ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង ៖ បញ្ញវន្តខ្មែរបានទៅរៀននៅបរទេស មិនគួរមោទនភាពបរទេសភ្លេចខ្លួនឯង
ភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍​ជុំវិញបទពិសោធន៍សិក្សាអាហាររូបករណ៍ទៅក្រៅប្រទេស ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង ប្រធាន​វិទ្យាស្ថានតេជោ សែន ​សាធារណការ និងដឹក​ជញ្ជូ​ន​​ បានបង្ហើបពាក្យ​ពេចន៍មួយឃ្លាថា បញ្ញ​វន្ត​​ខ្មែរ​ដែល​បាន​ទៅរៀននៅបរទេស មិនគួរមោទនភាពបរទេសហួសពេក រហូត​ភ្លេចខ្លួន​ឯង​ជា​កូ​ន​​នៃពូជសាសន៍ដ៏អស្ចារ្យខ្មែរនោះឡើយ ។ ការលើកឡើងនេះ នៅសិក្ខាសាលាអនឡាញក្រោមប្រធានបទ គន្លឹះរៀបចំផ្លូវដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍ជប៉ុន រៀបចំ​ឡើងរៀបចំឡើងដោយ​ក្រុមយុវជនស្ម័គ្រចិត្តដើម្បីការអភិវឌ្ឍសង្គម – YVSD  កាលពីថ្ងៃអាទិត្យកន្លងទៅ ។
បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង បានបញ្ជាក់ថា យុវជនទៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេស​គប្បីធ្វើខ្លួនជាប្រតិភូដំណាងជាតិដ៏ពេញលេង និងគួរ​ជាទី​មោទ​ន​ភាព​បំផុត​សម្រាប់​ពូជ​ខ្មែរ និងកុំវង្វែង កុំស្រវឹងជាមួយវប្បធម៌បរទេស កុំយកខួក្បាលបរទេសម​ក​ពាក់ហើយ​តាំង​ខ្លួន​ឯង​អស្ចា​រ្យ​​ ជាងពូជសាសន៍ខ្មែរខ្លួនឯងឱ្យសោះ ។
“ខ្ញុំផ្ទាល់មិនដែលមានមោទនភាពហួសពេកនោះឡើយ ទោះបីបានទៅសិក្សានៅសាលាដ៏ល្បីល្បាញមួយលើភពផែនដីនេះក៏ដោយ តែខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាព ដែលខ្ញុំបានកើតជាខ្មែរ និងមានឱកាសទៅសិក្សានៅបរទេស…”
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តម ហឿន សំនៀង បានបញ្ជាក់ប្រាំមួយចំណុចសំខាន់​ដែល​យុវ​ជន​មិន​គួរ​​មើលរំលងក្នុងនាមជាបេក្ខជនត្រៀមខ្លួនចង់បន្តការសិក្សា​នៅក្រៅប្រទេសត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់ រួមមាន ១. រក្សាតម្លៃខ្លួន និងភាពជាខ្មែរគ្រប់កាលៈទេសៈ ២. អភិវឌ្ឍន៍ចំណេះដឹងទូទៅឱ្យបានទូលំទូលាយ ៣. អភិវឌ្ឍន៍ភាសាអង់គ្លេសឱ្យបានប្រសើរ ដើម្បីភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងព្រមទាំងសិក្សាជំនាញសកល ៤. អភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនឱ្យក្លាយជាមនុស្សមានជំនាញ និងបទពិសោធន៍ពាក់ព័ន្ធឱ្យរឹងមាំ ៥. អភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនឱ្យក្លាយជាមនុស្សមានសមត្ថភាព និងបង្ហាញពីហេតុផលច្បាស់លាស់ និង ៦. យុវជនត្រូវយល់ពីរបៀបដាក់ពាក្យត្រឹមត្រូវ ទាំងបច្ចេកទេស ឯកសារពាក់ព័ន្ធ ព្រមទាំងរបៀបប្រើប្រាស់ពេលវេលា ។
សូមជម្រាបថា សិក្ខាសាលាអនឡាញក្រោមប្រធានបទ «គន្លឹះរៀបចំផ្លូវដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍ជប៉ុន» រៀបចំ​ឡើង​ក្នុង​គោល​បំណ​ង ស្វែង​យល់​បន្ថែម​អំពីអាហារូបករណ៍ និងការសិក្សានៅប្រទេសជប៉ុន និងស្វែងយល់ពីគន្លឹះ និងបទពិសោធន៍នៃ​ការ​ត្រៀម​ខ្លួន​ក្នុងការ​បំ​ពេ​ញ​​បែបបទឱ្យ​មានភាពទាក់ទាញ និងត្រៀមសម្ភាសន៍ឲ្យបានពិន្ទុខ្ពស់ ។
សិក្ខាសាលាអនឡាញនេះ បាន​អញ្ជើញចូលរួមចែករំលែកបទពិសោធន៍ពី​ឯកឧត្តមបណ្ឌិត វុទ្ធី មុនីរ័ត្ន សមាជិកគណៈប្រឹក្សាយោបល់វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាជាតិវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត វុទ្ធី មុនីរ័ត្ន បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បណ្ឌិតជំនាញធនធានទឹកក្រោមដីពីសាកលវិទ្យាល័យឈីបា ប្រទេសជប៉ុន កាលពីឆ្នាំ២០១០ និងធ្លាប់ជាប្រធានអតីតនិស្សិតខ្មែរពីប្រទេសជប៉ុនផងដែរ ៕