លោក សំ សុពេជ្រ ៖ ៤ដំណាក់កាលដើម្បី​ក្លាយទៅជាគ្រូបង្វឹកកម្មវិធីជជែកដេញដោល
ការជជែកដេញដោល គឺជា​ទម្រង់​ពិភាក្សា និង​ការ​វែកញែក​ហេតុផល​ដែលមាន​ប្រវត្តិយូរ​លង់​ណាស់​មក​ហើយ ។ វប្បធម៌ជជែក​ដេញដោល បានចាក់ឬសក្នុង​សង្គម​ខ្មែរ​បុរាណ តាមរយៈព្រហ្មញ្ញសាសនា និង​ព្រះពុទ្ធសាសនា ចាប់តាំង​ពីសតវត្សរ៍ទី១ នៃគ្រិស្តសករាជមកម្ល៉េះ។ ដោយ​មើលឃើញ​នូវ​សារៈសំខាន់ នៃ​ការ​ជជែក​ដេញដោល រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានរៀបចំ​កម្មវិធី​ជជែក​ដេញដោល​សម្រាប់​សិស្ស​មក​ពីគ្រឹះស្ថានសិក្សា​សាធារណៈ​ជា​លើក​ដំបូង​នៅ​អំឡុង​ទស្សវត្សរ៍ទី៩០។
កម្មវិធីជជែកដេញដោល​ នឹង​បណ្តុះបណ្តាល​ដល់យុវជន​នូវ​ជំនាញ​សតវត្សរ៍ទី២១ លើ​បំណិន​សម្បទា ចរិយាសម្បទា និង​វិជ្ជា​សិម្បទា ដើម្បីក្លាយ​ទៅ​ជា «សិស្សល្អ កូនល្អ មិត្តល្អ និង​ជា​ពលរដ្ឋ​ល្អ» សម្រាប់​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។ ក្នុងនោះ​គ្រូបង្វឹក ឬគ្រូទីប្រឹក្សា ពិតជា​ដើរ​តួនាទីយ៉ាងសំខាន់​សម្រាប់យុវជន​​ដែល​ចូលរួម​ប្រកួត​ក្នុង​កម្មវិធីជជែកដេញដោល ក្នុងការ​តម្រង់ទិស និង​បង្វឹក​ក្រុម ជំរុញ​បេក្ខជន​​មាន​សមត្ថភាព​ត្រិះរិះពិចារណា​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ បង្កើន​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់ និង​បង្កើន​ការ​ស្រាវជ្រាវ។
សម្រាប់លោក សំ សុពេជ្រ ដែលជា​គ្រូបង្វឹក​សម្រាប់​កម្មវិធី​ជជែក​ដេញដោល បានចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍​ចំនួន​៤ ដើម្បី​អាច​ក្លាយ​ខ្លួន​ជា​គ្រូបង្វឹក ក្នុងនោះ​រួមមាន ៖
១. ជាបេក្ខជនប្រកួតប្រជែង ៖ ក្នុងដំណាក់កាលនេះ វាជាពេលវេលាដែលអាចទទួលបាននូវ​ជំនាញរឹង និងជំនាញទន់ដែលទាក់ទងនឹងបច្ចេកទេសជជែកពិភាក្សា ឬការចេះទំនាក់ទំនង ព្រោះនៅក្នុងការ​ជជែកដេញដោលពិភាក្សា មិនអាចនិយាយតែគំនិតខ្លួនឯង ដោយការអានហើយក៏ចេះនោះទេ! គឺត្រូវទំនាក់ទំនងទៅកាន់អ្នកជំនាញ។ តាមរយៈជំនាញទន់នេះដែរ បេក្ខជនត្រូវបង្កើតការងារក្រុមដោយពួកគាត់ចាប់ផ្តើមចេះធ្វើការជាមួយគ្នា ដោយសារតែពេលខ្លះពួកគាត់មិនស្គាល់គ្នា។ ហេតុដូច្នេះហើយបានជាត្រូវរៀនពីររៀបសហការណ៍គ្នាជាចាំបាច់។
២. ជាអ្នកណែនាំ ៖ ក្នុងនាមជាអ្នកណែនាំសមាជិកក្រុម ត្រូវមានសមត្ថភាពដឹងពីចំណុចខ្លាំង និងចំណុចខ្សោយពីសំណាក់ដៃគូប្រកួតដូចគ្នាដែរ។ មួយវិញទៀតត្រូវស្គាល់ពីសមត្ថភាព នៃសមាជិកក្រុមដែលកំពុងតែណែនាំផងដែរ ដើម្បីដឹងថា តើត្រូវរៀបនរណាឱ្យនិយាយមុន និងថា តើនរណាសម្រាប់និយាយបន្ទាប់ និងជាអ្នកណែនាំកូនក្រុម គឺជាអ្នកដែលមានជំនាញខាងយុទ្ធសាស្រ្តផងដែរ។
៣. ក្លាយជាអ្នកបង្វឹក ៖ តួនាទីនៅក្នុងចំណុចនេះ គឺទាក់ទងនឹងបច្ចេកទេសនៃការប្រកួត ការស្វែងរកទឡ្ហីករណ៍ ការរកឯកសារយោងដែលមានលក្ខណៈខ្លឹមៗ ការរកទិន្នន័យដែលមានភាពជាក់លាក់ដើម្បីគាំទ្រ នូវ​អ្វីដែលអ្នកជជែកពិភាក្សាបាននិយាយ។ មួយវិញទៀត ត្រូវសម្រួលដល់ការលេងពាក្យសំដី ដើម្បីឱ្យទាក់ទាញទឹកចិត្តទស្សនិកជន ការប្រើប្រាស់វោហារស័ព្ទ ការចេះដាក់សម្លេងឡើងចុះឱ្យបានត្រឹមត្រូវ បូករួមទាំងការប្រើប្រាស់ទឹកមុខជាដើម។ ចំណុចទាំងនេះហើយជាអ្វីដែលអ្នកបង្វឹកបង្ហាត់ត្រូវចេះ ដើម្បី​បង្រៀនទៅកាន់អ្នកដែលត្រូវត្រៀមខ្លួនចូលរួមជជែកពិភាក្សា។
៤. ជាអ្នក​វាយតម្លៃ ៖ ជាគ្រូបង្វឹក ក៏​ត្រូវ​តែចេះ​កាត់ក្តីផងដែរ ។ ​ក្នុងនាមជាអ្នកកាត់ក្ដី គឺមិនអាចឱ្យពិន្ទុដោយផ្អែកទៅលើភាពលម្អៀងផ្ទាល់ខ្លួនបាននោះទេ។ ប៉ុន្តែវាអាស្រ័យទៅលើតើក្រុមមួយណាដែលពូកែបញ្ចុះបញ្ចូលជាងគេ។ ការបញ្ចុះបញ្ចូលត្រង់ចំណុចនេះមានន័យថា គឺតាមរយៈ ឯកសារយោង ទឹកមុខ ភស្តុតាង និងការសហការណ៍ក្រុមបានល្អ នោះទើបបេក្ខជនអាចមានឱកាសទទួលបាននូវជ័យជំនះ៕