រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាល ៖ សុខភាពផ្លូវចិត្តជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់សម្រាប់ធានាធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព
ក្នុងពិធីប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ​ផែនការយុទ្ធសាស្រ្តសុខភាពផ្លូវចិត្តឆ្នាំ២០២៣-២០៣២ ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យ ឈាង រ៉ា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាល មានប្រសាសន៍ថា សុខភាពផ្លូវចិត្ត គឺជាសមាសធាតុមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់សុខភាពរបស់យើងទាំងអស់គ្នា ជាការទទួលខុសត្រូវរបស់យើងគ្រប់គ្នា ហើយក៏ជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់សម្រាប់ធានាឱ្យធនធានមនុស្សដែលមានគុណភាពផងដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិមួយត្រូវការប្រជាជនដែលមានសុខភាពល្អ រួមបញ្ចូលសុខភាព ផ្លូវចិត្តល្អផងដែរ ដែលការលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្ត ពិតជាបានរួមចំណែកក្នុងការកសាងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់បុគ្គល គ្រួសារ និងសង្គមជាតិ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានលើកឡើងនូវប្រវត្តិនៃសោកនាដកម្ម ដោយសារសង្គ្រាម ដែលបានធ្វើឱ្យប្រជាជនទូទៅទទួលរងនូវការប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្ត និងឱ្យមានការប៉ះពាល់ដល់មនុស្ស តជំនាន់ ដោយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ផ្នែកសុខភាពផ្លូវចិត្តថែមទៀត។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តាចារ្យរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានរំលឹកផងដែរថា ការដែលមានគោលនយោបាយ និងផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត នៅមិនគ្រប់គ្រាន់ទេ បើសិនជាយើងមិនបានប្រែក្លាយវាឱ្យទៅជាសកម្មភាពជាក់ស្តែង មានន័យថាសកម្មភាពសំដៅឆ្លុះបញ្ចាំងជាមួយចក្ខុវិស័យច្បាស់លាស់ និងវាស់វែងបាន និងចូលរួមដោយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដៃគូពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ក្នុងការគាំទ្រធនធាន មធ្យោបាយបន្ថែមទៀត។
បើតាមរបាយការណ៍របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក ចេញផ្សាយកាលពីឆ្នាំ២០២១ បានប៉ាន់ប្រមាណថា មនុស្សម្នាក់ក្នុងចំណោម ៧នាក់ មានបទពិសោធន៍ជួបប្រទះនឹងបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត ក្នុងនោះជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ការថប់បារម្ភ និងវិបត្តិអាកប្បកិរិយា គឺជាមូលហេតុចម្បងនៃជំងឺ និងពិការភាពក្នុងចំណោមយុវវ័យ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ បើតាមការសិក្សារបស់យូនីសេហ្វ និងដៃគូ កាលពីឆ្នាំ២០២២ បានរកឃើញថា ៥៨% នៃ​សិស្សមធ្យមសិក្សា​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវបានរាយការណ៍ថា ​បានជួបប្រទះនឹង​បញ្ហាផ្លូវចិត្ត​យ៉ាងហោចណាស់មួយក្នុង​ចំណោម​បញ្ហា​ផ្លូវ​ចិត្ត​ផ្សេងៗ៕