ឯកឧត្តម គង់ សុវណ្ណ ៖ ប្រសិនអ្នកបើកបរទាំងអស់គិតថាមនុស្សគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែជាសមាជិកគ្រួសារខ្លួន នោះនឹងរួមចំណែកកាត់បន្ថយការស្លាប់ និងរបួសដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍
ការអប់រំ ផ្សព្វផ្សាយ រឹតបន្តឹង និងអនុវត្តច្បាប់ចរាចរណ៍។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាខាងលើ ទីប្រក្សាគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក លើកឡើថា​ កម្ពុជាមានច្បាប់ស្ដីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ដែលបានធ្វើវិសោធនកម្មច្រើនដង ព្រមទាំងអាចឆ្លើយតបស្ថានភាពនៃផ្លូវ និងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍បច្ចុប្បន្ន និងនៅពេលអនាគត ប៉ុន្តែអ្វីដែលសំខាន់នោះ គឺយន្តការអនុវត្តមាត្រានៃច្បាប់ និងមាត្រានៃបទដ្ឋានក្រោមច្បាប់នីមួយៗ រួមបញ្ជូលការអប់រំផ្សព្វផ្សាយ ការរឹតបន្តឹងវិន័យ និងការផាកវិន័យទៅលើជនបង្កដែលល្មើសច្បាប់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការអប់រំ និងការរឹតបន្តឹងច្បាប់ត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នា ដោយមិនអាចខ្វះមួយណាបានឡើយ ហើយការអនុវត្តច្បាប់ត្រូវតែធ្វើឱ្យចំទិសដៅទៅលើកត្តាហានិភ័យ និងបញ្ហាប្រឈមចម្បងៗ ដូចជា ករណីបើកបរហួសល្បឿនកំណត់ច្រើន ករណីបើកបរមិនគោរពភ្លើង ស្លាកសញ្ញា ករណីស្លាប់ និងរបួសច្រើន ត្រូវធ្វើទៅលើផ្នែកនោះជាមុន។