ភ្នំពេញ៖ ខណៈប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែមានការរីកចម្រើនពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ បើយើងងាកមកមើលសកម្មភាព ឬសម្ភារៈដែលយុវវ័យកម្ពុជាកំពុងតែប្រើប្រាស់នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គឺហាក់មិនចាញ់យុវវ័យនៅក្នុងប្រទេសជឿនលឿនប៉ុន្មាននោះទេ ដូចជាទូរសព្ទដៃទំនើបៗ រថយន្តសេរីថ្មី សំលៀកបំពាក់ថ្លៃៗ ។ តើការប្រើប្រាស់សម្ភាៈនិយមទាំងនោះ វាពិតជាអាចកំណត់សុភមង្គលរបស់យុវវ័យបានដែរ រឺទេ?
កញ្ញា ពៅ ស្រីនិច្ច ជានិស្សិតឆ្នាំទីបី នៅសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញបាននិយាយថា៖
“សម្ភាៈនិយមមិនមែនជាវត្ថុដែលកំណត់សុភមង្គលរបស់ខ្ញុំនោះទេ! ដូចជាទូរស័ព្ទទំនើបអ៊ីចឹងយើងអាចប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទធម្មតាក៏បានដែរ។ សុភមង្គលគឺជារឿងសំខាន់ ប៉ុន្តែអ្វីដែលសំខាន់គឺជាជីវិតរស់នៅមិនពឹងលើសម្ភារៈទាំងនោះ ព្រោះសម្ភារៈទាំងនោះអាចរកបានគ្រប់ពេល”
ស្រីនិច្ច បន្ថែមថា វាអាចជាផ្នែកមួយជួយសន្សំសំចៃបានច្រើនសម្រាប់តម្រូវការចាំបាច់ផ្សេងទៀត ហើយបើគិតទៅស្ថិតនៅក្នុងភាពជាយុវវ័យ ការគ្រប់គ្រង់ការចំណាយក៏គួរតែមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ ពីព្រោះបើយុវវ័យចេះតែចំណាយលើសពីសមត្ថភាព គឺអាចនាំផលពិបាកនាពេលក្រោយ។
មិនខុសគ្នាពី ស្រីនិច្ច ប៉ុន្មានដែរ កញ្ញា សេង សូលីដែត ដែលជាសហស្ថានិប ដុះស្លាប បានលើកឡើងថា សម្ភារៈនិយម គឺគ្រាន់តែជារបស់ក្រៅខ្លួន យុវវ័យអាចប្រើប្រាស់វាក្នុងផ្លូវណាដែលល្អ ដោយការទទួលបានចំណេះដឹងអំពីវាជាដើម។ កុំព្យូទ័រថ្លៃ និងទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃ វាមិនអាចកំណត់ក្ដីសុខពិតប្រាដកនោះទេ ប៉ុន្តែអាចប្រើប្រាស់វាដើម្បីពង្រីកសមត្ថភាពរបស់យុវវ័យបាន។
សូលីដែត បន្ថែមថា ការរៀនសូត្រ ការប្រកបការងារ និងការស្រាវជ្រាវនៅក្នុងសម័យនេះ វាត្រូវការបច្ចេកវិទ្យាច្រើន ដូចច្នេះយុវវ័យគួរតែប្រើប្រាស់វានៅក្នុងភាពវិជ្ជមាន។ យុវវ័យអាចប្រើប្រាស់សម្ភារៈនិយមបានដើម្បីទាញយកផលប្រយោជន៍អំពីវាច្រើន។
អ្នកស្រី ប៉ែន បុប្ផា អគ្គនាយិកាក្រុមហ៊ុនឫទ្ធិពល បានមានប្រសាសន៍ថា ធម្មតាយុវវ័យមួយចំនួនតាមគ្នា កាលណាពេលឃើញមិត្តភក្តិប្រើសម្ភារៈនិយមទំនើប ខ្លួនឯងចេះតែចង់ប្រើប្រាស់តាមដែរ ប៉ុន្តែយុវវ័យខ្លះស្គាល់អំពីខ្លួនឯងច្បាស់ យុវវ័យដឹងអំពីស្ថានភាពខ្លួនឯង ពួកគេដឹងថា ជីវីភាពគ្រួសាររបស់ខ្លួនឯងយ៉ាងណា ដូច្នេះការចង់បានទាមទារដូចគេ ពួកគាត់អាចទប់អារម្មណ៍ខ្លួនឯងបាន។
“បើយុវវ័យមិនចេះគិតពិចារណដិតដល់ និងចេះតែចង់បានអ្វីលើសពីសមត្ថភាពដែលខ្លួនឯងមាន វាអាចនាំឱ្យមានទុក្ខលំបាកដល់ខ្លួនឯង និងក្រុមគ្រួសារ! យុវវ័យមួយចំនួនចង់ទទួលបានភាពហ៊ឺហារ មិនឆាប់ពួកគាត់អាចនឹងមានវិប្បតិ្តផ្លូវចិត្តទៀតផង”
អ្នកស្រី ប៉ែន បុប្ផា
អគ្គនាយិកាក្រុមហ៊ុនឫទ្ធិពលរូបនេះ បានផ្តល់យោបល់ថា យុវវ័យគួរត្រូវមានចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ, នៅពេលដែលពួកគាត់ស្គាល់លុយភ្លាម ឪពុកម្ដាយគួរបង្រៀន ផ្ដល់ការណែនាំ និងដំបូន្នាន អំពីការប្រើប្រាស់សម្ភារៈដែលវាចាំបាច់ ដែលនេះគឺជារឿងដែលល្អសម្រាប់យុវវ័យ។ នៅពេលដែលអាណាព្យាបាលបានបង្រៀនកូនៗរបស់ខ្លួនអំពីការទុកដាក់ហិរញ្ញវត្ថុត្រឹមត្រូវ ហេតុនេះពួកគេវិវត្តន៍ដល់វ័យជំទង់ គេអាចគេចផុតពីវិប្បត្តិរត់តាមសម្ភារៈនិយម តាមរយៈទំនោររបស់សង្គម។
មានន័យថា នៅពេលដែលយុវវ័យយល់អំពីរឿងនោះ ពួកគេអាចទប់អារម្មណ៍ ចេះកំណត់ និងចេះចាត់ចែងនូវអ្វីដែលជាចំណង់ អ្វីដែលជាតម្រូវការពិតប្រាកដ និងអាចដឹងច្បាស់ថា រាល់ថ្ងៃខ្លួនឯងទទួលខុសត្រូវរឿងអ្វីខ្លះ។ នៅពេលដែលយុវវ័យចេះមានការអត់ធ្មត់ជាមួយសម្ភារៈនិយម និងធ្វើតាមតម្រូវការចាំបាច់របស់ខ្លួនឯង អាចនាំឱ្យទទួលបានសេចក្ដីសុខពិតប្រាកដ មិនមែនសេខក្ដីសុខក្រៅខ្លួននោះទេ៕