អ្នកនាំពាក្យ ៖ ក្រសួងអប់រំ ត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ដំណើរការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ
សម្រាប់ការប្រឡងសញ្ញាបត្រធម្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ដែល​គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តិទៅ​នៅថ្ងៃទី៨ ខែតុលា ខាងមុខ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានត្រៀម​ខ្លួន​រួចរាល់ហើយសម្រាប់ដំណើរការប្រឡងដោយនៅតែអនុវត្តតាមគោលការណ៍ “អ្នកចេះគឺជាប់”។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ដំណើរការនៃការប្រឡងបាក់ឌុបនាប៉ុន្មានសប្តាហ៍​ខាងមុខនេះ ក្រសួងអប់រំ បានរៀបចំមណ្ឌលប្រឡងចំនួន ២៣០មណ្ឌល ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​មណ្ឌលប្រឡងទាំងអស់នោះក្រសួងបានចុះពិនិត្យ និងវាយតម្លៃថា អាចដំណើរការប្រឡងបាន ក្រោយ​ពីបានពិនិត្យមើលចំនួនបន្ទប់ ស្ថានភាពបន្ទប់ ក៏ដូចជាស្ថានភាពបរិវេនជុំវិញមណ្ឌលប្រឡង ដើម្បីធានាដំណើរការប្រឡងអាចដំណើរការបានដោយសុវត្ថិភាព។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា បន្ថែមថា ការប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះ មណ្ឌលសំណេរមានចំនួន ២៣០មណ្ឌល ក្នុងនោះមណ្ឌលវិទ្យាសាស្ត្រចំនួន ៧៣មណ្ឌល និងមណ្ឌលវិទ្យាសាស្ត្រសង្គមចំនួន ១៥៧មណ្ឌល។ ក្នុងនោះ បន្ទប់ប្រឡង​សរុបមានចំនួន ៥៥៣៤បន្ទប់ ដោយបន្ទប់ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រចំនួន ១៦០៣បន្ទប់ និងវិទ្យាសាស្ត្រសង្គម ៣៩៣១បន្ទប់។
សម្រាប់បេក្ខជនដែលបានចុះឈ្មោះប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះវិញ​មានសរុបចំនួន ១៣៧០៤០នាក់ ស្រី ៧៤៨៨២នាក់ ។ ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រមានបេក្ខជនចំនួន ៣៩៣៥៨នាក់ ស្រី ២៣៧១៥នាក់។ ចំណែក ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គមមានចំនួន ៩៧៦៨២នាក់ ស្រី ៥១១៦៧នាក់។
ដោយឡែកសម្រាប់អ្នកសង្កេតការណ៍នៅ​ឆ្នាំនេះ បើតាម​អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ដែលតែងតែចូលរួមឃ្លាំមើលការប្រឡងបានបញ្ជាក់ថា ខ្លួននឹងដាក់ពង្រាយមន្រ្តីនគរបាលយុត្តិធម៌ និងអ្នក​សង្កេត​ការណ៍​ស្ម័គ្រចិត្ត​ចំនួន ៣៣១៨នាក់ នៅគ្រប់មណ្ឌលប្រឡង​ទូទាំង​ប្រទេស ដើម្បីទប់ស្កាត់បាតុភាពនានា និងធានាថា ការប្រឡងគោរពតាមគោលការណ៍ច្បាប់ យុត្តិធម៌ តម្លាភាព និងលទ្ធផលអាចទទួលយកបាន ស្របតាមពាក្យស្លោក អ្នកចេះ គឺជាប់។
យ៉ាងណាក៏ដោយក្នុងនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា លើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗដែលជាបេក្ខជនប្រឡងបាក់ឌុបខាងមុខ ត្រូវបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ និងថែរក្សាសុខភាពឱ្យបានល្អ ក៏ដូចជាតាមដានរាល់ព័ត៌មានរបស់ក្រសួងអប់រំ ដើម្បីបានដឹងច្បាស់ពីដំណើរការ នៃការប្រឡងបាក់ឌុប ព្រមទាំងបទបញ្ញត្តិនានាដែលក្រសួងបានដាក់ចេញ ដើម្បីជួយឱ្យប្អូនៗចូលរួមដំណើរការប្រឡងបានដោយជោគជ័យ។ ជាពិសេស សូមបេក្ខជនទាំងអស់ទៅពិនិត្យឈ្មោះឱ្យបានមុនមួយថ្ងៃ ដើម្បីដឹងពីទីតាំងមណ្ឌលប្រឡង និងបន្ទប់ប្រឡងរបស់ខ្លួនកុំខាន។ «ក្រសួងអប់រំ ជឿថាការត្រៀមខ្លួនរបស់បេក្ខជនទាំងអស់ នឹងនាំមកនូវទំនុកចិត្ត និងភាពជោគជ័យនៅក្នុងដំណើរការប្រឡងបាក់ឌុបនាពេលខាងមុននេះ»៕