ធនាគារពិភពលោក​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន៨០លានដុល្លារ លើក​កម្ពស់​ការ​អប់រំ STEM នៅ​ឧត្តមសិក្សា
កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ធនាគារពិភពលោក បានអនុម័តហិរញ្ញប្បទាន​ចំនួន ៨០លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​គុណភាព នៃការអប់រំ និង​ការ​ស្រាវជ្រាវ​នៅ​កម្រិតឧត្តមសិក្សា ជាពិសេស​ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត, បច្ចេកវិទ្យា, វិស្វកម្ម និង​គណិតវិទ្យា ឬ STEM។
បើតាមសេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មានរ​បស់ធនាគារពិភពលោក គម្រោងនេះ​នឹងមានរយៈពេល​៦ឆ្នាំ ដោយ​គាំទ្រ​ដល់​កិច្ច​ប្រឹងប្រែង​របស់គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​សាធារណៈ​ចំនួន៩ ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល​និស្សិត​ឱ្យ​រៀនចប់​ប្រកប​ដោយសមត្ថភាព និង​ក្នុងការ​ផលិតការ​ស្រាវជ្រាវនានាសម្រាប់​រួមចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេស​កម្ពុជា។ ធនាគារពិភពលោករំពឹងទុកថា និស្សិត​ប្រហែល ៣២០០០នាក់ ក្នុងនោះ​និស្សិត​នារី​ប្រហែល ១៣០០០នាក់ នឹងទទួលអត្ថប្រយោជន៍​ពីការ​អនុវត្ត​សកម្មភាពនានា​របស់កម្មវិធី ដែល​រួមមាន ការ​អភិវឌ្ឍ​កម្មវិធីសិក្សា, ការ​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រូឧទ្ទេស និង​ការ​ធ្វើឌីជីថល​កម្ម នៃយន្តការ​ផ្តល់​ការ​សិក្សា​អប់រំ។
លោកស្រី ថាញ៉ា មៃឃ័រ (Tania Meyer) ប្រធាន​គ្រប់គ្រងធនាគារពិភពលោក​ប្រចាំប្រទេស​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការចូលរួមការវិនិយោគ​លើសុខភាព និង​ការ​អប់រំ​មូលដ្ឋាន​ ដែលជា​មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់​ការ​កសាង​កម្លាំង​ពលកម្ម​ប្រកប​ដោយ​ផលិតភាព ការពង្រឹងគុណភាព​អប់រំ​កម្រិត​ឧត្តម និង​ការ​រៀបចំបណ្តុះបណ្តាល​ឱ្យ​បាន​ច្រើន​នូវនិស្សិត​បញ្ចប់​ការសិក្សា​ដែលមាន​ជំនាញ​ខ្ពស់ និង​អាច​ជួយ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​បង្កើន​ភាព​ជឿនលឿន នៃធនធាន​មនុស្ស​ សម្រាប់​កំណើត និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកប​ដោយ​បរិយាបន្ន។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមក​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានទទួលនូវការ​គាំទ្រពីធនាគារពិភពលោកជាបន្តបន្ទាប់ ក្នុងការអនុវត្តគម្រោងកែលម្អការអប់រំមធ្យមសិក្សា ក៏​ដូចជាគម្រោងកែលម្អការអប់រំចំណេះទូទៅ និងការកែលម្អ ការអប់រំនៅកម្រិតឧត្តមសិក្សាផងដែរ។ នៅក្នុង​ការកែលម្អការអប់រំកម្រិតឧត្តមសិក្សា ក្នុងនោះក៏មានការចូលរួមនៅក្នុងការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ហើយជាពិសេស​គឺការរៀន និងបង្រៀន STEM ផងដែរ នៅតាមសាកលវិទ្យាល័យ​មួយចំនួន ក្នុងក្របខណ្ឌគម្រោង។
សម្រាប់ការ​គាំទ្រ ការរៀន និងបង្រៀន STEM នៅក្នុងកម្រិតចំណេះដឹងទូទៅ បើតាមអ្នកនាំពាក្យ កន្លងមកក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា​ដោយមានការបែងចែក ជាបណ្តុំគឺ បណ្តុំវិទ្យាសាស្រ្ត និង បណ្តុំវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម, ហើយសម្រាប់បណ្តុំវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម​ក៏នៅតែបន្តរៀនមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្ត ដោយ​គ្រាន់តែចំនួននៃមុខវិជ្ជា និងលទ្ធផលរំពឹងតិចជាងលទ្ធផលរំពឹងទុក ឬក៏ចំនួន​ម៉ោង នៃការរៀននៅក្នុងបណ្តុំវិទ្យាសាស្រ្ត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីលើក​កម្ពស់​នៅក្នុងការ​អប់រំ STEM កាន់តែមានភាពស៊ីជម្រៅ បើតាមលោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា កន្លងមកក្រសួងអប់រំ​បានរៀបចំ​ឱ្យមានសាលារៀនជំនាន់ថ្មី ក៏​ដូចជា​សាលារៀនថ្នាក់ពីរភាសាបារាំង-ខ្មែរ ដែលសុទ្ធសឹងតែជាសាលារៀន​មានដាក់ចូលបន្ថែម​កម្មវិធីក្រៅម៉ោងសិក្សាទាក់ទងទៅនឹងកម្មវិធី STEM។
“នៅក្នុងនោះ សាលារៀនចំនួនប្រមាណ ៨៧សាលា​ទូទាំង​ប្រទេស ក៏​បានរៀបចំជាអគារធនធាន ដោយបំពាក់នូវឧបករណ៍សម្ភារៈពិសោធន៍​នានា ដើម្បីជំរុញការរៀនផ្នែក STEM នេះ”
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨កន្លងទៅ ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា ​បានធ្វើការកែលម្អកម្មវិធីសិក្សាឡើងវិញ ដោយ​នៅក្នុងនោះកម្មវិធីសិក្សា​ STEM ក៏​ទទួលបានការកែលម្អ ហើយ​មុននឹងធ្វើការកែលម្អ ក្រសួងក៏បានធ្វើការ​សិក្សាលម្អិតជាមួយនឹងកម្មវិធីសិក្សា​នានា​នៅជុំវិញពិភពលោក ពិសេស​ប្រទេស​នៅក្នុងតំបន់ ក៏​ដូចជា​សឹង្ហបុរី ក៏​ដូចជាការធ្វើការងារសហការជិតស្និទ្ធជាមួយនឹងអ្នកជំនាញការ គ្រូដែលបង្រៀន​នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ នៃប្រទេសសឹង្ហបុរី នៅក្នុងការពិនិត្យ និងវាយតម្លៃទៅលើកម្មវិធីសិក្សា​ថ្មីដែលបាន​រៀបចំ។ «ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងបានតែកំពុងតែយកចិត្ត​ទុកដាក់ចំពោះការ​លើក​កម្ពស់​ការរៀន និង​បង្រៀន STEM នេះ ស្របទៅតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល»៕