ភ្នំពេញ – ម្ដាយឪពុក និងសាលារៀនសុទ្ធសឹងជាតួអង្គសំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការអប់រំកុមារ ដោយក្នុងនោះ ឪពុកម្ដាយផ្តល់ការអប់រំខាងកិរិយា ចំណែកឯសាលាជាអ្នកផ្ដល់ចំណេះវិជ្ជា និងបំណិនជីវិត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ចាន់ សុភា អគ្គលេខាធិការងក្រុមប្រឹក្សាជាតិ ដើម្បីអភិវឌ្ឍយុវជន និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សា នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“ការអប់រំដែលធ្វើឱ្យមនុស្សក្លាយទៅជាធនធានមួយរូបនៅក្នុងសង្គមមានអង្គបីសំខាន់ គឺ គ្រួសារ សាលារៀន និងសហគមន៍។ ដូច្នេះឪពុកម្ដាយត្រូវយល់ដឹងអំពីការអភិវឌ្ឍរបស់កុមារនៅតាមវ័យរបស់ពួកគេ ដោយផ្ដល់ការមើលថែររហូតដល់បញ្ជប់ការសិក្សា”
ឯកឧត្តមបន្ថែមថា លុះដល់វ័យមួយដែលគេអាចចូលសាលារៀនបាន កុមារត្រូវការសិក្សាពីគ្រូបង្រៀន ហើយការសិក្សានោះទៅតាមកម្មវិធីច្បាស់លាស់ដែលមានតាមលំដាប់ថ្នាក់ពីទាបទៅខ្ពស់ នៅក្នុងគោលដៅមួយឱ្យចេះអាន ចេះសរសេរ មានការពិចារណា ការរាប់អានមិត្តភក្តិ បង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកដទៃ ដែលជាការសិក្សាទៅតាមកម្រិតនៃចំណេះដឹងទាក់ទងនឹងអាយុរបស់ពួកគេ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក៏បានលើកឡើងដែរថា នៅពេលនិយាយទាក់ទងជាមួយការអប់រំកុមារ មនុស្សមិនត្រូវសំដៅ និងពឹងផ្អែកទៅលើគ្រូបង្រៀនតែមួយមុខនោះទេ ក្នុងនោះឪពុកម្ដាយក៏ជាផែ្នកមួយចូលរួមដ៏សំខាន់នៅក្នុងការអប់រំផងដែរ។
“មានការស្រាវជ្រាវបានបញ្ជាក់ថា ឪពុកម្ដាយដែលចំណាយពេលវេលានៅជាមួយកូនៗ មានទំនាក់ទំនងជិតស្និទ្ធិរហូតដល់កុមារធំពេញវ័យ កុមារនោះនឹងមានការសិក្សាល្អ និងសុខភាពផ្លូវចិត្តរឹងមាំ ប្រសើរជាងកុមារដែលមិនមានការមើលថែរពីឪពុកម្ដាយ”។ “នៅពេលដែលអ្នកមិនស្ដាប់កុមារពេលដែលពួកគេនៅតូចនោះទេ ពួកគេនឹងមិនប្រាប់រឿងរ៉ាវដល់អ្នកនោះទេ នៅពេលដែលពួកគេធំឡើង”
ជាមួយគ្នានេះ លោកស្រី សរ ម៉ុន្ថា នាយិកាសាលា ស៊ីជីដា កម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ស្រដៀងគ្នានេះដែរថា នៅសាលារៀន វិធីសាស្រ្តឬសកម្មភាពភាគច្រើន គឺសំដៅទៅលើភាពវ័យឆ្លាតដោយផ្តោតលើផ្នែកចំណេះដឹង ទាក់ទងកត្តាវិជ្ជា រូបមន្ត ឬចំណេះដឹងផ្សេងៗនៅពេលពួកគេមានអាយុ២ឆ្នាំឬក៏៣ឆ្នាំឡើង។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ឪពុកម្ដាយប្រៀបដូចគ្រូទីមួយរបស់កូនៗ ព្រោះកុមារបានរៀនសូត្រនូវអ្វីជាច្រើនពីទម្លាប់រស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ដូចជាការផ្តល់ក្តីស្រលាញ់ ការទូន្មាន ការបណ្តុះទំលាប់ល្អៗ វិន័យ ការចែករំលែក ឬការឆ្លើយតបផ្សេងៗ។
ដូច្នេះសរុបជារួម ឪពុកម្ដាយគឺជាអ្នកផ្ដល់ចរិកលក្ខណៈ គួរផ្សំនឹងសាលារៀនផ្ដល់ចំណេះវិជ្ជារៀនសូត្រ ចំណេះជំនាញល្អទៅតាមស្ថង់ដារការសិក្សាត្រឹមត្រូវ នោះនឹងនាំឱ្យកុមារអាចក្លាយជាមនុស្សដែលពោរពេញដោយថាមពល ក្ដីស្រលាញ់ និងជាមនុស្សល្អនៅក្នុងសង្គម៕