រៀងរាល់ឆ្នាំ​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ប្រមាណ១ម៉ឺន៤ពាន់នាក់ បាត់បង់ជីវិត​ដោយ​សារ​ជំងឺមហារីក
យោង​តាម​របាយការណ៍របស់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាល ក្នុង​ពិធី​ប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ “ផែនការ​ជាតិ​ប្រយុទ្ធនឹងជំងឺមហារីក ២០២៥-២០៣០” បាន​ឱ្យដឹងថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មានអ្នក​កើត​ជំងឺមហារីក​ប្រមាណ២ម៉ឺនករណី ហើយ​ជាមួយ​គ្នា​ប្រជាជនកម្ពុជា​ប្រមាណ១ម៉ឺន៤ពាន់នាក់ ក៏​បានបាត់បង់ជីវិត​ដោយ​សារជំងឺនេះ ដោយ​ទិន្នន័យនេះ បង្ហាញពីភាពបន្ទាន់​នៃការ​ត្រូវ​មានវិធានការ​ទប់ស្កាត់។
ឯកឧត្តម ឈាង រ៉ា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាល មាន​ប្រសាសន៍ថា អត្រាមរណៈដែលបង្កឡើងដោយជំងឺមហារីក គឺមនុស្សស្លាប់ជិត ១ម៉ឺន៤ពាន់នាក់ ក្នុងមួយឆ្នាំ ស្មើនឹងអត្រាខ្ពស់លើស ៧០% ខណៈអត្រាជាមធ្យមនៅលើពិភពលោកគឺត្រឹម ៤៨%។ អត្រាមរណៈដោយសារជំងឺមហារីកនេះ មានន័យថា មានមនុស្សស្លាប់ម្នាក់ដោយសារជំងឺមហារីក រៀងរាល់ ៤០នាទីម្តងនៅកម្ពុជា ឬប្រមាណ ៣៨នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃ ដែលធ្វើឱ្យគ្រួសារជាច្រើនធ្លាក់ទៅក្នុងទុក្ខលំបាក បន្សល់ទុក នូវកូនកំព្រា បុរសពោះម៉ាយ ឬស្ត្រីមេម៉ាយទុរគត។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ ដើម្បីគាំទ្រ​ដល់​ការបង្ការ និងព្យាបាល​ជមងឺមហារីក​នៅ​កម្ពុជា​ឱ្យ​កាន់តែទូលំទូលាយ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានផ្តល់អនុសាសន៍មួយ​ចំនួន​ដល់ក្រសួងសុខាភិបាល ដោយ​ក្នុងនោះ​រួមមាន ៖ ទី១. ដើម្បីធានាភាពជោគជ័យ ក្រសួងសុខាភិបាល ត្រូវជំរុញអនុវត្តផែនការជាតិដ៏មានសារៈសំខាន់នេះឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំ តាមរយៈយន្តការពហុវិស័យ ដើម្បីគ្រប់គ្រងសម្របសម្រួល និង អនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព សំដៅលើកកម្ពស់សេវាសុខាភិបាល និង រួមចំណែក ម្ខាងដល់ការសម្រេចឱ្យបាននូវការគ្របដណ្តប់សុខភាពជាសកល (Universal Health Coverage) និង ម្ខាងទៀត ដល់គោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព (SDGs)។