ក្រសួងសុខាភិបាលចេញរបាយការណ៍ដំបូង​ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហា​សុខភាពកុមារ និងបរិស្ថាននៅកម្ពុជា
ក្រោមការគាំទ្រពីយូនីសេហ្វ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងសុខាភិបាល ​បានចេញផ្សាយរបាយការណ៍ស្ដីពី​សុខភាពកុមារ និងបរិស្ថាន​ ​ដែលជារបាយការណ៍​ដំបូង​ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហា​សុខភាពកុមារ និងបរិស្ថាននៅកម្ពុជា ។ របាយការណ៍នេះ ​មានការចូលរួម​ពីជាង ២៩ក្រសួង និងមន្ទីរនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ រួមទាំង ​ក្រសួង​សុខាភិបាល ក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួង​កសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ និងក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
របាយការណ៍ សុខភាពកុមារ និងបរិស្ថាន បានគូសបញ្ជាក់​អំពី​ហានិភ័យសុខភាពបរិស្ថាន​ចម្បងៗដែលកុមារប្រឈម រួមមាន ការប្រឈមមុខនឹង​ការបំពុលខ្យល់ ការបំពុលទឹក និងចំណីអាហារ ​ភាពតានតឹងដោយសារកម្ដៅ សារធាតុលោហៈពុល ថ្នាំសម្លាប់សត្វល្អិត និង​សំណល់​គ្រោះថ្នាក់ផ្សេងទៀត ហើយ​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុបានធ្វើឱ្យបញ្ហាទាំងនេះមានលក្ខណៈកាន់តែមានធ្ងន់ធ្ងរបន្ថែមទៀត​ ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត កុល ហេរ៉ូ ប្រធាន​នាយកដ្ឋានការពារសុខភាព​នៃក្រសួងសុខាភិបាល
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត កុល ហេរ៉ូ ប្រធាន​នាយកដ្ឋានការពារសុខភាព​នៃក្រសួងសុខាភិបាល បានឱ្យដឹងថា ការធានា​នូវវឌ្ឍនភាពជាបន្តបន្ទាប់​ចំពោះសុខភាពមាតា និងកុមារ គឺជាអាទិភាព​ចម្បងរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ លោកថា ការគំរាមកំហែងផ្នែកសុខភាពបរិស្ថាន ​បង្ក​ហានិភ័យ​គួរឱ្យ​កត់សម្គាល់​ចំពោះ​សមិទ្ធផល ដែលយើងបានធ្វើ​ទៅលើ​ការពង្រឹងសុខភាព​មាតា និង​កុមារ នៅក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានទសវត្សរ៍កន្លងទៅ។
“​យើង​មានការប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​ការអនុវត្ត​គោលនយោបាយ និងកម្មវិធីពហុវិស័យ ដែល​ការពារសមិទ្ធផលទាំងនេះ។ តាមរយៈ​ការដោះស្រាយគ្រោះថ្នាក់បរិ​ស្ថាន យើង​កំពុងកសាង​អនាគតមួយ ដែលកាន់តែមានសុខភាពល្អ និងសុវត្ថិភាពសម្រាប់​កុមារ និងមនុស្ស​ជំនាន់ក្រោយរបស់យើង។”
លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ ​នាយក​យូនីសេហ្វប្រចាំកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន កុមារប្រឈមនឹង​ការគំរាមកំហែងផ្នែកបរិស្ថានជាច្រើន​ដែលមិនធ្លាប់មានពីមុន​មក​ រួមមាន ​ការបំពុលខ្យល់ និងទឹក ភាពតានតឹងដោយសារកម្ដៅ ព្រមទាំងការប្រឈមនឹង​សំណល់​ពុល និងសារធាតុបំពុល ដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ចំពោះ​សុខភាព និងការអភិវឌ្ឍខួរក្បាល​របស់កុមារ។ លោកបណ្ឌិត វីល ផាកស៍ បន្តថា ភាពតក់ស្លុតនៅឆាកជីវិតដំបូងរបស់កុមារ​ ប៉ះពាល់ដល់សក្ដានុពលរបស់ពួកគេ​ក្នុងការក្លាយជាអ្នកដឹកនាំ​ និងអ្នករួមចំណែកចំពោះ​សេដ្ឋកិច្ចរបស់ពួកគេ​នៅពេលអនាគត។
សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍វាយតម្លៃស្តីពីសុខភាពកុមារ និងបរិស្ថាន
​នាយក​យូនីសេហ្វប្រចាំកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការដោះស្រាយ​បញ្ហាស្មុគស្មាញ​ទាំងនេះ​ ទាមទារ​ឱ្យមាន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការពហុវិស័យ និងភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំ។ តាមរយៈ​ការរួមសហការគ្នា យើងអាចបង្កើត​បរិយាកាស​កាន់តែមានសុខភាពល្អ ដើម្បីឱ្យ​កុមារគ្រប់រូប​អាចធំលូតលាស់ និង​សម្រេចបានសក្ដានុពលពេញលេញ​របស់ពួកគេ។
មានការប៉ាន់ប្រមាណថា កុមារចំនួន ៣រយលាននាក់​នៅទូទាំងសកលលោក ​រស់នៅ​ក្នុងតំបន់ជាច្រើន ដែល​ខ្យល់ពុល​មានកម្រិតខ្ពស់ជា​ងគោលការណ៍ណែនាំអន្តរជាតិ​ចំនួន៦ដង។ ដោយផ្អែកលើ​ការប៉ាន់ប្រមាណជាសកលនេះ កម្ពុជាស្ថិតនៅក្នុងចំណោម​បណ្ដាប្រទេស​នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលប្រឈមមុខខ្ពស់បំផុតនឹងហានិភ័យបរិស្ថានចំនួន៣ គឺ ការបំពុលនៅក្នុងបរិយាកាសជុំវិញ ការបំពុលក្នុងអគារ និងការប៉ះពាល់នឹងសំណ។ ក្នុងនោះ នៅកម្ពុជាមានការប៉ាន់ប្រមាណថា កុមារជិត១នាក់នៅក្នុងចំណោម៥នាក់​ អាយុក្រោម៥ឆ្នាំ បានទទួលមរណភាពដោយសារការបំពុលខ្យល់ទាំង​នៅក្នុងអគារ និងទាំងនៅក្រៅអគារ ហើយ​កុមារអាយុក្រោម១៨ឆ្នាំជាង ៥០% មានកម្រិតសារធាតុសំណក្នុងឈាមខ្ពស់ ដោយសារ​ការប៉ះពាល់នឹងសំណ។
អនុសាសន៍សំខាន់ៗពី​របាយការណ៍ សុខភាពកុមារ និងបរិស្ថាន ​រួមមាន ការពង្រឹងគោលនយោបាយ និងលិខិតប​ទដ្ឋានគតិយុត្ត ព្រមទាំងការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងលិខិតបទដ្ឋានទាំងនោះ ដើម្បីបង្ការ និងគ្រប់គ្រង​ការប៉ះពាល់នឹងសារធាតុពុល និងសារធាតុបង្ករោគ, ការពង្រឹងសមត្ថភាព​របស់បុគ្គលិកសុខាភិបាល​ក្នុងការដោះស្រាយ​បញ្ហាសុខភាពបរិស្ថាន, ការលើកកម្ពស់​ការយល់ដឹង, ការចូលរួម​របស់សហគមន៍ និង​យុវជន​ក្នុងបញ្ហាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ និងបរិស្ថាន, ការអនុវត្ត​ការស្រាវជ្រាវ និងការអង្កេតបន្ថែមទៀត​ ព្រមទាំង​ការពង្រឹង​ប្រព័ន្ធពិនិត្យតាមដាន និងឃ្លាំមើលសុខភាពបរិស្ថាន៕