ការស្រាវជ្រាវ ៖ GenZ មាន​ទំនោរ​ទទួលទាន​គ្រឿង​ស្រវឹង​តិចជាង​មនុស្ស​ជំនាន់មុន និង​ងាក​មក​ថែទាំ​សុខភាព
ទម្លាប់​នៃការ​ទទួល​ទានស្រា កំពុង​ធ្លាក់ចុះ​ច្រើន ក្នុង​ចំណោម​មនុស្ស​ជំនាន់ Z (GenZ) បើ​ធៀបទៅ​នឹង​មនុស្ស​ជំនាន់មុន។
ក្រុម​មនុស្ស​ជំនាន់ Z ធំធាត់​ឡើង នៅ​អំឡុង​ពេល​ដែល​មាន​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​អប់រំយ៉ាង​ទូលំទូលាយ​អំពី​ចំណេះដឹង​សុខភាព សុខុមាលភាព និង​ការយល់ដឹង​អំពី​ការ​វិវត្តន៍​នៃសង្គម។ ការ​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹង​ទាំង​នេះ កំពុង​ធ្វើឱ្យ​មនុស្ស​ជំនាន់ Z មាន​ទំនោរ​ទទួលទាន​គ្រឿងស្រវឹង​តិច។
ការស្រាវជ្រាវ​របស់ Statista បាន​បង្ហាញ​ថា GenZ ទទួលទាន​ស្រាបៀរ និង​ស្រា​ក្រហម តិចជាង ១/៣ នៃ​មនុស្ស​ជំនាន់មុនៗ។ ពួកគេ​កំពុង​ងាកទៅ​រកការ​ទទួលទាន​ភេសជ្ជៈ​គ្មាន​ជាតិ​អាល់កុល ជំនួស​ឱ្យការ​ទទួល​ទាន​គ្រឿងស្រវឹង​វិញ។
និន្នាការ​នេះ ត្រូវបាន​គេសង្កេត​ឃើញ​ជាលើកដំបូង នៅ​អាម៉េរិក​ខាងជើង នា​ដើម​ទសវត្សរ៍ឆ្នាំ ២០០០ បន្ទាប់​មកក៏បាន​ក្លាយ​ជានិន្នាការ​សកល។ តើមាន​ហេតុផល​ចម្បង​អ្វីខ្លះ នាំ​ឱ្យ GenZ ទទួល​ទាន​ស្រាតិច?
ការប្រុងប្រយ័ត្ន និងការយល់ដឹងអំពីការថែទាំសុខភាព
យោង​តាម​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក គ្រឿងស្រវឹង គឺមាន​ទំនាក់ទំនង​ទៅនឹង​បញ្ហា​សុខភាព​ច្រើន​ជាង ២០០ រួមទាំង​បញ្ហា​មហារីក និង​ជំងឺ​ថ្លើម​ផងដែរ។
បច្ចុប្បន្ន ការយល់ដឹង​ជាសាធារណៈ​អំពី​ហានិភ័យ​ទាំងនេះ បាន​ធ្វើឱ្យ​ការកើត​មហារីក ដែល​បណ្ដាលមក​ពីការទទួល​ទានគ្រឿង​ស្រវឹង​បានថយចុះ។ ការ​ពិនិត្យឡើង​វិញ​មួយ អំពី​ការសិក្សា​ចំនួន ៣២ នៅ​ប្រទេស​ចំនួន ១៦ បានរក​ឃើញ​ថា ការយល់ដឹង​អំពីហានិភ័យ​នៃ​គ្រឿងស្រវឹង ជាកត្តា​បណ្ដាលឱ្យ​កើត​ជំងឺមហារីក បានធ្វើឱ្យ​អត្រាជំងឺ​មហារីក​ទូទៅ​ថយចុះ ជាមួយ​នឹងការ​ប្រែប្រួល​មួយចំនួន នៅ​តំបន់​ជាច្រើន។
កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ដើម្បី​បិទ​គម្លាត​ចំណេះដឹង​នេះ មាន​សន្ទុះ​យ៉ាងខ្លាំង ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំចុងក្រោយ​នេះ។ ខណៈ​ដែល GenZ ជា​ជំនាន់ ដែល​ធំធាត់​ឡើង​ក្នុង​យុគ​សម័យ​ឌីជីថល ដែល​ព័ត៌មាន​អំពី​ចំណេះដឹង​សុខភាព ងាយស្រួល​ស្វែង​រក​ជាង​ជំនាន់មុន។ ពួកគេ ហាក់​ដូច​ជា ដឹង​អំពី​ឥទ្ធិពល​អវិជ្ជមាន នៃ​គ្រឿងស្រវឹង ច្រើន​ជាង​មនុស្ស​ជំនាន់​មុនៗ។
ការយល់ដឹង​អំពីការ​ថែទាំ​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ក៏ដើរ​តួនាទី​សំខាន់​ផងដែរ ក្នុងការ​នាំឱ្យមាន​ការផ្លាស់ប្ដូរ​នេះ។ GenZ មាន​អត្រា​អ្នកមាន​វិបត្តិថប់​បារម្ភ និង​ជំងឺ​បាក់ទឹកចិត្ត ខ្ពស់ជាង​មនុស្ស​ជំនាន់មុន។ ជាមួយ​នឹង​អត្រា​នេះ GenZ និង Gen Y មានទំនោរ​ស្វែង​រកជំនួយ និង​ការព្យាបាល​ផ្លូវចិត្ត ពីអ្នក​ជំនាញ ច្រើន​ជាង​អ្នក​ជំនាន់​មុន ហើយការ​ជជែក​ដោយ​បើកចំហរ អំពី​ឥទ្ធិពល នៃ​គ្រឿងស្រវឹង​លើ​សុខភាព​ផ្លូវចិត្ត ក៏មាន​ច្រើន​ផង​ដែរ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ យុវជន​កាន់​តែច្រើន កំពុង​បង្កើត​វិធី​ដែល​ធ្វើឱ្យពួក​គេ​សប្បាយ ដោយ​មិនចាំ​បាច់​មាន​គ្រឿងស្រវឹង។ សម្រាប់​មនុស្ស​ជំនាន់ថ្មី ការបង្កើត​បទពិសោធន៍​សង្គម ដែល​មាន​អត្ថន័យ គឺ​មិនមែន​ទាល់​តែ​អនុវត្ត​តាមអ្វី ដែល​សង្គម​ធ្លាប់​ធ្វើពី​មុន​មក​ទេ៕