លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង ៖ ទប់ស្កាត់​ការរំលោភបំពានកុមារផ្តើមពីស្មារតីអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត
ភ្នំពេញ – លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍នៃគណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស (គ.ជ.ប.ជ.) មានប្រសាសន៍ថា ទប់ស្កាត់​ការរំលោភបំពានកុមារតាមអ៊ីនធឺណេតផ្តើមចេញពីស្មារតីអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់គ្នា មិនមែនពឹងលើយុទ្ធនាការគាំទ្រទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតតែមួយថ្ងៃនោះទេ ។ ការលើកឡើងនេះ យុទ្ធនាការគាំទ្រទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត ឆ្នាំ២០២២ ផ្តួចផ្តើមប្រារព្ធឡើងដោយអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ (APLE Cambodia) នាពេលថ្មីៗនេះ នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ រាជធានីភ្នំពេញ ។
នៅក្នុងយុទ្ធនាការគាំទ្រទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតឆ្នាំ២០២២ លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង មានប្រសាសន៍ថា ទប់ស្កាត់​ការរំលោភបំពានកុមារតាមអ៊ីនធឺណិត ត្រឹមតែធ្វើយុទ្ធនាការមួយមុខមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះទេ គ្រាន់តែជាការដាស់ស្មារតីមួយពេលៗតែប៉ុណ្ណោះ អ្វីដែលសំខាន់តួអង្គពាក់ព័ន្ធត្រូវមានចំណេះដឹង និងពញ្ញាក់ស្មារតី ការ​ពារសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតជានិច្ច ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង មានប្រសាសន៍លើកទឹកចិត្តដល់អ្នកចូលរួមវេទិកាទាំងអស់ ត្រូវបន្តផ្សព្វផ្សាយដល់សហគមន៍នានានៅទូទាំងប្រទេសអំពីគាំទ្រទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត ដើម្បីជាការដាស់ស្មារតី និងក្រើនរំលឹកដល់អ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតក្នុងការទាញយកប្រយោជន៍ជាច្រើន ស្របតាមការរីកចម្រើន​របស់​សង្គមជាតិ ព្រមទាំងមាន​ស្មារតីទទួលខុសត្រូវ ។
លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង ៖
“ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យអ្នកចូលរួមទាំងអស់ បង្កើនការយល់ដឹងពីសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត យើងទាំងអស់គ្នាត្រូវមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីចូលរួមធ្វើឱ្យអ៊ីនធឺណិតកាន់តែមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ និងយុវជនទូទៅ”
បន្ថែមលើការលើកឡើងខាងលើ លោកជំទាវបន្តឱ្យដឹងទៀតថា ប្រសិនបើយុវជ​នប្រើប្រាស់ព័ត៌មានមិនបានត្រឹមត្រូវលើអ៊ីនធឺណេត នោះនឹងអាចឱ្យយុវជនជួបគ្រោះថ្នាក់ពីបច្ចេកវិទ្យាតាមរយៈការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ។  លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ម្តាយឪពុក និងអ្នកពាក់ព័ន្ធត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ថ្លឹងថ្លែងពីរបៀបប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតដើម្បីសុវត្ថិភាព តាមរយៈការកែខៃវាទៅជាឱកាសសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា ទាំងអ្នកជំនាន់មុន និងអ្នកជំនាន់ក្រោយ ។​
– លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង
“ប្រើពេលតែមួយម៉ោងឱ្យមានប្រយោជនៅលើអ៊ីនធឺណិត វាប្រសើរជាងប្រើពេលច្រើនម៉ោងទាំងមិនមានកាលវិភាគត្រឹមត្រូវនៅក្នុងការមើលប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត ឬមិនមានគោលបំណងច្បាស់លាស់ក្នុងការប្រើប្រាស់”
សូមជម្រាបថា យុទ្ធនាការគាំទ្រទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតឆ្នាំ២០២២ នៅប្រទេសកម្ពុជា បានផ្តួចផ្តើមប្រារព្ធឡើងដោយអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ ដែលជាអង្គការប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើរំលោភបំពាន និងការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារ​ និងស្ថាប័នដៃគូប្រចាំប្រទេស ព្រមទាំងគណៈកម្មាធិការរៀបចំទិវាសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៩ មកម្លេះ ៕