UNDP ៖ កម្ពុជា​បាន​បោះជំហាន​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​មនុស្ស
របាយការណ៍របស់កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អង្គការសហប្រជាជាតិ (UNDP) ចេញផ្សាយ​កាលពី​ពេលថ្មីៗ​នេះ​បង្ហាញ​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​បោះជំហាន​គួរឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ក្នុងការ​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​មនុស្ស។
របាយការណ៍​ស្ដីពី​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​មនុស្ស​ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​ឱ្យដឹង​ថា ចាប់​តាំង​ពីឆ្នាំ​១៩៩០ មក អាយុ​សង្ឃឹម​រស់ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​កើន​ឡើង ១៥,៤៦ឆ្នាំ, ការ​ចំណាយ​ពេលក្នុង​ការ​អប់រំទូទៅ (years of schooling) កើន​ឡើង ៤,៣១ឆ្នាំ និង​ការ​ចំណាយ​ពេល​ជាមធ្យម​ក្នុង​ការសិក្សា (mean years of schooling) កើន​ឡើង ២,៣៨ឆ្នាំ។
រូបភាព ៖ UNDP
របាយការណ៍​បាន​បន្ថែម​ថា ប្រាក់​ចំណូល​ជាតិ​សរុប (GNI) សម្រាប់​មនុស្ស​ម្នាក់ បាន​កើនឡើង​ប្រហែល ៣០៧,៧ % ។
លើស​ពីនេះ តម្លៃ​សន្ទស្សន៍​អភិវឌ្ឍមនុស្ស (HDI) បាន​ឈរ​នៅ​តម្លៃ ០,៦០៦ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ ដែលជា​ការ​កើនឡើង​តិចតួច​ពី ០,៦០២ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២ និង​បាន​ចាត់​ថ្នាក់​កម្ពុជា ឱ្យស្ថិត​នៅក្នុង​ចំណាត់​ថ្នាក់​មធ្យម​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​មនុស្ស និង​ឈរ​នៅ​ចំណាត់​ថ្នាក់ទី​១៥១ ក្នុង​ចំណោម ១៩៣ ប្រទេស។
HDI បាន​សិក្សា​ដោយ​វាយ​តម្លៃ​លើ​សមិទ្ធផល នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ លើ​វិស័យ​សុខភាព ការ​អប់រំ និង​ប្រាក់​ចំណូល។
លោក Alissar Chaker តំណាង UNDP ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ។ រូបភាព ៖ UNDP
របាយការណ៍​នេះ ក៏បាន​បង្ហាញ​ពីការ​រកឃើញ ទាក់ទង​នឹងការ​ស្ទង់មតិ​សកលថ្មី​មួយ ដែលបាន​រកឃើញ​ថា នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ដែល​មាន​កម្រិត HDI ទាប និង​ស្ថិតនៅ​កម្រិត​មធ្យម​ដូច​កម្ពុជា ការ​ប្រើ​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ត្រូវបាន​គេ​រំពឹង​ថា នឹង​បង្កើន​ផលិត​ភាព ហើយ​ត្រូវ​ប្រើក្នុង​វិស័យ​អប់រំ វិស័យ​សុខាភិបាល ឬ​វិស័យ​ការងារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​បន្ទាប់។
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មាន​ប្រសាសន៍​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា ជាប្រទេស​មួយ ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍន៍​តិចតួច​បំផុត (LDC) ដែល​ចាត់វិធាន​ការ​យ៉ាង​សកម្ម ដើម្បី​បង្កើត​យុទ្ធសាស្ត្រ AI ថ្នាក់ជាតិ​ដ៏ទូលំ​ទូលាយ​មួយ។
លោក​បន្ថែម​ថា យុទ្ធសាស្ត្រ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ផ្ដល់​នូវ​វិធីសាស្ត្រ ដែល​មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ និង​ផ្ដោត​លើ​មនុស្ស ក្នុង​ការ​ប្រើ AI សម្រាប់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រកប​ដោយ​បរិយាប័ន្ន អភិបាល​កិច្ច​ដែល​ឆ្លើយ​តប និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​មនុស្ស​រយៈពេល​វែង។
លោក Alissar Chaker តំណាង UNDP ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ថា នៅ​ពេល​ដែល AI មាន​ការវិវឌ្ឍន៍​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស និង​ជ្រាប​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ជីវិត​ប្រចាំថ្ងៃ ប្រជាជន​ត្រូវតែ​ស្វែងរក​សក្តានុពល​របស់​វា ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព​នៅ​កម្ពុជា៕