បច្ចុប្បន្នពិភពលោកកំពុងតែមានការផ្លាស់ប្តូរមកកាន់សម័យកាលឌីជីថល ដោយប្រតិបត្តិការការងារមួយចំនួនត្រូវផ្តោតទៅលើបច្ចេកវិទ្យា ។ ដូច្នេះ តើយុវជន សិស្ស និស្សិត គួរត្រៀមលក្ខណៈបែបណា ដើម្បីចាប់យកឱកាសការងារក្នុងសម័យកាលឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី៤នេះ?
លោក សាយ រតនៈ ប្រធាននាយករដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សក្រុមហ៊ុន RMA ដែលជាក្រុមហ៊ុននាំចូល និងតម្លើងរថយន្តដ៏ធំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បើនិយាយពីការជ្រើសរើសបុគ្គលិក ក្រុមហ៊ុននីមួយៗតែងមើលទៅលើជំនាញ២ គឺជំនាញរឹង និងជំនាញទន់ ។ បើនិយាយពីជំនាញរឹង ឬ Hard Skill តាមលោក រតនៈ សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជាយុវជនយើងចាំបាច់ត្រូវតែចាប់យកជំនាញមួយច្បាស់លាស់សិន មិនថា គណនេយ្យករ ផ្នែកច្បាប់ ឬក៏ជាងជួសជុលរថយន្តនោះទេ តែជំនាញនោះទៀតសោត ត្រូវតែធ្វើការអភិវឌ្ឍឱ្យទាន់សម័យកាលឌីជីថល និងសម័យបញ្ញាសប្បនិម្មិត (AI)។
តាមប្រសាសន៍របស់លោក សាយ រតនៈ ជំនាញវិជ្ជាជីវៈកាលពី១០ ឬ២០ឆ្នាំមុន គឺមិនអាចប្រើប្រាស់កើតទេនៅក្នុងសម័យថ្មី ឬអនាគត ៥ ទៅ១០ឆ្នាំខាងមុខទៀត ដោយសារតែវិស័យបច្ចេកវិទ្យាកាន់តែរីកចម្រើន ។ ដូច្នេះ តម្រូវឱ្យយុវជន ក៏ដូចជានិយោជិត ត្រូវអភិវឌ្ឍជំនាញរឹងឱ្យទាន់សភាពការណ៍ ដោយត្រូវរៀនបន្ថែម មិនថាវគ្គខ្លី ឬវែង ធ្វើយ៉ាងណាបម្លែងខ្លួនឯងឱ្យទៅជាពលរដ្ឋឌីជីថល ព្រោះថា ការងារសម័យថ្មីគឺផ្តោតទៅលើឌីជីថល។