ជាទូទៅ នៅពេលមានរដូវបុណ្យទាន ទាំងបុណ្យភ្ជុំ ឬបុណ្យចូលឆ្នាំជាដើម យើងតែងតែសង្កេតឃើញ ប្រជាជនខ្មែរភាគច្រើន តែងមានទម្លាប់អុជធូប រួចប៉ងប្រាថ្នាសុំសេចក្ដីសុខ រកស៊ីមានបាន អាយុវែង និងចម្រុងចម្រើនទៅមុខ ក៏ដូចជាឧទិស្ទបុណ្យកុសលដល់ដូនតា និងញាតិការទាំងប្រាំពីរសន្តានជាដើម ។ តើការអុជធូបនេះគឺជាកាតព្វកិច្ចដែរទេ នៅពេលដែលយើងធ្វើបុណ្យ ឬចូលរួមប្រារព្ធពិធីបុណ្យផ្សេងៗ ?
លោក យូ សុភា សាស្ត្រាចារ្យវប្បធម៌ខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញបានលើកឡើងថា ការអុជធូបនេះ ជាទំនៀមទំលាប់ប្រពៃណីដូនតាខ្មែរយើងតាំងពីយូរមកហើយ ដោយអត្ថន័យការអុជធូបនេះមានផ្សេងៗគ្នា មាន បីសរសៃ ប្រាំសរសៃ ប្រាំពីរសរសៃ និងប្រាំបីសរសៃជាដើម។ បីសរសៃគឺតំណាងឱ្យគុណព្រះពុទ្ធ ព្រះធម៌ ព្រះសង្ឃ, ប្រាំសរសៃអាចតំណាងឱ្យខណ្ឌប្រាំ ឬក៏តំណាងឱ្យការបូជាព្រះទាំង ៥អង្គ គឺព្រះកុក្កុសន្ធោ(មាន់) ព្រះកោនាគមនោ(នាគ) ព្រះកស្សបោ (អណ្ដើក) ព្រះសមណគោត្តម (គោ) និងព្រះសិអារ្យមេត្រី (ខ្លា), ប្រាំពីសរសៃរតំណាងឱ្យញ្ញាតិការទាំងប្រាំសន្តាន, ចំណែក ប្រាំបីសរសៃគឺតំណាងឱ្យទិសទាំងប្រាំបី។ ខណៈអត្តន័យរួមតែមួយគត់ គឺដើម្បីសុំសេចក្ដីសុខ។
តែយ៉ាងណា បើតាមលោកសាស្រ្តាចារ្យ ក្នុងនាមជាអ្នកកាន់ពុទ្ធសាសនា យើងមិនចាំបាច់អុជធូបក៏បានដែរ ព្រោះអ្វីៗទាំងអស់គឺស្ថិតនៅលើចិត្ត។ ប្រសិនបើចិត្តយើងជ្រះថ្លាជាមួយនឹងអំពើល្អ កសាងអំពើជាកុសល ហើយចិត្តយើងដិតជាប់ជាមួយនឹងរូបភាពនៃការធ្វើអំពើល្អ ប៉ុន្តែប្រសិនបើចិត្តយើងមិនជ្រះថ្លា អត់អំណរ ទោះអុជច្រើនប៉ុនណា ក៏មិនបានបុណ្យនោះដែរ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកបានបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើករណីខកខានអុជមិនបាន ត្រឹមតែមួយសរសៃក៏អាចបញ្ជាក់ពីចិត្តយើងបានដែរ។