ភ្នំពេញ – ថ្លែងនៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាស្តីពីការផ្លាស់ប្តូរអក្ខរកម្មឆ្ពោះទៅការរៀនសូត្រពេញមួយជីវិត និងការអភិវឌ្ឍជំនាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឌី សមស៊ីដេត អគ្គលេខាធិការនៃគណកម្មាធិការជាតិសម្រាប់ការអប់រំពេញមួយជីវិត មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងគោលនយោបាយជាតិស្ដីពីការអប់រំពេញមួយជីវិត គឺផ្ដោតទៅលើការផ្ដល់ឱកាសឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបចាប់តាំងពីវ័យក្មេងរហូតដល់វ័យចំណាស់ទទួលបានការសិក្សារៀនសូត្រ អនុវត្តចំណេះដឹងដែលបានមកពីការរៀនសូត្រ ដើម្បីធ្វើឱ្យជីវិតល្អប្រសើរឡើង។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឌី សមស៊ីដេត បន្ថែមថា ការសិក្សាពេញមួយជីវិតជួយឱ្យប្រជាជនគ្រប់រូបបង្កើនប្រសិទ្ធភាព គុណភាព ផលិតភាពការងារ និងមានប្រាក់ចំណូលស្របតាមយុគ្គសម័យបច្ចេកវិទ្យាទូរគមនាគមន៍ព័ត៌មាន ដែលឱ្យតម្លៃសង្គម ជាសង្គមពុទ្ធិ ជាសង្គមមួយដែលគេប្រើប្រាស់ចំណេះវិជ្ជា ដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឌី សមស៊ីដេត
“ការរៀនសូត្រពេញមួយជីវិត ផ្ដោតសំខាន់ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យបុគ្គលគ្រប់រូប គ្រប់វ័យ យល់ថាការរៀនសូត្រគឺជាជីវិត ហើយត្រូវតែរៀនពេញមួយជីវិត”
តើប្រជាជនគ្រប់រូបគួររៀនចាប់ពីពេលណាដល់ពេលណា? ឆ្លើយនឹងសំណួរនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឌី សមស៊ីដេត អគ្គលេខាធិការនៃគណកម្មាធិការជាតិសម្រាប់ការអប់រំពេញមួយជីវិត បញ្ជាក់ថា ការរៀនសូត្រ គឺរៀនតាំងពីនៅក្នុងផ្ទៃម្ដាយមកម៉្លេះ គឺមិនមានដែនកំណត់នោះទេ ហើយប្រសិនបើយើងបដិសេធឈប់រៀន មនុស្សគ្រប់គ្នាគេនឹងចាកចេញពីយើង ហើយយើងនឹងបាត់បង់ឱកាសក្នុងការរៀនសូត្រ។ ដូច្នេះ ការរៀនសូត្រ នឹងធ្វើឱ្យយើងប្រសើរឡើង ប្រកបការងារប្រសើរឡើង ហើយចេញទៅណាមកណាក៏ចូលគេចុះដែរនៅពេលដែលយើងមានចំណេះវិជ្ជាគ្រប់គ្រាន់។
” សម្រាប់តួនាទីរបស់យើងក្នុងនាមជារដ្ឋាភិបាល ក្នុងនាមជាអ្នកកាន់ស្ថាប័ន គឺធ្វើយ៉ាងណាបង្កើតប្រភពនៃចំណេះដឹងសម្រាប់អ្នករៀន ដូចជា កម្មវិធី ឯកសារ និងជាអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងដើម្បីឱ្យអ្នកសិក្សាបានរៀនសូត្រពីអ្វីដែលយើ ងបានរៀបចំសម្រាប់ពួកគេ។ ដូច្នេះ ត្រូវបង្កើតមាតិកាអប់រំឱ្យសម្បូរបែប ព្រោះបើសិនមានអ្នកចង់រៀន ហើយយើងបែរជាអត់មានអ្វីឱ្យគេរៀនក៏មិនអាចទៅរួចដែរ”
គួរជម្រាបជូនថា បើតាមគោលនយោបាយជាតិស្ដីពីការអប់រំពេញមួយជីវិត ប្រជាជនកម្ពុជានឹងត្រូវជំរុញដើម្បីឱ្យក្លាយជាប្រជាជនសកលស្របតាមតម្រូវការសង្គម និងនិន្នាការវិវត្តរបស់សកលលោក ពិសេសបរិបទទីផ្សារការងារដែលត្រូវការវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទារ ចិរិយាសម្បទា កាតសម្បទា និងគុណសម្បទា។ បុគ្គលម្នាក់ៗត្រូវអភិវឌ្ឍទាំងជំនាញរឹង និងជំនាញទន់ ដើម្បីអនុវត្តការងារឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពនិងលើកកម្ពស់គុណភាពនៃជីវិតនៅក្នុងបរិបទសង្គមពុទ្ធិ៕