សញ្ញាបត្របណ្តោះអាសន្ន​សម្រាប់អ្នកជាប់បាក់ឌុបឆ្នាំនេះ មានភ្ជាប់ជាមួយនឹង QR Code ស្តង់ដា
នៅ​ថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ សិស្សានុសិស្សដែលបានប្រឡង​ជាប់សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ សម័យ​ប្រឡង ៖ ០៦ វិច្ឆិកា ២០២៣ នឹង​ទទួលបាន វិញ្ញាបត្របណ្តោះអាសន្ន​ ដែលមានដាក់ QR Code ស្តង់ដារ ដែលអាច​ផ្ទៀងផ្ទាត់​អំពីយថាភូតភាព បូរណភាព និង​សុពលភាព​បាន តាមរយៈ ថ្នាលផ្ទៀងផ្ទាត់ឯកសារ verify.gov.kh ដែលអភិវឌ្ឍដោយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍។
បើតាមការជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សិស្សានុសិស្ស​អាច​ប្រើវិញ្ញាបនបត្រនេះ ដើម្បីដាក់ពាក្យ​ស្នើ​សុំ​ចូល​សិក្សា​នៅ​គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​ទាំងអស់ ដោយ​ពុំ​តម្រូវ​ឱ្យ​ធ្វើនីត្យានុកូលកម្ម (ការបញ្ជាក់) លើ​ឯកសារថតចម្លង នៃវិញ្ញាបនបត្រ​បណ្តោះអាសន្ន​ក្នុងទម្រង់ជាក្រដាសឡើយ ហើយ​គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​ទាំងអស់​អាច​ស្កេន QR Code ស្តង់ដា ដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់​ភាពត្រឹមត្រូវ នៃវិញ្ញាបនបត្រនេះ តាមរយៈថ្នាល់ផ្ទៀងផ្ទាត់ឯកសារ verify.gov.kh។
សូមបញ្ជាក់ថា ថ្នាលផ្អៀងផ្ទាត់ឯកសារ verify.gov.kh ដែលអភិវឌ្ឍដោយ​ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ត្រូវ​បានរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាស​ដាក់ឱ្យ​ប្រើប្រាស់តាមរយៈអនុក្រឹត្យ លេខ ៥២ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងគោលបំណងលុបបំបាត់ការក្លែង​បន្លំឯកសារ ផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការប្រើប្រាស់ និង​ផ្ទៀងផ្ទាត់ភាពត្រឹមត្រូវ នៃឯកសារ ផ្តល់ទំនុកចិត្ត ចំណេញពេលវេលា និង​កាត់បន្ថយ​ការ​ចំណាយ​នានា ព្រមទាំង​ជំរុញ​ការ​ធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល​សេវាសាធារណៈ។
សម្រាប់ក្រសួងអប់រំ នេះជា​លើកទី២ហើយ ដែល​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានធ្វើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុងការដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ «វិញ្ញាបនបត្រ​បណ្តោះអាសន្ន​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ដែលមានដាក់ QR Code ស្តង់ដា ។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ គឺជា​ការ​បន្ត​ជំរុញ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ឱ្យ​បានទូលំទូលាយ ដើម្បី​ឱ្យ​ការ​ផ្តល់សេវាសាធារណៈ​កាន់តែមានភាពងាយស្រួល ល្អប្រសើរ និង​មានប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​ស្របតាមក្របខណ្ឌ​គោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គមឌីជីថល​កម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ គោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល​កម្ពុជា ២០២២-២០៣៥ និងមុំទី១ នៃបញ្ចកោណទី៥ របស់យុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១។
ជាមួយគ្នានេះ បើតាម​ការបញ្ជាក់របស់ក្រសួងអប់រំ សិស្សានុសិស្សអាចស្នើ​សុំវិញ្ញាបនបត្របណ្តោះអាសន្ន​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ សម័យប្រឡង ០៦ វិច្ឆិកា ២០២៣ ជាឯកសារទន់ (Soft Copy) ដោយ​ចូលទៅ​ក្នុង Telegram Bot ឈ្មោះ “វិញ្ញាបនបត្របណ្តោះអាសន្នមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ” តាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://go.gov.kh/bac-ii បន្ទាប់ពីទទួលបានវិញ្ញាបនបត្របណ្តោះអាសន្ន​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ជាឯកសាររឹង (Hard Copy) នៅមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា រាជធានីខេត្ត និង​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថានមធ្យមសិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជន៕