ថ្លែងក្នុងវេទិកាអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈអាស៊ី ក្នុងពិព័រណ៍បរិក្ខារអប់រំពិភពលោក ឆ្នាំ២០២៥ និងសន្និសីទឌីជីថល សម្រាប់ការអប់រំនៅអាស៊ី នៅប្រទេសចិន កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា ការអប់រំវិជ្ជាជីវៈ នឹងជំរុញការអភិវឌ្ឍក្នុងតំបន់ដែលបើកឱកាសកាន់តែសម្បូរបែប និងទូលំទូលាយដល់យុវជនគ្រប់រូបក្នុងតំបន់អាស៊ីឱ្យរកឃើញនូវជំនាញដែលខ្លួនស្រលាញ់ដើម្បីឈោងចាប់អនាគតដ៏ភ្លឺស្វាង និងសម្រេចក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួន។
លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ី កំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលនៃការធ្វើសមាហរណកម្មស៊ីជម្រៅ នៃបរិវត្តកម្មឧស្សាហកម្ម និងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំ ហើយការអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) បានក្លាយជាកម្លាំងស្នូលសម្រាប់បណ្តាប្រទេសនានា ដើម្បីបណ្ដុះបណ្ដាលអ្នកដែលមានជំនាញ និងលើកកម្ពស់បរិវត្តកម្មសេដ្ឋកិច្ច។
តាមរយៈវេទិកាអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈអាស៊ី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងអប់រំកម្ពុជា ជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា នឹងអាចជំរុញបណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់ជាច្រើន ចាប់យកឱកាសចុះកិច្ចព្រមព្រៀងអនុវត្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀតក្នុងវិស័យអប់រំវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីរួមគ្នាសម្រេចបានឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យ “ទ្វីបអាស៊ីដែលមានជំនាញ – Skilled Asia”។
បើតាមលោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី សម្រាប់កម្ពុជា ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០ និងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងភាគីពាក់ព័ន្ធ កំពុងប្រឹងប្រែងអស់ពីកម្លាំងកាយចិត្ត ដើម្បីកសាងប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចដែលប្រកបដោយបរិយាបន្ន ឌីជីថល ដោយផ្អែកលើចំណេះដឹង និងជំនាញច្បាស់លាស់ ហើយការអប់រំវិជ្ជាជីវៈ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏សំខាន់ឈានទៅសម្រេចបាននូវគោលដៅនេះ។
រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងអប់រំ លើកឡើងថា កម្ពុជានិងចិន បានកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏ល្អសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យអប់រំវិជ្ជាជីវៈ ដែលក្នុងនោះរួមមាន កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍសៀវភៅសិក្សា និងកម្មវិធីសិក្សា ការផ្លាស់ប្តូរគ្រូ-សិស្ស និងទិដ្ឋភាពផ្សេងទៀត, បានបណ្តុះក្រុមអ្នកមានជំនាញសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលសម្របតាមតម្រូវការនៃឧស្សាហកម្មក្នុងស្រុក។ ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី រំពឹងទុកថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យអប់រំវិជ្ជាជីវៈរវាងកម្ពុជា និងចិន នឹងបន្តពង្រឹង និងពង្រីកគ្រូបង្រៀន និងនិស្សិតកម្ពុជាកាន់តែច្រើនឱ្យមានឱកាសបានចូលរួមក្នុងសកម្មភាពផ្លាស់ប្តូរការអប់រំវិជ្ជាជីវៈក្នុងតំបន់ រៀនសូត្របទពិសោធកម្រិតខ្ពស់ និងពង្រីកទស្សនៈវិស័យអន្តរជាតិរបស់ពួកគេឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ។
គួរជំរាបជូនថា មូលបទស្នូល នៃវេទិកានេះគឺ “ការរួមគ្នាកសាង ទ្វីបអាស៊ីដែលមានជំនាញ ៖ ឱកាស និងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ” (Co-building a ‘Skilled Asia’: Opportunities and Challenges in Technical and Vocational Education) ដោយបានគូសរំលេចយ៉ាងច្បាស់ពីតម្រូវការរួម និងភាពចាំបាច់នៃការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំវិជ្ជាជីវៈនៅតាមបណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ី៕