បង្រៀនចំណេះដឹងអំពើហិង្សាអាចជួយឱ្យកុមារចេះការពារខ្លួន និងហ៊ានស្វែងរកជំនួយ
ភ្នំពេញ – អ្នកជំនាញផ្នែកកុមារតូចយល់ឃើញថ វិធីសាស្រ្តដើម្បីជួយកុមារឱ្យរួចផុតពីអំពើហិង្សារាល់គ្រប់ទម្រង់ ម្តាយឪពុកឬអាណាព្យាបាលចាំបាច់ត្រូវបង្ហាត់បង្ហាញអំពីប្រភេទនៃអំពើហិង្សាទៅកាន់កុមារ ។ ការសិក្សាស្វែងយល់ពីចំណេះដឹងផ្នែកហិង្សាមិនត្រឹមតែជួយសម្រួលដល់ការរស់នៅរបស់កុមារឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជះឥទ្ធិពលល្អទៅកាន់សង្គមជាតិទៀតផង ។
អ្នកស្រី ឈួន ស្រីមុំ ប្រធានគម្រោងនៃអង្គការជំហ៊ានដំបូងកម្ពុជា ប្រចាំខេត្តសៀមរាប បាននិយាយក្នុងកម្មវិធីបញ្ឈប់ប់អំពើហិង្សាលើកុមារ រៀបចំដោយអង្គការ Plan International Cambodia ថា ប្រសិនបើកុមារ ឬក្មេងស្រីមិនបានដឹងពីប្រភេទនៃអំពើហិង្សា នោះពួកគេពិបាកក្នុងការការពារខ្លួនឯងអំពីស្ថានភាពទាំងនោះ ។ ក្នុងករណីខ្លះកុមារបែរជាបន្ទោសខ្លួនឯងជំនួសឱ្យការស្វែងរកជំនួយទៅវិញទាំង​ ខណៈ​ពួកគេកំពុងស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពហិង្សា ។
“បើកុមារ ឬក្មេងស្រីបានដឹង នោះពួកគេនឹងចេះកត់សម្គាល់ទៅលើសកម្មភាពនានានៃការរំលោភបំពានបៀតបៀន ហើយថែមទាំងមានទំនុកចិត្តក្នុងការស្វែងរកជំនួយ ឬរាយការណ៍ និងមានសម្ថភាពចូលរួមលុបបំបាត់អំពើហិង្សាទាំងឡាយ”
អ្នកស្រី ឈួន ស្រីមុំ ប្រធានគម្រោងនៃអង្គការជំហ៊ានដំបូងកម្ពុជា
ចំណែកអ្នកស្រី ធន ស្រីពៅ ប្រធានផ្នែកពិគ្រោះយោបល់ នៃអង្គការបណ្តាញទូរស័ព្ទជំនួយកុមារកម្ពុជា យល់ឃើញថា ឪពុកម្តាយជាតួអង្គសំខាន់ និងមានឥទ្ធិពលក្នុងការចូលរួមការពារកូនៗរបស់ពួកគេឱ្យចេះការពារខ្លួនពីអំពើហិង្សា ។ លោកស្រីនិយាយសង្គត់ធ្ងន់ថា កុមារនៅជាមួយឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាលមានរយៈពេលច្រើនជាងនៅជាមួយមនុស្សផ្សេងទៀត ព្រោះកុមារចំណាយពេលត្រឹមតែ៤ ទៅ ៨ម៉ោងប៉ុណ្ណោះនៅឯខាងក្រៅផ្ទះ ក្រៅតែពីនោះគឺចំណាយពេលនៅជាមួយគ្រួសារទាំងអស់ ។
អ្នកស្រីបន្តលើកទឹកចិត្តទៅកាន់ឪពុកម្តាយដែលមានកូនប្រុសគួរតែឧស្សាហ៍រំឮក និងបង្រៀនឱ្យពួកគាត់មានការគោរព ការឱ្យតម្លៃ ផ្តល់ស្រឡាញ់ទៅកាន់មនុស្សស្រីដទៃឱ្យដូចជាមាជិកគ្រួសារខ្លួន ហើយជៀសវាងការប្រើប្រាស់នៅអំពើហិង្សា ឬទង្វើអសីលធម៌ផេ្សងៗ ។ មួយវិញទៀត បើសិនឪពុកអ្នកម្តាយដែលមានកូនស្រី គួរបង្រៀនពួកគាត់ឱ្យចេះការពារខ្លួន ឬគេចចេញពីអំពើហិង្សាទាំងនៅក្នុងផ្ទះ ឬក៏នៅទីសាធារណៈ ។
“ប្រសិនបើក្នុងករណីអាណាព្យាបាលចង់ឱ្យអ្នកពាក់ព័ន្ធ ដូចជា អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចចូលរួមកិច្ចការពារកុមារ ឬកិច្ចការពារកូនក្នុងនាមខ្លួនជាឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាលត្រូវចូលរួមសហការណ៍ឱ្យបានសកម្មជាមួយមន្រ្តីពាក់ព័ន្ធទាំងឡាយ ទើបអាចការពារកុមារបានប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព”
អ្នកស្រី ធន ស្រីពៅ ប្រធានផ្នែកពិគ្រោះយោបល់ នៃអង្គការបណ្តាញទូរស័ព្ទជំនួយកុមារកម្ពុជា
តាមការស្រាវជ្រាវអំពើហិង្សាបង្កផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់សុវត្ថិភាពផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្តរបស់កុមារ ។ ក្រៅពីការប៉ះពាល់រយៈពេលខ្លី ដូចជា របួសរាងកាយ និងការប៉ះទង្គិចផ្លូវចិត្ត ការទទួលរងអំពើហិង្សានៅវ័យកុមារ អាចនាំឲ្យមានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត និងបញ្ហាឥរិយាបថក្នុងវ័យជំទង់ និងពេលពេញវ័យ។ បើតាមការបញ្ជាក់របស់អង្គការយូនីសេហ្វ ៕