បណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ ៖ ស្មារតីជ្រោមជ្រែង និង​លើកទឹកចិត្ត​កីឡាករ នឹងជួយ​ឱ្យ​ជាតិយើងលេចធ្លោ​ឡើង​នៅលើឆាកអន្តរជាតិ
ស្ទើរតែគ្រប់វិញ្ញាសា នៃការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២ ជាការកត់សម្គាល់គេឃើញថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរស្ទើរតែគ្រប់ស្រទាប់បានផុសផុល​ក្នុងការ​គាំទ្រក្រុមកម្ពុជា មិន​ថានៅទីលានផ្ទាល់ ឬនៅ​តាម​បណ្តាញ​សង្គមនោះទេ។ ស្មារតីនេះ សម្រាប់​លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា យល់ឃើញថា វាជារបត់ដ៏ល្អមួយ ខណៈ​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលក៏​បានខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការ​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡា​ជា​ប្រវត្តិសាស្រ្តនេះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់លោកបណ្ឌិត​ យ៉ង់ ពៅ កីឡា គឺជា​ប្រភេទ​ល្បែង​សង្គម ដែលការប្រកួតប្រជែង​គ្នា​ដោយ​សមធម៌នៅក្នុងសង្គម ហើយ​គ្រប់ប្រទេស​នៅ​លើសាកលលោកតែងតែមានកីឡា និង​គ្មាន​ប្រទេស​ណាមួយ​ដែល​គ្មានកីឡានោះទេ។ ហេតុនេះ លោកបណ្ឌិត​លើកទឹកចិត្ត​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជាទាំងអស់បន្ត​ការ​គាំទ្រជាប្រចាំ​ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត​កីឡាករយើង។
” អញ្ចឹងខ្ញុំលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋយើងមានការគាំទ្រជាប្រចាំ… សូមគាំទ្រជាប្រចាំក្នុងការលើកទឹកចិត្តដល់កីឡាករ ក៏​ដូចជាលើកទឹកចិត្តដល់រាជរដ្ឋាភិបាល ចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នងវិស័យកីឡានេះ ពីព្រោះកីឡារបស់យើងប្រាកដណាស់ថា ត្រូវការគាំទ្រជានិរន្ត…
ក្រៅពីនេះ ​ស្មារតីជ្រោមជ្រែងកីឡាកររបស់ពលរដ្ឋយើងនៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡាស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២ ដែល​កម្ពុជា​ធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ​នេះ លោកបណ្ឌិតក៏មើលឃើញដែរថា គឺជា​ស្មារតីល្អជួយ​ជ្រោមជ្រែង​ឱ្យ​ជាតិរបស់យើង​លេចធ្លោ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឆាកអន្តរជាតិ ហើយមេរៀន​ពីស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២នេះ ក៏​ជាមេរៀន​ដ៏​ល្អមួយ​ដែរ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលយើងបានរៀបចំ​ឡើងធ្វើ​ឱ្យ​ពិភពលោក​មានការ​ភ្ញាក់ផ្អើលតាមរយៈ​ការមិន​យកថ្លៃលើ​ការ​ស្នាក់នៅ ធ្វើដំណើរ និង​សិទ្ធិផ្សព្វផ្សាយ​ជា​ដើម ដោយ​ទាំងអស់នេះ គឺជា​អ្វី​ដែល​ស៊ីហ្គេម និង​ការ​រៀបចំ​កីឡា​ពិភពលោក​មិន​ដែលមាន​នោះទេ។
” អញ្ចឹងរាជរដ្ឋាភិបាលបានធ្វើកិច្ចការនេះ ហើយបានធ្វើ​ផលិតផលទាំងនេះផ្សព្វផ្សាយចេញទៅពិភពលោកយ៉ាងផុសផុល ដែលធ្វើ​ឱ្យ​គេស្គាល់​កម្ពុជា​យ៉ាងច្បាស់។ ទាំងអស់នេះ​ដែលយើង​ត្រូវ​រៀនសូត្រ និងបន្តជ្រោមជ្រែងបន្តទៅទៀត…”
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ ក៏​បានធ្វើការ​អំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជា​អ្នក​គាំទ្រ​កីឡាក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមមិនថាដោយផ្ទាល់ ឬនៅលើបណ្តាញសង្គម សូមបើកចិត្ត​ឱ្យ​ទូលាយ កុំវាយប្រហារគ្នា ដែលនាំ​ឱ្យ​មានអរិយភាពទៅ​ដល់​នយោបាយ និង​មិត្តភាព​នៃបណ្តា​ប្រទេស​ជិតខាង ដោយថា វាមិន​បាន​បង្ហាញ​នូវ​គំរូល្អនោះទេ តែផ្ទុយ​ទៅវិញ យើងគួរសាទរគ្នាទៅវិញទៅមក ព្រោះថា ទ្រឹស្តីនៃកីឡា គឺនាំឱ្យ​យើងមានសុខភាពល្អ មិត្តភាពល្អ ដូច្នេះអ្នកគាំទ្រទាំងអស់សូមកុំភ្លេចនូវគោលគ្រឹះដើមនៃកីឡា ក៏ដូចជាព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមនេះ៕