ភ្នំពេញ – ខេត្តបាត់ដំបងត្រូវបានគេចាត់ទុកថា គឺជាខេត្តដែលសម្បូរទៅដោយផលិតផលកសិកម្មជាច្រើន ។ ដោយមើលឃើញពីសក្តានុពលកសិកម្មដ៏សម្បូរបែបនេះ វិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង សហការជាមួយអង្គការ People in Need ហៅកាត់ថា PIN បានរៀបចំធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញថ្មីមួយ គឺជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើ សម្រាប់យុវជន ក៏ដូចជាពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបង ដើម្បីអាចកែច្នៃទៅលើផលិតផលកសិកម្ម ទៅជាឧស្សាហកម្ម សម្រាប់ការប្រើប្រាស់ឱ្យបានច្រើនយ៉ាង ក្រៅពីធ្វើជាវត្ថុធាតុដើម។
លោក ហេង ងួនហ៊ត នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង បានមានប្រសាសន៍ថា ជំនាញថ្មីនេះ ទើបតែធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលកាលពីចុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះទេ ហើយបើគិតមកទល់ពេលនេះ វិទ្យាស្ថានបានកំពុងធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលសិស្សសរុបចំនួន ៤១នាក់ ក្នុងនោះ សិស្សកម្រិត១ ដែលត្រូវសិក្សារយៈពេល៤ខែ មានចំនួន ១៥នាក់ និងសិស្សកម្រិត២ ដែលហៅថា វិជ្ជាជីវៈ១ ចំនួន ២៦នាក់។
លោក សូ សុផាត គ្រូបណ្តុះបណ្តាលជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើ បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើនេះ សិស្សដែលត្រូវជ្រើសរើសសម្រាប់ការសិក្សា គឺមិនរើសអាយុនោះឡើយ ពោលគឺឱ្យតែគាត់មានបំណងចង់សិក្សា ដោយត្រូវមានកម្រិតវប្បធម៌ជាប់ ឬធ្លាក់ថ្នាក់ទី៩ តែប៉ុណ្ណោះ។
បើយោងតាមកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលរបស់វិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង សិស្សដែលសិក្សាលើជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើ នឹងត្រូវធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលទៅលើ ៣ផ្នែកសំខាន់ៗ រួមមាន ការធ្វើជ្រក់ ការកែច្នៃភេសជ្ជៈ និងធ្វើអាហារបំពង ជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក ហេង ងួនហ៊ត នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង ថា ក្រោយពីរៀនចប់នូវជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើនេះ សិស្សអាចយកចំណេះដឹងនេះទៅប្រើប្រាស់សម្រាប់បើកអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន ឬក៏អាចទៅធ្វើការនៅតាមអាហារដ្ឋាន សម្រាប់ជំនាញជ្រក់ និងភេសជ្ជៈ ។ ក្រៅពីបើកអាជីវកម្ម និងធ្វើការងារនៅតាមភោជនីយដ្ឋាន អ្នកដែលចេះជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើនេះ ក៏អាចទៅធ្វើការងារនៅសិប្បកម្ម ឬរោងចក្រកែច្នៃផ្លែឈើផងដែរ ដោយបច្ចុប្បន្ននៅខេត្តបាត់ដំបងមានក្រុមហ៊ុនជាច្រើនកំពុងធ្វើការវិនិយោគបើករោងចក្រកែច្នៃផ្លែឈើសម្រាប់តម្រូវការក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាការនាំចេញ ។
ឆ្លៀតឱកាសនេះ លោកនាយកវិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបង ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវទៅដល់យុវជន ដែលចង់បានជំនាញយកទៅប្រកបអាជីវកម្មខ្លួនឯង ឬក៏យកជំនាញទៅធ្វើការងារនៅតាមក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ គឺអាចចុះឈ្មោះចូលរៀនជាមួយវិទ្យាស្ថានជាតិវិជ្ជាជីវៈបាត់ដំបងដោយផ្ទាល់បាន ដែលមានអាស័យដ្ឋាននៅសង្កាត់អូម៉ាល់ ក្រុងបាត់ដំបង តាមបណ្តោយផ្លូវលេខ៥៧ (បាត់ដំបង-ភ្នំសំពៅ) ឬទំនាក់ទំនងមកកាន់ទូរស័ព្ទលេខ 069 585 855 ដោយការសិក្សាមិនមានការបង់ថ្លៃទេ។ មួយវិញទៀតវិទ្យាស្ថានក៏មានកន្លែងឱ្យសិស្សសម្រាប់ស្នាក់នៅ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះ វិទ្យាស្ថានក៏កំពុងត្រូវការជ្រើសរើសសិស្សចំនួន២៥នាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល ៥ខែ លើជំនាញកែច្នៃបន្លែ និងផ្លែឈើ ហើយបន្ទាប់ពីសិក្សារួច មានក្រុមហ៊ុននឹងទទួលយកចូលធ្វើការតែម្តង៕