ក្នុងសង្គមស៊ីវីល័យ ជំងឺមិនឆ្លងដូចជា ជំងឺសរសៃឈាមបេះដូង ទឹកនោមផ្អែម មហារីក លើសសម្ពាធឈាម និងរលាកសួតរ៉ាំរ៉ៃ គឺជាគ្រោះអាសន្នមួយ ដែលបានឆក់យកជីវិតមនុស្សជាច្រើនលាននាក់។ របាយការណ៍ អង្គការសុខភាពពិភពលោក បានបង្ហាញថា នៅ២០ឆ្នាំខាងមុខ ជំងឺមិនឆ្លង នឹងធ្វើឱ្យពិភពលោករងផលប៉ះពាល់ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណ ៤ម៉ឺន ៧ពាន់ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ ការព្យាករណ៍នេះបង្ហាញថា បញ្ហាជំងឺមិនឆ្លង នឹងក្លាយជាបន្ទុកដ៏ធ្ងន់មួយសម្រាប់ បុគ្គល គ្រួសារ សេដ្ឋកិច្ចសង្គម រដ្ឋាភិបាល និងពិភពលោកទាំងមូល។
វេជ្ជបណ្ឌិត ជេន កុសល អ្នកជំនាញព្យាបាលជំងឺទូទៅ លើកឡើងថា មានមូលហេតុចម្បងចំនួន៧ ដែលបណ្ដាលឱ្យមនុស្សមានជំងឺមិនឆ្លង ក្នុងនោះរួមមាន ទី១ បញ្ហារបបអាហារ ដូចជា ការទទួលទានជាតិ ផ្អែម ប្រៃ និងជាតិខ្លាញ់ច្រើន ព្រមទាំងពិសាបារី និងគ្រឿងស្រវឹង, ទី២ ការអង្គុយ ឬមើលអេក្រង់ច្រើនម៉ោងពេក, ទី៣ ការទទួលទានទឹកមិនគ្រប់ (រាងកាយមានតម្រូវការជាតិទឹក២ ឬ ៣លីត្រក្នុងមួយថ្ងៃ), ទី៤ សម្រាកមិនគ្រប់ (យ៉ាងតិច៧ ក្នុងមួយយប់), ទី៥ ប្រើប្រាស់ថ្នាំផ្សះ ដោយមិនមានវេជ្ជបញ្ជាត្រឹមត្រូវ, ទី៦ កត្តាហ្សែន ឬតំណងពូជ និងទី៧ កត្តារួមផ្សំមួយទៀត ទាក់ទងនឹងការអប់រំ ដែលប្រជាជន មិនចាប់អារម្មណ៍សិក្សាស្វែងយល់ពីការថែទាំសុខភាព។
វេជ្ជបណ្ឌិត ជេន កុសល អ្នកជំនាញព្យាបាលជំងឺទូទៅ ។
វេជ្ជបណ្ឌិត ង៉ូវ កាង អ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាល បញ្ជាក់ថា ជំងឺមិនឆ្លងនេះ គឺជាបន្ទុកដ៏ធ្ងន់មួយសម្រាប់គ្រួសារ កាលណា​ ដែលសមាជិកណាម្នាក់មានជំងឺមិនឆ្លង នោះគាត់ និងគ្រួសារ នឹងខាតបង់ថវិកា និងពេលវេលា ហើយការប៉ះពាល់នេះ នឹងមានឥទ្ធិពលលើសង្គមទាំងមូលដែរ ព្រោះប្រជាពលរដ្ឋជាកោសិកានៃសង្គម។
វេជ្ជបណ្ឌិត ង៉ូវ កាង អ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាល។
បើតាមប្រសាសន៍ វេជ្ជបណ្ឌិត ង៉ូវ កាង មានជំងឺមិនឆ្លងចំនួន ៤ ដែលកំពុងឈានមុខគេ ទាំងក្នុងបរិបទសកល និងប្រទេសកម្ពុជា ដែលជំងឺទាំងនោះ រួមមាន ជំងឺលើសសម្ពាធឈាម ជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំងឺមហារីក និងជំងឺត្បៀតទងសួតរ៉ៃរ៉ាំង។ លោកបន្តថា ជំងឺទាំង ៤នេះ កំពុងតែឈានមុខ នៅលើសាកលលោក ហើយកំពុងតែក្លាយជាបញ្ហាប្រឈម នៅក្នុងវិស័យសុខភាពសាធារណៈ ដែលធ្វើឱ្យប្រទេសនីមួយៗ មានការចំណាយ​​ និងនាំឱ្យការផ្ដល់សេវាគាំពារសុខភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋ មានទំហំធំ បើធៀបនឹងជំងឺផ្សេងៗទៀត។
បណ្ឌិត អ៉ី លីម៉ា អ្នកជំនាញសុខភាពសាធារណៈ ជានាយកមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាល RCRC និងសាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យចេនឡា ។
វេជ្ជបណ្ឌិត ជេន កុសល ថា ដើម្បីបង្ការ និងការពារខ្លួនពីជំងឺមិនឆ្លង យើងអនុវត្តវីធិសាស្ត្រចំនួន ៥ សំខាន់រួមមាន, ទី១ ចំណាយពេលអានព័ត៌មានសុខភាពបន្ថែម ស្ដាប់ព័ត៌មាន ដែលផ្សាព្វផ្សាយអំពីសុខភាព, ទី២ ផ្លាស់ប្ដូរ របបអាហារ​ ត្រូវបន្ថយប្រៃ បន្ថយខ្លាញ់ បន្ថយផ្អែម បន្ថយគ្រឿងស្រវឹង បន្ថយ ឬព្យាយាមបញ្ឈប់ការជក់បារីបានរឹតតែប្រសើរ, ទី៣ ហាត់ប្រាណឱ្យបាន១៥០នាទីក្នុងមួយសប្ដាហ៍ ព្រោះលំហាត់ប្រាណ នឹងជួយឱ្យគាត់មានសុខភាពល្អ និងកាត់បន្ថយស្ត្រេស, ទី៤ សម្រាកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ឱ្យយ៉ាងតិច ៧ម៉ោង និងពិសាជាតិទឹកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ចន្លោះពី២ ទៅ៣លីត្រ ក្នុងមួយថ្ងៃ និងទី៥ ពិគ្រោះជាមួយគ្រូពេទ្យ​ ដើម្បីរករោគវិនិច្ឆ័យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ មុនពិសាថ្នាំផ្សះ។