ភ្នំពេញ – ការអប់រំកុមារឱ្យទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយភាពរីករាយ ដោយពួកគេចង់ទៅរៀន មានសកម្មភាពទាំងនៅក្នុងថ្នាក់ និងជាមួយមិត្តភក្តិ គឺចាំបាច់ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីអ្នកពាក់ព័ន្ធ រួមមាន ឪពុកម្ដាយ គ្រូបង្រៀន និងមនុស្សនៅក្នុងសង្គម។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់ លោកបណ្ឌិត ឃ្លាំង សុវណ្ណ ទីប្រឹក្សាអប់រំ នៃសាលារៀនបញ្ញាវន្តអង្គរ។
តាមការលើកឡើងរបស់លោកបណ្ឌិត ឃ្លាំង សុវណ្ណ លក្ខណៈសម្បត្តិរបស់គ្រូបង្រៀន ដែលបង្រៀនកុមារឱ្យទទួលបានការអប់រំដោយភាពរីករាយ ទី១.មានភាពអត់ធ្មត់ខ្ពស់ មានឥរិយាបទស្លូតបូត មានគរុកោសល្យ មានក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ មានក្ដីស្រឡាញ់ និងយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសិស្ស។ ទី២ នៅពេលលេងល្បែងសិក្សា គ្រូបង្រៀនត្រូវដឹងពីវិធីសាស្រ្តជួយក្មេងចូលរួមក្នុងល្បែងសិក្សាឱ្យបានគ្រប់គ្នា ហើយប្រសិនមានករណីសិស្សមួយចំនួនមិនបានចូលរៀន គ្រូបង្រៀនត្រូវចំណាយពេលហ្វឹកហាត់សិស្ស។
ទី៣.គ្រូបង្រៀនត្រូវមានទំនាក់ទំនងជាមួយឪពុកម្ដាយសិស្សជាប្រចាំ ដើម្បីផ្ដល់ព័ត៌មានសិស្សទៅកាន់អាណាព្យាបាលឱ្យបានទាន់ពេលវេលា។ ម៉្យាងវិញទៀត គ្រូបង្រៀនក៏ត្រូវទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាលជាប្រចាំ ដើម្បីឱ្យមានវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីបន្ថែមទៀត។
“ការអប់រំក្មេងត្រូវប្រើក្ដីស្រឡាញ់ ព្រោះមានតែការស្រឡាញ់យកចិត្តទុកដាក់ទេ ទើបធ្វើឱ្យក្មេងធំឡើងមានសន្តិភាពក្នុងចិត្ត និងគំនិត ថែមទាំងឆ្លាតទៀតផង ដោយសារពួកគាត់ទទួលបានការអប់រំតាមបែបវិជ្ជមាន”
លោកបណ្ឌិត ឃ្លាំង សុវណ្ណ បន្ថែមទៀតថា ការបង្កើតបរិយាកាសសប្បាយរីករាយនៅក្នុងថ្នាក់ តាមរយៈការលេងល្បែងសិក្សា អាចរួមចំណែកជួយឱ្យកុមារមានការអភិវឌ្ឍខួរក្បាលបានល្អ។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា គ្រូបង្រៀនក៏ត្រូវចេះមើលចិត្តសាស្រ្តរបស់សិស្ស បន្ទាប់មកផ្ដល់សកម្មភាពល្បែងសិក្សាដែលល្អសម្រាប់សិស្ស ក្នុងនោះឪពុកម្ដាយក៏ត្រូវអនុវត្តគោលការមួយចំនួនដែលសាលាផ្ដល់ឱ្យសម្រាប់អប់រំកូននៅផ្ទះផងដែរ។
តាមការបញ្ជាក់របស់ លោកបណ្ឌិត ឃ្លាំង សុវណ្ណ សកម្មភាពលេងល្បែងកម្សាន្ត ឬសម្ភារៈផ្សេងៗវាអាចរំញោចដល់ខួរក្បាល នាំឱ្យខួរក្បាលកុមារអភិវឌ្ឍល្អ ហើយទទួលបានអារម្មណ៍រីករាយ ព្រោះការលេងកម្សាន្តសំខាន់សម្រាប់ក្មេង កាលណាពួកគេចូលមត្តេយ្យសិក្សាកម្រិតខ្ពស់ ឬចូលដល់ថ្នាក់បឋមសិក្សាពួកគេនឹងផ្តោតទៅលើការរៀនសូត្រវិញ៕