ទំនាក់ទំនងបែបបោកបញ្ឆោតបានកើតឡើងទៅលើយុវវ័យមួយចំនួនដែលកំពុងមានវិបត្តិផ្លូវចិត្ត ឬឯកោ និងពុំសូវទទួលបានព័ត៌មានទូលំទូលាយ, ពុំសូវដឹងអំពីអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ឬអ្នកដែលមិនហ៊ានទៅប្រឹក្សាអំពីបញ្ហាទាំងនេះ ដែលបណ្តាលឱ្យងាយជឿទៅលើការអូសទាញពីសំណាក់ជនឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
តាមគេហទំព័រ Federal Bureau of Investigation ទំនាក់ទំនងបែបបោកបញ្ឆោត គឺកើតឡើងពេលដែលជនរងគ្រោះជឿទុកចិត្តទៅលើ ឧក្រិដ្ឋជន តាមរយៈទំនាក់ទំនងនៅតាមបណ្តាញសង្គម ដែលមានទម្រង់ខុសៗគ្នា។ ឧក្រិដ្ឋជន (Scam) គឺជាបុគ្គលដែលមានជំនាញក្នុងការបង្កើតគណនីក្នុងបណ្តាញសង្គមក្លែងក្លាយតាមរយៈ ហ្វេសប៊ុក(Facebook) អ៊ីនស្រាក្រាម(Instagram) ធីកធក(Tiktok) ឬកម្មវិធី APP ណាត់ជួបនៅលើបណ្តាញសង្គមផ្សេងៗទៀត។ ឧក្រិដ្ឋជនបានប្រើប្រាស់វិធីសាស្រ្តប្លែកៗ ដើម្បីបំភ័ន្តភាសារបែបក្ដីស្រឡាញ់ឱ្យមើលទៅក្នុងរូបភាពមានមនោសញ្ចេតនាស្នេហា ដើម្បីបង្កើនភាពជិតស្និតក្នុងការឆក់ឱកាសកេងប្រវ័ញ្ចរឿងរ៉ាវផ្សេងៗទៀត ដែលក្រុមជនឆបោកទាំងនោះបានដៅទុកដែលភាគច្រើនជាប្រភេទថវិកា។
សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាវិញ បើតាមនាយកដ្ឋានព័ត៌មានវិទ្យាក្រសួងមហាផ្ទៃ ទម្រង់នៃការបោកបញ្ឆោតតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតកើតមានមិនខុសគ្នាពីនៅបរទេសប៉ុន្មានឡើយ ដោយកន្លងមកគេបានរកឃើញមានជាច្រើនទម្រង់។ ក្នុងនោះជាការកត់សម្គាល់ ក្រុមឧក្រិដ្ឋជនតែងស្វែងរកលេខទូរស័ព្ទ អ៊ីម៉ែល ឬព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ជនរងគ្រោះនៅលើបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម គេហទំព័រទិញលក់ ឬគេហទំព័រស្វែងរកការងារជាដើម។ បន្ទាប់មកឧក្រិដ្ឋជនធ្វើការទាក់ទងទៅកាន់ជនរងគ្រោះដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកទេសឆបោកមួយចំនួន។
ទម្រង់ដែលឧក្រិដ្ឋជនតែងប្រើប្រាស់ដើម្បីឆបោកនៅលើអ៊ីនធឺណេត មានដូចជា ៖ ប្រាប់ជនរងគ្រោះថាទទួលបានកេរ្តិ៍មរតកពីសេដ្ឋីក្រៅប្រទេស នូវទឹកប្រាក់រាប់លានដុល្លារអាមេរិក និងតម្រូវប្រាក់កក់ដើម្បីរត់ការឯកសារ ឬផ្ទេរប្រាក់, ប្រាប់ជនរងគ្រោះថាឈ្នះរង្វាន់ធំពីកម្មវិធីឆ្នោតផ្សេងៗ ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់រាប់ម៉ឺនដុល្លារអាមេរិក និងតម្រូវប្រាក់កក់ដើម្បីរត់ការឯកសារ ឬផ្ទេរប្រាក់, ប្រាប់ជនរងគ្រោះថាឈ្នះរង្វាន់ទទួលបានសិទ្ធិរស់នៅក្រៅប្រទេស និងតម្រូវប្រាក់កក់ដើម្បីរត់ការឯកសារ, ប្រាប់ជនរងគ្រោះថាទទួលបានការងារក្រៅប្រទេស និងតម្រូវប្រាក់កក់ដើម្បីរត់ការឯកសារ, ដាក់លក់ ឬដេញថ្លៃទំនិញអនឡាញដែលមានតម្លៃថោកជាងតម្លៃទីផ្សារ និងតម្រូវជនរងគ្រោះទូទាត់ប្រាក់មុនបញ្ជូនទំនិញ, ប្រាប់ជនរងគ្រោះថានឹងទទួលបានប្រាក់ចំនេញទ្វេដង (Money-Flipping) ប្រសិនជនរងគ្រោះបណ្តាក់ទុនជាមួយខ្លួន, បន្លំគណនីបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម ជាបុរស ឬនារីស្អាតៗ ប្រើប្រាស់មនោសញ្ចេតនាឆបោកប្រាក់ពីជនរងគ្រោះ (Romantic Scam) និងមានការប្រើប្រាស់ការបោកបញ្ឆោតតាមរបៀបផ្សេងៗទៀត។
ដើម្បីបញ្ចៀសនូវការចាញ់ឧបាយឆបោកទាំងនេះ អ្នកជំនាញបានណែនាំដល់អ្នកប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត ត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នដោយមិនគួរធ្វើការចែករំលែកព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួននៅលើបណ្តាញសង្គម ព្រោះថា ការចែករំលែកព័ត៌មានមួយចំនួនអាចជារឿងមិនល្អ តួរយ៉ាងដូចជាករណីបង្ហោះរូបភាពកុងធនាគារជាដើម អាចធ្វើឱ្យជនខិលខូចលួចយកគណនីធនាគារទៅប្រើប្រាស់ក៏អាចថាបាន។ និយាយជារួម អ្នកប្រើប្រាស់គួរកាត់បន្ថយការចែករំលែកព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនទៅលើបណ្តាញសង្គម និងជៀសវាងការចែករំលែកព័ត៌មានណាដែលអាចបង្កហានិភ័យដល់ខ្លួនឯង អ្នកដទៃ និង សង្គមជាតិ៕