នាយកសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាប្រាសាទនាងខ្មៅ
ព្រះធម្មវិជ្ជា ជួន កក្កដា ទាំងអស់មិនស្មើគ្នា ។ ពុទ្ធិកមត្តេយ្យសិក្សាកម្រិតបង្រៀនសម្រាប់សាមណសិស្សទើបចាប់ផ្តើមសិក្សាអក្សរ និងលេខកម្រិតដំបូង ហើយកម្រិតបន្តបន្ទាប់អាស្រ័យលើសមត្ថភាព និងចំណេះដឹងរបស់សាមណសិស្ស ដើម្បីត្រៀមខ្លួនចូលសិក្សានៅថ្នាក់ពុទ្ធិកបឋមសិក្សាកម្រិត “ក” ។ ដោយសារកម្រិតចំណេះដឹងរបស់សាមណសិស្ស បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានសាលាធម្មវិន័យ ចំនួន ៥៣៦កន្លែង, សាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សា ចំនួន ១,០០៥កន្លែង, សាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាបឋមភូមិ ចំនួន ៣៨កន្លែង, សាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាទុតិយភូមិ ចំនួន ១៤កន្លែង និងសាលាពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យ ចំនួន ០៣កន្លែង ។ ផ្អែកតាមក្រសួងធម្មការ និងសាសនា បានឱ្យដឹងថា
អារាមជាទីដែលផ្តល់ភាពរីករាយ ហើយអារាមក៏ជាមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំដ៏សំខាន់សម្រាប់កុលបុត្រខ្មែរដែរ ។ បណ្តាវត្តជាច្រើនគួរគិតគួរដល់ការអប់រំធនធានមនុស្ស ឬវិនិយោគលើសកម្មភាពបង្កើនសមត្ថភាពនិងចំណេះដឹងធនធានមនុស្ស ប្រសើរជាងចំណាយធនធានអភិវឌ្ឍន៍វត្តដែលពុំមានព្រះសង្ឃគង់នៅ ឬចំណាយខុសតម្រូវការពិតប្រាកដ ។ ព្រះធម្មវិជ្ជា ជួន កក្កដា បានពន្យល់បន្តថា ព្រះសង្ឃជាសាមណសិស្សនៅវត្តប្រាសាទនាងខ្មៅជាច្រើនអង្គបានបញ្ចប់ការសិក្សាកម្រិតសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សា ព្រមទាំងបានបន្តការសិក្សានៅសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាទុតិយភូមិ សាលាពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យ ព្រមទាំងវិទ្យាស្ថាន និងសាកលវិទ្យាល័យនានា
នៅរាជធានីភ្នំពេញ ។
ព្រះធម្មវិជ្ជា ជួន កក្កដា មានថេរដីកាបញ្ជាក់បន្ថែមថា ថេរដីកាព្រះធម្មវិជ្ជា ជួន កក្កដា នាយកសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាប្រាសាទនាងខ្មៅ ។ នៅសាកលវិទ្យាល័យក៏ទទួលបានការឧបត្ថម្ភ និងគាំទ្រពីសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាវត្តប្រាសាទនាងខ្មៅ មានដូចជា ថ្លៃបង់សាលាប្រចាំឆ្នាំ ថ្លៃចង្ហាន់ប្រចាំថ្ងៃ និងគាំទ្រមធ្យោបាយធ្វើដំណើរទៅមកជារៀងរាល់ថ្ងៃ ។ “ពិតណាស់ !
ការអប់រំនៅតាមពុទ្ធិកសិក្សាមិនថានៅទីនេះ (សាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាវត្តប្រាសាទនាងខ្មៅ) ឬនៅកន្លែងផ្សេងនោះទេ ភាគច្រើនមានតែកូនអ្នកក្រទេដែលមកស្នាក់អាស្រ័យ និងរៀនសូត្រ ! អាត្មាជឿថា ភាពក្រីក្រមិនមែនជាឧបសគ្គទទួលការអប់រំនោះទេ ហើយការអប់រំនៅក្នុងសំណាក់ព្រះពុទ្ធសាសនាជាផ្នែកសំខាន់ក្នុងការកសាងមូលធនមនុស្សនៅក្នុងសង្គម មានន័យថា កូនអ្នកក្រក៏អាចធ្វើកិច្ចការជាច្រើន ដើម្បីបម្រើសង្គម និងជាតិដែរ”
សព្វថ្ងៃសាមណសិស្សមួយចំនួនដែលបានបន្តការសិក្សា អារាមជាទីដែលផ្តល់ភាពរីករាយ ហើយអារាមក៏ជាមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំដ៏សំខាន់សម្រាប់កុលបុត្រខ្មែរដែរ ។ បណ្តាវត្តជាច្រើនគួរគិតគួរដល់ការអប់រំធនធានមនុស្ស ឬវិនិយោគលើសកម្មភាពបង្កើនសមត្ថភាពនិងចំណេះដឹងធនធានមនុស្ស ប្រសើរជាងចំណាយធនធានអភិវឌ្ឍន៍វត្តដែលពុំមានព្រះសង្ឃគង់នៅ ឬចំណាយខុសតម្រូវការពិតប្រាកដ ។ ព្រះធម្មវិជ្ជា ជួន កក្កដា បានពន្យល់បន្តថា
ការអប់រំតាមរបៀបបច្ចឹមប្រទេស វត្តជាកន្លែងសិក្សាសម្រាប់ប្រជាជនខ្មែរ ដោយមានព្រះសង្ឃជាគ្រូបង្រៀនចំណេះដឹង និងបំណិនជីវិត ។ នៅក្នុងឆ្នាំ១៩៣៣ សាលាមធ្យមសិក្សាសម្រាប់សមណសិស្សបានបង្កើតក្នុងវិស័យព្រះពុទ្ធសាសនា ឬហៅថា សាលាបាលី មានចែកចេញជាបីឆ្នាំនៃថ្នាក់ពុទ្ធិកបឋមសិក្សា ។ សូមជម្រាបថា មុនបារាំងរៀបចំប្រពន្ធ័ ៥,១៣៣ និងព្រះសង្ឃចំនួន ៦៨, ៩៧៦អង្គនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ។ ក្នុងចំណោមវត្តទាំងអស់ មាន ៤,៨៦៦វត្ត ជាវត្តគណៈមហានិកាយ ដែលមានព្រះសង្ឃចំនួន ៦៦, ៦០៩អង្គ ។ ចំណែកវត្តគណៈធម្មយុត្តវិញ មានចំនួន ២៦៧ និងមានព្រះសង្ឃចំនួន ២,៣៥៨អង្គនៅទូទាំងប្រទេស ។ តាំងពីដើមរៀងមក សង្គមខ្មែរបានចាត់ទុកវត្តជាទីកសាងភាពជ្រះថ្លានៃចិត្ត និងជាមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ពិសេសសម្រាប់ក្មេងប្រុង និងបុរស ។ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានអារាមចំនួន សាមណសិស្សកំពុងសិក្សានៅសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាប្រាសាទនាងខ្មៅ ស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រង និងទំនុកបម្រុងដោយព្រះធម្មវិជ្ជា ជួន កក្កដា ជានាយកសាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាប្រាសាទនាងខ្មៅ ។ គួររំលឹកឡើងវិញបន្តិចថា វត្តនេះបានសាងសង់ឡើងនៅក្បែរនឹងប្រាសាទនាងខ្មៅ ដែលប្រាសាទនេះសង់ឡើងនៅរវាងសត្សវត្សទី១០ ក្នុងរាជព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៤ ៕ ប្រឡងចូលសិក្សានៅពុទ្វិកសាកលវិទ្យាល័យនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ។ កម្មវិធិសិក្សានៅសាលាពុទ្ធិកសិក្សាសាលាបាលី សិក្សាមាន មុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា ប្រវត្តិសាស្ត្រខែ្មរ និងភូមិសាស្ត្រ វិទ្យាសាស្រ្ត អនាម័យ ពលរដ្ឋវិទ្យា និងកសិកម្ម។ ពុទ្ធិកសិក្សាទាំងអស់ស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួងធម្មការ និងសាសនា ។ បញ្ចប់ការសិក្សានៅពុទ្ធិកវិទ្យាល័យហើយទើបអាចធ្វើការ បើទោះបីវត្តមានសាលាអប់រំចំណេះដឹងទូទៅដឹកនាំដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងដំណើរការអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សយ៉ាងទូលំទូលាយយ៉ាងណាក្តី ប៉ុន្តែសព្វថ្ងៃវត្តនៅតែមានតួនាទីអប់រំសំខាន់ដដែល ហើយមានតែកុមារ ឬយុវជនដែលមានជីវភាពក្រីក្រតែប៉ុណ្ណោះ ដែលជ្រើសរើសវត្តទីតាំងបន្តវិជ្ជា ។ សង្គមខ្មែរមានអ្នកចេះដឹង អ្នកប្រាជ្ញ និងអ្នកដឹកនាំសង្គមជាច្រើនរូបប្រសូត្រចេះពីការអប់រំក្នុងវិស័យពុទ្ធចក្រ ។ ជារឿយៗគេនៅតែកត់សម្គាល់ឃើញថា មានជីវភាពក្រីក្រ កូនចៅពុទ្ធបរិស័ទចំណុះជើងវត្ត និងក្មេងកំព្រាគ្មានទីពឹងមកពីបណ្ដាខេត្តនានា ។ សាលាពុទ្ធិកបឋមសិក្សាវត្តប្រាសាទនាងខ្មៅ ស្ថិតនៅវត្តប្រាសាទនាងខ្មៅ មានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិចារ ឃុំរវៀង ស្រុកសំរោង ខេត្តតាកែវ ។ សាមណសិស្សភាគច្រើនមកពីគ្រួសារ
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏៧ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ជា សុវណ្ណារិទ្ធិ ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article