សិង្ហបុរី ចាប់​ផ្ដើម​សិក្សា​លើ​គម្រោង​រយៈពេល ៥ឆ្នាំ ស្ដីពី​ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ដើម្បី​រក​វិធី​បង្កា​ជំងឺនេះ
វិទ្យាស្ថាន​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត​របស់​សិង្ហបុរី (IMH) បាន​ផ្ដួចផ្ដើម​ការ​សិក្សា​រយៈពេល ៥ឆ្នាំ ដើម្បី​រកមូលហេតុ​នៃជំងឺ​ធ្លាក់ទឹក​ចិត្ត​ក្នុង​ចំណោម​មនុស្ស​ពេញវ័យ​ក្នុង​ប្រទេស​នេះ ដោយ​មាន​គោលបំណង​ស្វែង​រក​វិធីបង្កា ឬបញ្ឈប់​មិន​ឱ្យ​ជំងឺនេះ​បន្ត​កើត​មាន។
ការសិក្សា​នេះនឹង​តាម​ដាន​អ្នក​រស់នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​សិង្ហបុរី​ប្រហែល ៣,២០០នាក់ ដែល​មាន​អាយុ​ចន្លោះ​ពី ១៨ ទៅ ៧៥ឆ្នាំ ខណៈ​ដែល​ពួក​គេ​កំពុង​រស់នៅ​ក្នុង​ជីវភាព​ប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បី​សិក្សាពី​របៀប​ដែល​រោគសញ្ញា​នៃ​ជំងឺ​ធ្លាក់​ទឹកចិត្ត និង​ភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ​នៃ​ជំងឺនេះ​វិវត្តន៍​ទៅ​តាម​ពេលវេលា។ ការ​តាម​ដាន​នេះ ធ្វើឡើង​លើ​មនុស្ស ២ក្រុម ដោយ​ក្រុម​ទី១ គឺ​បុគ្គល​ចំនួន ១,២២៩នាក់ ដែលត្រូវ​បានធ្វើ​រោគ​វិនិច្ឆ័យ​ថា មាន​ជំងឺធា្លក់​ទឹកចិត្ត និងក្រុមទី២ គឺ​មនុស្ស​មិនមាន​ជំងឺ ដែល​មាន​ចំនួន​ដូចគ្នា។
អ្នក​ចូលរួម ៧៤៣នាក់​ផ្សេង​ទៀត​នឹង​មាន​ជំងឺធ្លាក់​ទឹក​ចិត្ត subsyndromal ដែលជា​ទម្រង់​នៃជំងឺ​ធ្លាក់​ទឹកចិត្ត​កម្រិត​ស្រាល ដែលមិន​បំពេញ​តាម​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ​សម្រាប់​ជំងឺ​ធ្លាក់​ទឹកចិត្ត​កម្រិតធ្ងន់ (MDD) នោះទេ។ ទម្រង់​ស្រាល​នេះ ច្រើន​តែមិន​មាន​រោគវិនិច្ឆ័យ និងមិន​ទទួល​បាន​ការ​ព្យាបាល ដែល​អាច​បង្កើន​ហានិភ័យ​នៃ​ការវិវត្ត​ទៅជា​ជំងឺធ្លាក់​ទឹកចិត្ត​ពេញលេញ។
នេះជា​ការ​សិក្សា​លើមនុស្ស​ទូទាំង​ប្រទេស​លើក​ដំបូង ដើម្បីតាម​ដាន​ការ​អភិវឌ្ឍ និង​គន្លង​នៃជំងឺ​បាក់ទឹកចិត្ត​កម្រិតធ្ងន់ (MDD) ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រជាជន​ក្នុង​តំបន់​ស្គាល់​ជាទូទៅ​ថា ជាជំងឺ​ធ្លាក់​ទឹកចិត្ត។
អ្នកស្រាវជ្រាវ នឹង​សិក្សា​ពីរបៀប ដែល​ព្រឹត្តិការណ៍​ចម្រុះ​កើត​ឡើង​ក្នុងជីវិត និងកត្តា​ដែលមាន​ឥទ្ធិពល​លើការ​អភិវឌ្ឍ និង​ការវិវត្តន៍​នៃជំងឺ​ធ្លាក់​ទឹកចិត្ត។
កត្តាទាំង​នេះ រួមមាន​កត្តា​ហានិភ័យ និង​លក្ខខណ្ឌ​មួយ​ចំនួន ដូចជា អាយុ ភេទ ការ​គោរព​ខ្លួន​ឯង ភាពធន់ ការគ្រប់គ្រង​អារម្មណ៍ និង​របៀប​រស់នៅ ព្រមទាំង​កត្តា​សង្គម ដូចជា ទំនាក់​ទំនង​របស់​មនុស្ស​ម្នាក់ ជាមួយ​គ្រួសារ និង​មិត្តភក្ដិ។
MDD គឺជា​ជំងឺផ្លូវចិត្ត ដែល​រីករាល​ដាល​ខ្លាំង​បំផុត នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ខណៈការ​ស្ទង់មតិ​បាន​បង្ហាញ​ថា ប្រជាជន​សិង្ហបុរី​ប្រហែល ៦,៣ ភាគរយ ធ្លាក់ខ្លួន​ក្នុង​ស្ថានភាព​នេះ ក្នុង​ចំណុច​ណាមួយ នៃជីវិត​របស់​ពួកគេ, នេះបើ​យោង​តាម​ទិន្នន័យ​ទូទាំង​ប្រទេស​ថ្មី​បំផុត​ដែល​បានពី​ការសិក្សា​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត​សិង្ហបុរី​ឆ្នាំ២០១៦៕