ប្រតិភូ​កម្ពុជា​៥រូប ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​បោះជំរុំ​យុវជន​តំបន់​អាស៊ី ឆ្នាំ២០២៥ នៅ​ប្រទេស​កូរ៉េ
ប្រតិភូកម្ពុជា​ចំនួន៥រូប មកពី​វិទ្យាល័យ​ផ្សេងគ្នា បានធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​កូរ៉េ​ ដើម្បី​ចូល​ក្នុង​កម្មវិធី​បោះ​ជំរុំយុវជន​តំបន់អាស៊ី ឆ្នាំ២០២៥ (I-ASEAN Global Youth Camp 2025) ក្រោម​មូលបទ “ក្តីស្រមៃ​យុវជន​អាស៊ាន​នៃ​អនាគត​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព និង​សន្តិភាព – ASEAN Youth Dream of Sustainable and Peacful Future” ដែលប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី២០ ដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុង​អ៊ីនឈុន។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រី​លេខាធិការ​ដ្ឋាន​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​យុវជន មាន​ប្រសាសន៍​ថា កម្មវិធី​បោះជំរុំ​យុវជន​តំបន់​អាស៊ី ឆ្នាំ២០២៥ ធ្វើឡើង​ក្នុង​គោល​បំណង រួមមាន ទី១. បង្កើត​បណ្តាញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការណ៍​សម្រាប់​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ការ​សិក្សា​សម្រាប់​សាធារណៈរដ្ឋកូរ៉េ និង​អាស៊ាន ទី២. ផ្តល់ឱកាស​ដល់​យុវជន ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពី​បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​ទាក់ទង​ទៅនឹង​គោលដៅ អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព (SDGs) ក្នុង​ការ​ឈាន​ឆ្ពោះទៅ​រក​ពិភពលោក​ដែល​ប្រកប ដោយ​សន្តិភាព និងទី៣. លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​ក្នុងការ​ផ្លាស់ប្តូរ​សង្គម និង​វប្បធម៌ ដើម្បី​ពង្រឹង​អត្តសញ្ញាណ​អាស៊ាន និង​ឯកភាព​ក្នុង​តំបន់។
លោក ស៊ីវ ឧត្តម មន្ត្រីលេខាធិការដ្ឋានអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ដឹកនាំប្រតិភូកម្ពុជាចូលរួមកម្មវិធីបោះជំរុំយុវជនតំបន់អាស៊ី ឆ្នាំ២០២៥ នៅប្រទេសកូរ៉េ
លោក ស៊ីវ ឧត្តម បញ្ជាក់​ថា សម្រាប់​ប្រតិភូ​កម្ពុជា​ចំនួន​៥រូប ដែលបាន​ចូលរួមក្នុង​កម្មវិធី​បោះជំរុំ​យុវជន​តំបន់អាស៊ី ឆ្នាំ២០២៥ រួមមាន ១. កញ្ញា ឆៃហាក់ វិជ្ជាសារ មក​ពីវិទ្យាល័យ ប៊ែលធី​អន្តរជាតិ, ២. កញ្ញា ហុក ច័ន្ទដារ័ត្ន មកពី​សាលាអន្តរជាតិ អាមេរិកកាំង​ប៉ាស៊ីហ្វិក, ៣.កញ្ញា រដ្ឋា ម៉ាលីន មកពី​វិទ្យាល័យ​ព្រែកលៀប, ៤. កញ្ញា ហេង ធីតាអេណា មកពី​វិទ្យាល័យ​ព្រែកលៀប និង៥. លោក អាន គីមឡុង មកពីវិទ្យាល័យ ប៊ែលធីអន្តរជាតិ។
តាមរយៈ​ការដឹកនាំ​ប្រតិភូកម្ពុជា​ចូលរួម​ក្នុងកម្មវិធី​បោះជំរុំ​យុវជន​តំបន់អាស៊ី ឆ្នាំ២០២៥ លោក ស៊ីវ ឧត្តម រំពឹងទុកថា នឹង​ទទួល​បាន ១. ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុងតំបន់ និង​បណ្តាញ​អប់រំ​កាន់តែ​រឹងមាំ​រវាង​អាស៊ាន និង​កូរ៉េ ២. ការបង្កើន​ចំណេះដឹង និង​ជំនាញ​ក្នុង SDGs និងភាព​ជាពលរដ្ឋសកល ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកប​ដោយ​និរន្តរភាព និង​សន្តិភាព​ក្នុង​តំបន់អាស៊ី ៣. ការយល់​ដឹងអំពី​សន្តិភាព​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី តាមរយៈ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ក្នុង​ចំណោម​យុវជន និង​អ្នក​អប់រំ ៤. ពង្រឹង​បណ្តាញ​ទំនាក់​ទំនង​សង្គម និង​ការ​យល់ដឹង​អំពី​វប្បធម៌ ពង្រឹង​កិច្ច​សហការ​រវាង​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​អាស៊ី ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ជាសកល និង​៥. ការលើក​កម្ពស់​វប្បធម៌​សន្តិភាព​នៅក្នុង​តំបន់អាស៊ី តាមរយៈ​សកម្មភាព​សន្តិភាព​ដែលបាន​អនុវត្តនៅ​ក្នុង​សហគមន៍​រៀងៗ​ខ្លួន។
គួរ​ជំរាប​ជូនថា ប្រតិភូ​កម្ពុជា បានចូល​រួម​យ៉ាង​សកម្មក្នុង​ការ​ពិភាក្សា ក្រុម ការផ្តល់មតិ​យោបល់​ផ្សេងៗដើម្បី​ធ្វើឱ្យការ​ពិភាក្សា​មាន​ភាព​រស់រវើក និង​គួរជាទីមោទនៈ៕