្តចម្រុះគ្នាដូចជា ការបន្តពូជ, មធ្យោបាយពន្យារកំណើត, ចំណង់ផ្លូវភេទ, ភាពផ្សេងគ្នានៃផ្លូវភេទ, សិទ្ធិទំនាក់ទំនងផ្លូវភេទនិងសិទ្ធិបន្តពូជ, ការព្រមព្រៀងនិងការបង្ខំរួមភេទ, ជំងឺកាមរោគ, ការយល់ដឹងពីមេរោគអេដស៍/ជំងឺអេដស៍,  ​​​ការធ្វើតេស្តមេរោគអេដស៍/ជំងឺអេដស៍, ការព្យាបាលមេរោគអេដស៍/ជំងឺអេដស៍, ការយល់ដឹងពីច្បាប់បង្ការនិងទប់ស្កាត់, សុខភាពផ្លូវភេទ យេនឌ័រ និងនិន្នាការភេទ, ការស្វែងរកសេវាពិគ្រោះ និងគាំទ្រផ្លូវចិត្ត, ព័ត៌មានជំនួយដល់ការសម្រេចចិត្ត, សេវាសុខភាពបន្តពូជ និងគ្លីនិកសុខភាព, ព័ត៌មានដែលតែងសាកសួរទាក់ទងនឹង និងមេរោគអេដស៍/ជំងឺអេដស៍ រួមទាំងវីដេអូអប់រំ និង​កំសាន្តដទៃ​ទៀត។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា កម្មវិធី​ម៉ូ​បាល​អ៊ែ​ប ​«​សុខភាព​យុវ​​ជន​»​ ត្រូវបាន​ផ្តួចផ្តើមឡើង​ដោយ​ក្រុម​​ប្រឹក្សាជាតិ​អភិវឌ្ឍន៍​យុវជន​កម្ពុជា និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដែល​គម្រោង​នេះ​អនុវត្ត​ដោយ​បណ្តាញ​ទូរ​​ស័ព្ទ​ជំនួយ​កុមារ​កម្ពុជា ​(Child Helpline Cambodia) និង​អ៊ែ​ប​វិស្វករ Kawsang ដែលជា​ផលិត​​ផល​រួមគ្នា​ក្រោម​កម្មវិធី​ដែល​គាំទ្រ​ដោយ​មូលនិធិ UNFPA និង​រាជ​​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​៕