ភ្នំពេញ – កាលពីដើមសប្ដាហ៍នេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការ «គម្រោងជំនាញដើម្បីការងារកាន់តែប្រសើរ» ដែលនឹងជួយពង្រឹងគុណភាពជំនាញដល់កម្លាំងពលកម្មកំពុងបំពេញការងារ និងកម្លាំងពលកម្មថ្មី ដែលទើបចូលមកដល់ទីផ្សារការងារ តាមរយៈការបង្កើនគុណភាពជំនាញ និងការផ្តល់ព័ត៌មាន ក៏ដូចជាការតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈដើម្បីការងារកាន់តែប្រសើរ។
គម្រោង «ជំនាញដើម្បីការងារកាន់តែប្រសើរ» ជាគម្រោងអភិវឌ្ឍជំនាញទី១ ដែលក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ បានទទួលការគាំទ្រហិរញ្ញប្បទានឥណទានសម្បទាន ពីសមាគមអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ (IDA) នៃធនាគារពិភពលោកដែលត្រូវអនុវត្តពីឆ្នាំ២០២៤ ដល់ឆ្នាំ២០២៩។ គម្រោងនេះ ត្រូវបានចាប់ផ្តើមសិក្សាចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២០ និងបន្ទាប់មកបានចាប់ផ្តើមបេសកកម្មផ្លូវការជាបន្តបន្ទាប់ ដើម្បីរៀបចំគម្រោងនេះចាប់ពីឆ្នាំ២០២២ បន្ទាប់មកបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងហិរញ្ញប្បទាន (Financing Agreement) កាលពីថ្ងៃទី៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ និងបានចូលជាធរមាននៅថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤។
ឯកឧត្ដម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈមានប្រសាសន៍ថា គម្រោង «ជំនាញដើម្បីការងារកាន់តែប្រសើរ» រួមបញ្ចូលនូវការបង្កើនគុណភាពជំនាញដែលឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ ការផ្តល់ព័ត៌មាន និងការតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីការងារកាន់តែប្រសើរដោយផ្ដោតជាចម្បងលើវិស័យអាទិភាពចំនួន២ រួមមានវិស័យយានយន្ត និងអេឡិចត្រូនិក ហើយក៏អាចមានភាពបត់បែនគ្របដណ្ដប់លើវិស័យ និងមុខរបរអាទិភាពផ្សេងទៀតដែលមានតម្រូវការទីផ្សារការងារ។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ គម្រោងនេះ ទទួលបានហិរញ្ញប្បទានសហប្រតិបត្តិការមានទឹកប្រាក់សរុបចំនួនជាង៤៥លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងនោះមានថវិកា ៤០លានដុល្លារជាកម្ចីហិរញ្ញប្បទានរបស់ធនាគារពិភពលោក និងថវិកាជាង ៥លានដុល្លារ ជាមូលនិធិរបស់សមភាគីដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ គម្រោង «ជំនាញដើម្បីការងារកាន់តែប្រសើរ» មានសមាសធាតុផ្សំចំនួន៤ នឹងចូលរួមអនុវត្ត ក្នុងនោះ សមាសភាពទី១ គឺការលើកកម្ពស់ជំនាញដើម្បីឆ្លើយតបតម្រូវការឧស្សាហកម្ម ដែលនឹងអនុវត្តដោយអគ្គនាយកដ្ឋាន អ.ប.វ. ក្នុងការពង្រឹងគុណភាពអភិវឌ្ឍកម្មវិធីសិក្សា កសាងសមត្ថភាពគ្រូបង្គោល និងគ្រូបច្ចេកទេស, សមាសភាពទី២ គឺការផ្តល់ព័ត៌មាន និងការតម្រង់ទិសសម្រាប់ការងារកាន់តែប្រសើរ ដែលនឹងអនុវត្តដោយទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ ដោយគេរំពឹងថា នឹងជួយប្រែក្លាយប្រព័ន្ធព័ត៌មានទីផ្សារការងារ ជាប្រព័ន្ធទីផ្សារការងារឆ្លាតវៃតាមបែបឌីជីថលជាជំនួយក្នុងការស្វែងរកការងារ និងការតម្រង់ទិសអាជីព។
សមាសភាពទី៣ គឺការលើកកម្ពស់សមាគមតាមវិស័យដើម្បីផ្សារភ្ជាប់និយោជកជាមួយការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងការពង្រីកការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ដែលនឹងអនុវត្តដោយមូលនិធិអភិវឌ្ឍជំនាញ (SDF) ហើយសម្រាប់សមាសភាពទី៤ នៃគម្រោង គឺការគ្រប់គ្រង ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃ ព្រមទាំងការឆ្លើយតបនឹងហេតុការណ៍បន្ទាន់ដែលពាក់ព័ន្ធ ដែលអាចកើតមានឡើង។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ផ្អែកតាមបម្រែបម្រួលនិន្នាការ និងសុទិដ្ឋិនិយមនៃការរីកចម្រើននៃឧស្សាហូបនីយកម្មសកល «គម្រោងជំនាញការងារកាន់តែប្រសើរ» នេះ គឺត្រូវបានរៀបចំឡើង និងអនុវត្តស្របគ្នាជាមួយនឹង «ផែនទីបង្ហាញផ្លូវស្តីពីការអភិវឌ្ឍវិស័យយានយន្ត និងអេឡិចត្រូនិក» និង «គោលនយោបាយជាតិស្តីពីការអភិវឌ្ឍវិស័យយានយន្តអគ្គិសនី ឆ្នាំ២០២៤-២០៣០» ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលទើបបានដាក់ចេញនាពេលថ្មីៗនេះ ហើយជាមួយគ្នាឯកឧត្តមក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ធនាគារពិភពលោកដែលបានគាំទ្របេសកកម្មអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ហើយសង្ឃឹមថា ធនាគារពិភពលោក នឹងបន្តជួយជំរុញការផ្លាស់ប្ដូរមូលដ្ឋានគ្រឹះ នៃការអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ដើម្បីរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការបន្តរក្សាកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងសម្រេចទិសដៅចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៣០ និងឆ្នាំ២០៥០៕