ភាពដៃគូរវាងមាតាបិតា និង​សាលារៀន ជំរុញកុមារ និង​យុវជន ​ទទួលបានការអភិវឌ្ឍពេញលេញ
នៅក្នុងការអប់រំមួយ យើង​មិន​អាចសង្កត់ធ្ងន់ទៅ​លើតែភាគីម្ខាងបាននោះទេ ពោល​គឺយើងមិនអាចគិតថា សាលារៀនមួយមុខ កុមារអាចទទួលបានការរៀនសូត្រ ការអភិវឌ្ឍពេញលេញនោះឡើយ គឺមានតែការសហការគ្នារវាងឪពុកម្តាយ សាលារៀន ព្រមទាំង​សហគមន៍ផងដែរ ដែលជារឿងសំខាន់ជួយ​ឱ្យ​កុមារទទួលបានការអភិវឌ្ឍពេញលេញ ។
​​អ្នកស្រី អ៊ុក សូនីតា នាយិកាសិក្សាធិការ នៃបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ​ការសហការគ្នារវាងសាលារៀន និងអាណាព្យាបាល គឺជាកត្តាសំខាន់​ជួយ​ឱ្យ​ការអភិវឌ្ឍ​របស់កុមារ និង​យុវជន ទទួលបានភាពជោគជ័យ​ ​ក្នុងនោះបើតាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវ នៅពេលមានការសហការ ក៏​ដូចជា​ការ​ជួយ​គាំទ្រទំនុកបម្រុង​ពីអាណាព្យាបាលចំពោះ​កូនៗ​នៅផ្ទះ ឃើញថា អត្រារៀនសូត្រ​របស់កុមារ គឺទទួលបានខ្ពស់ជាង​កុមារ​ដែលមិនទទួលបានការទំនុកបម្រុង ការ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ពីឪពុកម្តាយ​នៅផ្ទះ។
នាយិកាសិក្សាធិការ នៃបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បី​ឱ្យ​សាលារៀន និង​អាណាព្យាបាលអាចសហការគ្នាបានល្អក្នុងការជួយដល់ការសិក្សារបស់កូនៗ សាលារៀនគួរតែមានការអញ្ជើញអាណាព្យាបាល​មក​ចូលរួមស្តាប់ និង​បង្ហាញពី​កម្មវិធីសិក្សា​ដែលកូនៗរបស់គាត់ត្រូវរៀន ប្រាប់ពីសម្ភារៈសិក្សា​ដែលត្រូវមាន អំពី​កិច្ច​ការ​សាលាដែលត្រូវធ្វើ អំពី​ការ​ប្រឡង ក៏​ដូចជា​ពិន្ទុប្រឡងជាដើម ដើម្បីអាណាព្យាបាលមានភាពងាយស្រួល​នៅ​ក្នុង​ការ​ជួយ​កូនៗរបស់គាត់នៅ​ក្នុងការសិក្សា ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ សាលា​ក៏​គួរ​តែ​មានការជូនដំណឹងដល់អាណាព្យាបាលពីកាលវិភាគសិក្សា​របស់កូនៗ​ផងដែរ។
បន្ថែម​លើនេះ អ្នកអាណាព្យាបាល ក៏​ត្រូវយល់ពីរបៀបចិញ្ចឹមកូន ការ​អភិវឌ្ឍរបស់កុមារ ឬយុវជនជាដើម ដែលវា​ជា​បំណិនមួយ​ក្នុងការអប់រំ ងាយស្រួល​នៅក្នុងការ​ជួយ​កូនៗ ។ នៅសាលារៀនវេស្ទឡាញន៍វិញ សាលាតែងរៀបចំជាសិក្ខាសាលាពីរបៀបចិញ្ចឹមកូននេះសម្រាប់អាណាព្យាបាល ថែមលើនេះ សាលា​ក៏​តែងតែមានជាកម្មវិធីផ្សេងៗទៀតដើម្បីផ្តល់ភាពជិតស្និទ្ធរវាងឪពុកម្តាយ និង​កូនៗ ដូចជា​ កម្មវិធី «អ្នកអានអនាមឹក» ដោយ​ការ​អញ្ជើញ​ឪពុកម្តាយមក​អានសៀវភៅ​នៅក្នុងថ្នាក់របស់កូនគាត់ ឬអញ្ជើញ​ឪពុកម្តាយ​មក​ចម្អិនម្ហូបអាហារ​ជាមួយ​កូនៗ​នៅសាលា​ជា​ដើម​ ដែលសកម្មភាពទាំងនេះ វា​ជាការ​បញ្រ្ជាបមួយឱ្យ​អាណាព្យាបាលដឹងថា កុមារ​មានចំណាប់អារម្មណ៍​នៅ​ពេល​ដែលទទួលបាន​ការ​ចូលរួមពីឪពុកម្តាយ ធ្វើឱ្យ​ពួកគេ​​សប្បាយចិត្តនៅក្នុងការ​រៀន។
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាម អ្នកស្រី អ៊ុក សូនីតា ប្រសិនបើ​យើងចង់​ឱ្យ​កុមារ​ ឬយុវជន​មាន​ឥរិយាបទ​ល្អ​នៅ​ក្នុងការ​រៀនសូត្រ ស្រឡាញ់​ការ​រៀនសូត្រ គឺឪពុកម្តាយ ត្រូវ​ធ្វើជា​គំរូដ៏​អស្ចារ្យមួយ​នៅ​ផ្ទះ ហើយ​នៅ​សាលា​រៀន គឺមានលោកអ្នកគ្រូ ជាអ្នកណែនាំបន្ថែម ដូច្នេះ​ភាគីទាំងពីរ ពោល​គឺអាណាព្យាបាល និង​សាលារៀន ត្រូវពួតដៃគ្នា នោះ​កុមារ​ និងយុវជន នឹង​ទទួលបានលទ្ធផល​ល្អប្រសើរ៕