ភ្នំពេញ– អប់រំជាឈ្នាន់យុទ្ធសាស្រ្តកសាងធនធានមនុស្សនិងរំលេចទេពកោសល្យរបស់បុគ្គលម្នាក់ៗ ដែលអាចចូលរួមកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងទាញប្រយោជន៍ពីការអភិវឌ្ឍរបស់ខេត្តព្រះសីហនុ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន នាឱកាសបើកបវេសនកាលឆ្នាំសិក្សាថ្មី២០២១-២០២២ នៅវិទ្យាល័យហ៊ុន សែន វាលរេញ ស្រុកព្រៃនប់ ខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីព្រឹកថ្ងៃចន្ទម្សិលមិញ ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអភិវឌ្ឍខេត្តព្រះសីហនុឱ្យក្លាយជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចគំរូពហុបំណង ដែលជាសក្តានុពលយ៉ាងសំខាន់របស់ប្រទេសកម្ពុជា និងផ្តល់ប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បន្តលើកទឹកចិត្តដល់ស្ថាប័នមន្ទីរ អង្គភាព អាជ្ញាធរដែនដី សហគមន៍ និងប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប យកចិត្តទុកដាក់ និងចូលរួមគាំទ្របន្ថែមទៀតក្នុងការអភិវឌ្ឍសាលារៀន ។ លើសពីនេះ អភិវឌ្ឍហេដ្ឋរចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្ត កន្លែងលេងកីឡា ការថែរក្សាអនាម័យ និងបរិស្ថាន ព្រមទាំងការគាំទ្រផ្សេងទៀតតាមគ្រប់លទ្ធភាព ។
“ការចូលរួមពីដៃគូពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សាលារៀន និងបង្កើនធនធានមនុស្សកម្ពុជាឆ្ពោះទៅកាន់អនាគត ។ ជាពិសេសដំណើរការបង្រៀននិងរៀន មានភាពទន់ភ្លន់ អាស្រ័យទៅតាមទីតាំងភូមិសាស្ត្រ និងស្ថានភាពអប់រំ ឆ្លើយតបទៅនឹងទីផ្សារការងារ ដោយអនុវត្តវិធីសាស្ត្ររៀន និងបង្រៀនតាមបែបបច្ចេកវិទ្យាទំនើប” – ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់
គួរជម្រាបជូនថា ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ក៏បានអញ្ជើញផ្តល់ឧបករណ៍គ្រប់គ្រងអនាម័យ ដែលផ្តល់ជូនដោយមូលនិធិព្រីនស៍ និងអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិ ព្រមទាំងផ្តល់ជូនថវិកា និងសម្ភារៈសិក្សាដល់គណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស និងមាតាបិតាសិស្សដែលបានចូលរួមផងដែរ ៕