ឯកឧត្តម សុខ សូកេន ៖ យុវជនមានសារៈសំខាន់ចូលរួមលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព
ភ្នំពេញ – ថ្លែងសុន្ទរកថាបិទនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី៤ (ASEFYLS4) កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម សុខ សូកេន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាប្រធានក្រុមការងារអន្តរក្រសួង-ស្ថាប័នរៀបចំកិច្ចប្រជុំ ASEFYLS4 លើកឡើងថា យុវជនមានសារៈសំខាន់ចូលរួមលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ជាពិសេសជំរុញការស្ដារសង្គមសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញក្រោយវិបត្តិកូវីដ-១៩ ។
ឯកឧត្តម សុខ សូកេន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាប្រធានក្រុមការងារអន្តរក្រសួង-ស្ថាប័នរៀបចំកិច្ចប្រជុំ ASEFYLS4 មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី៤ បានផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជន ASEF ជាពិសេសយុវជនកម្ពុជាឱ្យបានចូលរួមស្វែងយល់ និងរៀនសូត្រពីការងារសំខាន់ៗ ជាពិសេសកិច្ចការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព ទាំងកម្រិតបច្ចេកទេស និង នយោបាយដែលអាចជួយពង្រីកវិសាលភាពចំណេះដឹងរបស់យុវជនជំនាន់ក្រោយថែមមួយកម្រិតទៀត ។
ឯកឧត្តមបន្ថែមទៀតថា ការស្ដែងឱ្យឃើញនូវផលប៉ះពាល់ជាច្រើនផ្នែកនៃនិន្នាការសកល បានបង្ហាញពីភាពផុយស្រួយរបស់ស្ថានភាពពិភពលោកក្នុងកម្រិតមួយផ្សេងៗគ្នា ។ ជាមួយគ្នានេះ យុវជនទាំងអស់បានចេញសេចក្ដីថ្លែងការណ៍រួមយុវជនអាស៊ី-អឺរ៉ុប ដែលបង្ហាញពីឆន្ទៈនិងការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់យុវជនសម្រាប់គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ។
“ខ្ញុំជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា តាមរយៈការចូលរួមរបស់យុវជននៅគ្រប់តំបន់ នឹងជួយពង្រឹងភាពធន់របស់សង្គម ដើម្បីជម្រុញឱ្យមានភាពប្រសើរឡើងនៃពិភពលោក និងសង្គមសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយៗទៀត”
ឯកឧត្តម សុខ សូកេន
សូម​បញ្ជាក់ថា កិច្ចប្រជុំ ASEFYLS4 បានប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​ចាប់ពីថ្ងៃទី២២-២៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ នេះ ដោយ​មានការចូលរួមពីយុវជន ASEF សរុបចំនួនប្រមាណ ២០០នាក់ មកពី៥១ប្រទេស ផ្ដោតសំខាន់លើគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (SDGs) របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលរួមមាន៖ ១. SDG3 សុខភាព និងសុខុមាលភាពមាំមួន (Good Health & Wellbeing) ២. SDG4 ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព (Quality Education) ៣. SDG8 ការងារសមរម្យ និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច (Decent Work & Economic Growth) និង ៤. SDG13 សកម្មភាពបរិស្ថាន(Climate Action) ដោយចែកចេញជា ៤ដំណាក់កាល។
កិច្ចប្រជុំកំពូលនេះធ្វើឡើង ក៏​ស្របពេលដែលកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ី-អឺរ៉ុបលើកទី១៣ ដោយក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិកម្ពុជា បានសហការជាមួយមូលនិធិអាស៊ី-អឺរ៉ុប និងមានការគាំទ្រពីក្រសួងអប់រំ  យុវជន និងកីឡា ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងទេសចរណ៍ និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ក្រោមមូលបទ «ការអភិវឌ្ឍពិភពលោកប្រកបដោយចីរភាពក្រោយជំងឺកូវីដ-១៩» ៕