ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ដាក់ឱ្យដំណើរការសាកល្បងកម្មវិធី Khmer ASR បំប្លែងសំឡេងទៅជាអត្ថបទ
ភ្នំពេញ៖ កម្មវិធីបំប្លែងសំឡេងទៅជាអត្ថបទឈ្មោះ Khmer ASR ត្រូវបានក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ដាក់ឱ្យដំណើរការសាកល្បងជាសាធារណៈ កាល​ពីថ្ងៃ​សៅ​រ៍ ទី១២ ខែមិថុនាកន្លងទៅ។ កម្មវិធីនេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (Artificial Intelligence) បំប្លែងសំឡេងទៅជាអត្ថបទ បង្កើ​ត​ឡើ​ង​ដោយ​ប​ណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា។
កម្មវីធីនេះអាចប្រើប្រាស់ក្នុងទូរស័ព្ទដៃតាមប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ Android និង iOS និយាយដោយផ្ទាល់ជាភាសាខ្មែរ ឬពីឯកសារសំឡេងក្នុងទម្រង់ជា WAV, Mp3, M4a និង OGG បំប្លែងទៅជាអត្ថបទភាសាខ្មែរដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
ទន្ទឹមគ្នានេះក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ លើកទឹកចិត្តឱ្យសាធារណជនដំឡើងកម្មវិធីបំប្លែងសំឡេងទៅជាអត្ថបទ (Khmer ASR) ដើ​ម្បី​ជា​ជំនួ​យ​ដ​ល់​កិច្ចការសរសេរប្រចាំថ្ងៃដោយស្កេន QR Code។ កម្មវិធីថ្មីនេះទាញយកកម្មវិធីសម្រាប់ Andriod https://bit.ly/KhmerASRAndroid និងសម្រាប់ iOS https://bit.ly/KhmerASR