ភ្នំពេញ – ស្នាដៃប្រលោមលោកខ្លីចំណងជើង «មិននឹកស្មានសោះ» របស់កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ និស្សិតសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រអក្សរសាស្រ្តខ្មែរឆ្នាំទី៤ បានទទួលជ័យលាភីលេខ១ និងក្លាយជាម្ចាស់ពានរង្វាន់អក្សរសិល្ប៍ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យ លើកទី៤ ឆ្នាំ២០២១ ។ ស្នាដៃជ័យលាភីឆ្នើមនេះបានបង្ហាញតម្លៃអប់រំដល់មនុស្សនៅក្នុងសង្គមសព្វថ្ងៃ កុំឱ្យធ្វេសប្រហែសចំពោះសុខភាព ជាពិសេសប្រុងប្រយ័ត្នជានិច្ចអំឡុងពេលនៃការរាតត្បាតជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ ។
ម្ចាស់ជ័យលាភីពានរង្វាន់អក្សរសិល្ប៍វ័យ ២១ឆ្នាំរូបនេះ បានបង្ហាញបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនថា ទម្រាំបញ្ចប់សំណេររឿងខ្លីដើម្បីចូលរួមប្រកួតប្រជែង កញ្ញាត្រូវជម្នះរឿងរ៉ាវលំបាកក្នុងសំណេរជាច្រើន ពិសេសគំនិតស្មុកស្មាញនៅក្នុងដំណាក់កាលតែងនិពន្ធ ។ តាមរយៈបទពិសោធន៍នេះ កញ្ញាយល់ថា បំណាច់ចង់អភិវឌ្ឍខ្លួនឱ្យប្រសើរលើកិច្ចការសំណេរ និងសម្រេចបំណងប្រាថ្នាផ្ទាល់ក្នុងនាមជាអ្នកនិពន្ធ ត្រូវហ៊ានប្រឈមមុខនឹងការលំបាកជាច្រើន ។
កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ បានឱ្យដឹងថា គិតចាប់ពីពេលចាប់ផ្ដើមសរសេររឿងរហូតដល់បញ្ចប់រឿងកញ្ញាចំណាយរយៈពេលប្រហែលពីរខែជាង ហើយនៅពេលខ្លះការតែងនិពន្ធជួបគំនិតស្មុគស្មាញ សរសេរមិនចេញក៏សម្រេចចិត្តទុកចោល ប៉ុន្តែនៅពេលមានអារម្មណ៍ល្អឡើងវិញ ទើបកញ្ញាចាប់ផ្ដើមតែងរឿងបន្ត ។
“ខ្ញុំមិនធ្លាប់គិតថាស្នាដៃខ្ញុំទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ អីទេ ប៉ុន្តែជឿជាក់ថាស្នាដៃរឿងខ្លីនេះនឹងទាក់ទាញទឹកចិត្តនិងគំនិតគណៈកម្មការ ព្រោះរឿងនេះខ្ញុំព្យាយាមសរសេរប្រលោមចិត្តអ្នកអាន បង្កប់គំនិតអប់រំដើម្បីឱ្យអ្នកអានរំភើប និងទទួលបានប្រយោជន៍សម្រាប់ជីវិតលើសពីការកម្សាន្ត”
កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ
និស្សិតអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញរូបនេះ បានបន្តថា កញ្ញាមិនខ្វាយខ្វល់ច្រើនពីចំណាត់ថ្នាក់ប្រកួតប្រជែងឡើយ ប៉ុន្តែកសាងភាពក្លាហាន និងបង្កើនទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯងជាអ្វីដែលត្រូវធ្វើឱ្យបានល្អបំផុត ។ យុវជនត្រូវក្លាហានធ្វើអ្វីដែលជាបំណងប្រាថ្នា និងហ៊ានទទួលស្គាល់ការពិតទោះជាទទួលបានលទ្ធផលបែបណាក៏ដោយ ព្រោះលទ្ធផលដែលទទួលបាននឹងបង្វឹកមនុស្សឱ្យកាន់តែខ្លាំងឡើង ហើយត្រូវចាកចេញពីភាពងាយស្រួល ហ៊ានប្រឈមនឹងបញ្ហាលំបាក ។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ ។
ងាកមកនិយាយពីបទពិសោធន៍ការងារតែងនិពន្ធវិញ បច្ចុប្បន្ន ទ្រី ស្រីលក្ខ ជាអ្នកសរសេរអត្ថបទ និងជាអ្នកនិពន្ធឯករាជ្យម្នាក់ ។ កញ្ញាបន្ថែមថា ប្រសិនយុវជនស្រឡាញ់ការងារតែងនិពន្ធ ត្រូវព្យាយាមសិក្សាស្រាវជ្រាវរកឱ្យឃើញចំណុចខ្លាំងរបស់ខ្លួនឯង ចាប់ផ្ដើមសរសេរសាច់រឿងមួយដែលខ្លួនពេញចិត្ត កែសម្រួលខ្លួនឯងជាបន្តបន្ទាប់ ព្រមទាំងស្វែងរកអ្នកនិពន្ធរៀមច្បងឱ្យជួយពិនិត្យស្នាដៃ និងយកស្នាដៃឱ្យមិត្តភក្ដិដែលចូលចិត្តអានជួយផ្ដល់មតិយោបល់ ។
នេះជាសម្រង់ខ្លឹមសារលើកទឹកចិត្តផ្ទាល់ខ្លួនរបស់កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ ៖ “ភាពរីកចម្រើនប្រៀបដូចជាការធ្វើដំណើរលើផ្លូវមួយ បើយើងដើរទៅមុខ យើងនិងផ្លាស់ទីចេញពីកន្លែងដើម” ។
កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ ធ្លាប់ជានិស្សិតផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍សិក្សាទៅប្រទេសជប៉ុនឆ្នាំ២០១៨-២០១៩ តាមរយៈកម្មវិធីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធន៍សិក្សារបស់សាកលវិទ្យាល័យតូខ្យូ និងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។ លើសពីនេះកញ្ញាក៏ជាម្ចាស់ស្នាដៃប្រលោមលោក ចំណងជើង “និស្សិតស្រី” ផងដែរ ។
គួររំលឹកថា កម្មវិធីប្រកួតពានរង្វាន់អក្សរសិល្ប៍ពុទ្ធសាសនបណ្ឌិត្យលើកទី៤ ប្រចាំឆ្នាំ២០២១ កញ្ញា ទ្រី ស្រីលក្ខ បានទទួលជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកប្រលោមលោកខ្លីសា្នដៃ «មិននឹកស្មានសោះ» លោក កែវ សេងរដ្ឋា ទទួលជ័យលាភីលេខ២ ផ្នែករឿងប្រលោមលោកខ្លី និងជ័យលាភីលេខ១ ផ្នែកតែងកំណាព្យរឿង និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅអ្នកស្រី អ៊ុច ថាវី ជាមួយស្នាដៃរឿង «វង្វេង» ៕