ឯកឧត្តម ជា កុកហុក ៖ ពីពេលនេះទៅមុខ នឹងមានការ​ប្រកួតប្រជែង ដូច្នេះវិស័យ​ឯកជនចាំបាច់ត្រូវ​ពង្រឹងជំនាញរបស់បុគ្គលិក
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​ពិធីប្រកាស​ផែនការ​បណ្តុះបណ្តាល និង​អភិវឌ្ឍន៍​ឆ្នាំ​២០២៣ របស់វិទ្យាស្ថាន​អភិវឌ្ឍវិស័យ​អប់រំ (EDI) កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ជា កុកហុង ប្រធានគម្រោងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ (SDF) នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់វិស័យឯកជនក្នុង​ការ​បង្កើន​សមត្ថភាព​​ផ្នែកធនធាន​មនុស្ស​ក្នុង​ស្ថាប័ន​របស់ខ្លួន។
ឯកឧត្តម ជា កុកហុង មានប្រសាសន៍ថា ជានិន្នាការ​ពិភពលោក ពីមួយ​ឆ្នាំទៅ​មួយ​ឆ្នាំ គឺមាន​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ ហើយ​គួបផ្សំ​នឹង​វិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ពីនេះទៅមុខ គឺនឹង​មានការ​ប្រកួតប្រជែង ដែលចាំបាច់​ស្ថាប័ន​​នីមួយៗ​ត្រូវ​តែ​ពង្រឹង​ជំនាញ​បុគ្គលិក ដែលជា​យុទ្ធសាស្រ្ត​វែងឆ្ងាយ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍស្ថាប័ន​នោះទៅមុខ​ទៀត។
ឯកឧត្តមប្រធាន​ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​ទស្សនវិស័យច្បាស់លាស់ ក្នុង​ការ​ប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ទៅ​ជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​មធ្យមកម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០៣០ និង​ជាប្រទេស​ដែលមាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០៥០, ហើយ​បើក​ក្រឡេក​មើលក្នុងរយៈពេល​៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ហាក់មានកំណើនខ្ពស់ ដែលរុញ​ច្រាន​ឱ្យ​មានការ​ប្រើប្រាស់​សេវា​ដែលមាន​កម្រិតជំនាញ​ខ្ពស់ជាងមុន ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម ឯកឧត្តម ជា កុកហុក បច្ចុប្បន្ន​ជំនាញរបស់យើងនៅ​មិន​ទាន់ឆ្លើយតប​ជាមួយ​នឹង​តម្រូវ​ការ​នៅ​ឡើយ ដូច្នេះ​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែមានការ​បណ្តុះបណ្តាល​​ និង​អភិវឌ្ឍជំនាញ ជាពិសេស​ស្ថាប័នឯកជនគួរ​តែរៀបចំ​យុទ្ធសាស្រ្ត​ច្បាស់លាស់​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបុគ្គលិករបស់ខ្លួន។
“សេដ្ឋកិច្ចរបស់យើង​ចង់ជ្រៀតចូលទៅ​ក្នុង​តំបន់​ អញ្ចឹង​យើង​ត្រូវ​ការ​ជំនាញ… ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ទាំងអស់​ក៏​ចង់ធ្វើ​ការ​អភិវឌ្ឍ ដូច្នេះប្រសិន​បើ​គ្មា​ន​កម្លាំង​គាំទ្រពីកម្មករ ក៏​ទៅមិនរួចដែរ…”
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​អង្កេត​កម្លាំងពលកម្ម​កម្ពុជា ដែលធ្វើ​ឡើង​ដោយ​វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ នៃក្រសួងផែនការ បាន​បង្ហាញថា កម្ពុជា​មាន​ប្រជាជន​ក្នុង​អាយុធ្វើការ​ប្រមាណ ១១,៥លាននាក់ ដែល​ស្មើ​នឹង​ប្រមាណជាង​ ៧៣ភាគរយ នៃ​ប្រជាជន​សរុប។ ក្នុងនោះប្រមាណ ១០,៨% នៃអ្នក​មានការងារធ្វើ​មិន​ដែលបានរៀន, ប្រមាណ ៣៨,១% នៃប្រជាជនមានការងារធ្វើ​ទាំងអស់បានបញ្ចប់បឋមសិក្សា ខណៈ ២៥,១% បានបញ្ចប់មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ និង ១៥,៧% បញ្ចប់មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ហើយ​មានតែ ៦,៦% បានបញ្ចប់សាកលវិទ្យាល័យ និង ០,៤% មានវិញ្ញាបនបត្រ​វិជ្ជាជីវៈ៕