ជំនាញកែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើ ជំនាញថ្មី​ជួយ​កសិករកែច្នៃផលិតផលកសិកម្ម ទៅ​ជាឧស្សាហកម្ម
ភ្នំពេញ – ខេត្ត​បាត់ដំបង​ត្រូវ​បានគេ​ចាត់ទុកថា គឺជា​ខេត្ត​ដែល​សម្បូរទៅ​ដោយ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ជា​ច្រើន ។ ដោយ​មើលឃើញពីសក្តានុពលកសិកម្មដ៏​សម្បូរបែបនេះ វិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង ​សហការជាមួយ​អង្គការ People in Need ហៅកាត់ថា PIN បានរៀបចំធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញថ្មី​មួយ​ គឺជំនាញ​កែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើ សម្រាប់យុវជន ក៏​ដូចជា​ពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​បាត់ដំបង ដើម្បីអាច​កែច្នៃ​ទៅលើ​ផលិតផល​កសិកម្ម ទៅជា​ឧស្សាហកម្ម សម្រាប់​ការ​ប្រើប្រាស់​ឱ្យ​បានច្រើន​យ៉ាង ក្រៅពីធ្វើ​ជា​វត្ថុធាតុដើម។
លោក ហេង ងួនហ៊ត នាយកវិទ្យាស្ថាន​ជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង បាន​មានប្រសាសន៍ថា ជំនាញថ្មីនេះ ទើប​តែធ្វើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​កាលពីចុងឆ្នាំ​២០២១កន្លងទៅនេះ​ទេ ហើយ​បើ​គិត​មក​ទល់ពេលនេះ វិទ្យាស្ថាន​បាន​កំពុងធ្វើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​សិស្សសរុបចំនួន ៤១នាក់ ក្នុងនោះ សិស្សកម្រិត១ ដែលត្រូវសិក្សា​រយៈពេល​៤ខែ មាន​ចំនួន ១៥នាក់ និង​សិស្ស​កម្រិត​២ ដែល​ហៅថា វិជ្ជាជីវៈ១ ចំនួន ២៦នាក់។
លោក សូ សុផាត គ្រូបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​កែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើ បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ជំនាញ​កែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើនេះ សិស្ស​ដែល​ត្រូវ​ជ្រើស​រើស​សម្រាប់​ការ​សិក្សា គឺមិន​រើស​អាយុនោះឡើយ ពោល​គឺឱ្យ​តែ​គាត់មានបំណងចង់សិក្សា ដោយ​​ត្រូវ​មាន​កម្រិតវប្បធម៌​ជាប់ ឬធ្លាក់ថ្នាក់ទី៩ តែប៉ុណ្ណោះ។
បើយោង​តាម​កម្មវិធី​​បណ្តុះបណ្តាល​របស់​វិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង សិស្ស​ដែល​សិក្សា​លើជំនាញ​កែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើ នឹងត្រូវ​ធ្វើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ទៅ​លើ ៣ផ្នែកសំខាន់ៗ រួមមាន ការធ្វើជ្រក់ ការ​កែច្នៃភេសជ្ជៈ និងធ្វើអាហារបំពង ជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់ លោក ហេង ងួនហ៊ត នាយកវិទ្យាស្ថាន​ជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង ថា ក្រោយ​ពី​រៀន​ចប់នូវជំនាញ​កែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើ​នេះ សិស្សអាចយកចំណេះដឹងនេះទៅ​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់បើកអាជីវកម្ម​ផ្ទាល់ខ្លួន ឬក៏អាច​ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​តាមអាហារដ្ឋាន សម្រាប់ជំនាញជ្រក់ និង​ភេសជ្ជៈ ។ ក្រៅពី​បើក​អាជីវកម្ម និង​ធ្វើការងារនៅតាមភោជនីយដ្ឋាន អ្នកដែលចេះជំនាញ​កែច្នៃបន្លែ និង​ផ្លែឈើ​នេះ ក៏​អាច​ទៅ​ធ្វើ​ការងារ​នៅ​សិប្បកម្ម ឬ​រោងចក្រ​កែច្នៃផ្លែឈើផងដែរ ដោយបច្ចុប្បន្ន​នៅ​ខេត្ត​បាត់ដំបង​មានក្រុមហ៊ុនជាច្រើន​កំពុងធ្វើការ​វិនិយោគ​បើក​រោងចក្រកែច្នៃផ្លែឈើសម្រាប់​តម្រូវការ​ក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាការ​នាំចេញ ។
ឆ្លៀតឱកាសនេះ លោកនាយកវិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង ក៏​បានធ្វើ​ការ​អំពាវនាវ​ទៅដល់យុវជន ដែលចង់បានជំនាញយកទៅប្រកបអាជីវកម្ម​ខ្លួនឯង ឬក៏​យកជំនាញទៅធ្វើការងារនៅ​តាមក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ គឺអាចចុះឈ្មោះចូលរៀន​ជាមួយ​វិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបងដោយផ្ទាល់បាន ដែលមានអាស័យដ្ឋាននៅសង្កាត់អូម៉ាល់ ក្រុងបាត់ដំបង តាម​បណ្តោយផ្លូវលេខ៥៧ (បាត់ដំបង-ភ្នំសំពៅ) ​ឬទំនាក់ទំនងមកកាន់ទូរស័ព្ទលេខ 069 585 855 ដោយការសិក្សាមិនមានការបង់ថ្លៃទេ។ មួយវិញ​ទៀតវិទ្យាស្ថានក៏​មានកន្លែង​ឱ្យ​សិស្ស​សម្រាប់ស្នាក់នៅ ហើយ​បច្ចុប្បន្ននេះ វិទ្យាស្ថាន​​ក៏​កំពុង​ត្រូវ​ការ​ជ្រើសរើស​សិស្ស​ចំនួន២៥នាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល ៥ខែ លើជំនាញកែច្នៃបន្លែ ​និង​ផ្លែឈើ ហើយ​បន្ទាប់ពីសិក្សា​រួច មានក្រុមហ៊ុន​នឹងទទួល​យក​ចូលធ្វើការ​តែម្តង៕