បេក្ខជនឆ្នើម៤រូបទទួលបានមេដាយមាសក្នុងការប្រកួតវេទិកាជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ឆ្នាំ២០២៣
ភ្នំពេញ – បេក្ខជនឆ្នើម៤រូប ត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសទទួលបានជ័យលាភីឆ្នើមមេដាយមាសក្នុងវេទិកាជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមប្រធានបទចំនួនបួនផ្សេងគ្នា ។ ពិធីប្រគល់ជ័យលាភី បានធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន និងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោសក លោកស្រី ជាថ្នាក់ដឹកនាំ មន្រ្ដីរាជការក្រសួងបរិស្ថាន សាស្រ្តាចារ្យ គ្រូបង្រៀន អាណាព្យាលបាលសិស្ស សិស្សានុសិស្ស ប្រមាណ៣០០អង្គ/នាក់នៅទីស្តីការក្រសួងបរិស្ថាន។
វេទិកាជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សា​ស្តីពីបរិស្ថាន បានធ្វើ​ឡើង​កាលពីថ្ងៃទី១ និងថ្ងៃទី២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣កន្លងទៅនេះ ដោយ​ក្នុងនោះជ័យលាភីលេខ១ សម្រាប់ប្រធានបទ «ប្រែប្រួលអាកាសធាតុ» បានទៅលើយុវតី កែវ ច័ន្ទសុម៉ានី មកពីវិទ្យាល័យជាស៊ីមសាមគ្គី, ប្រធានបទ «គ្រប់គ្រងសំណល់រឹង» ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ កញ្ញា រឿន សុលីនដា មកពីវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យរាជធានីភ្នំពេញ, ប្រធានបទ «ការអភិរក្សជីវៈចម្រុះ» ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ យុវតី ហែម មុនិន្ទ័រាជ្យនី មកពីសាលារៀនវេស្ទឡាញន៍ និងប្រធានបទ «ទីក្រុង ទីប្រជុំជនប្រកបដោយចីរភាព» ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ យុវតី ទេព ធីតាវលក្ខណ៍ មកពីសាលាប៊ែលធីអន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានព័ត៌មាន និងចំណេះដឹងបរិស្ថាន បានមានប្រសាសន៍ថា វេទិកាជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ឆ្នាំ២០២៣ ជាគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន ដោយ​មានគោលបំណងជំរុញចលនាយុវជនឱ្យស្រឡាញ់ និងចូលរួមការងារប្រតិបត្តិមេត្រីបរិស្ថាន តាមរយៈការផ្តល់ឱកាសដល់យុវជន ធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវប្រមូលទិន្នន័យ និងការជជែកពិភាក្សាដេញដោលស៊ីជម្រៅ ដែលមានថតជាវីដេអូ ដើម្បីយកទៅផ្សព្វផ្សាយបន្តតាមទូរទស្សន៍ និងតាមបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម ដូចជា Facebook, Youtube ឬតាមបណ្តាញសង្គមផ្សេងៗជាដើម សំដៅពង្រីកចំណេះដឹងបរិស្ថានដល់យុវជន និងសាធារណជនទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម​អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានព័ត៌មាន និងចំណេះដឹងបរិស្ថាន បន្ថែមថា វេទិកានេះ មិនត្រឹមតែស្វែងរកយុវជនឆ្នើម ឬក្រុមជ័យលាភីប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺដើម្បីជាមធ្យោបាយក្នុងការបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងដល់យុវជនឱ្យមានឱកាសក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ស្វែងរកទឡ្ហីករណ៍ឬអំណះអំណាងសមស្របមកធ្វើការបកស្រាយ ក្នុងន័យបង្កើនសមត្ថភាពរបស់ពួកគាត់។ ជាមួយគ្នា វេទិកានេះក៏ជាមធ្យោបាយបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងទៅដល់សាធាណជនគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ ឱ្យបានយល់ដឹងអំពីបរិស្ថានដែលកើតមាន និងផលប៉ះពាល់ទៅដល់សុខភាពមនុស្ស និងលើកទឹកចិត្តក្នុងការចូលរួមកិច្ចគាំពារបរិស្ថាន ការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ ការរស់នៅប្រកបដោយចីរភាព។
គួរជម្រាបជូនថា សម្រាប់បេក្ខជនម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ នៃការប្រកួតវេទិកាជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ទទួលបានមេដាយមាស, បេក្ខជនជ័យលាភី២ ទទួលបានមេដាយប្រាក់ និងបេក្ខជនជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានមេដាយសំរឹទ្ធិ ព្រមទាំងទទួលបណ្ណជ័យលាភី និងវិញ្ញាបនបត្រ ថវិកាឧបត្ថម្ភតាមប្រភេទពានរង្វាន់ ៕