គាំទ្រមាតិកាល្អនៅលើបណ្តាញសង្គមជាការសាងសង់ទីកន្លែងមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្មេងជំនាន់ក្រោយ
មុនបង្កើតមាតិកា ឬ​ចែក​ចាយបន្ត​មាតិកា​នៅលើបណ្តាញ​សង្គម បុគ្គលគ្រប់រូបគួរ​តែពិចារណា​ឱ្យ​បានដិតដល់ ព្រោះថា ការ​បង្ហោះ ឬ​ចែក​ចាយ​មាតិកាទាំងនោះ វា​នឹង​មានឥទ្ធិពល​ទៅ​លើអ្នកគាំទ្រ ឬមិត្តភក្តិ​របស់អ្នក​ទោះតិច ឬ​ច្រើន​ក្តី។ នេះជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោកស្រី នាង សុវ៉ាតនា ហៅ Dj Nana នៅក្នុង​កម្មវិធី​យុទ្ធនាការ​គាំទ្រ​វិវាអន្តរជាតិដើម្បីសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោកស្រី នាង សុវ៉ាតនា បានលើក​ឡើងថា អ្វីដែលអ្នកទាំងអស់គ្នាចែករំលែកនៅលើបណ្តាញហ្វេសប៊ុករបស់អ្នកទាំងគ្នា ទោះបីជាមានមិត្តត្រឹមតែ១០នាក់ ឬ២០នាក់ក្តី តែការចែកចាយរបស់អ្នកទាំងអស់គ្នានឹងជះឥទ្ធិពលទៅលើមិត្តនៅក្នុងបណ្តាញសង្គមទាំងនោះ។ នោះគឺមានន័យថា បើយើងមានអ្នកគាំទ្រកាន់តែច្រើន រាល់សកម្មភាពផ្សព្វផ្សាយរបស់យើង គឺរឹតតែត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយ​ត្រូវ​តែ​ព្យាយាមធ្វើជាគំរូល្អឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព ។
“ការព្យាយាមធ្វើជាគំរូល្អវាលំបាក ប៉ុន្តែយើងត្រូវមានភាពអត់ធ្មត់ ព្រោះភាពអត់ធ្មត់ក្នុងការសាងនូវមាតិកាល្អៗ ដើម្បីចែកចាយទៅក្នុងបណ្តាញសង្គម ប្រៀបដូចជាយើងកំពុងសាងសង់ទីកន្លែងដែលមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កូនចៅយើងទៅថ្ងៃក្រោយដូច្នោះដែរ
បើតាមការលើក​ឡើងរបស់លោកស្រី សុវ៉ាតនា ស្ថាប័នឯកជន ឬក្រុមហ៊ុននានា ដែល​កំពុងតែធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​របស់ខ្លួន​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម មុន​នឹង​ជ្រើស​រើស​អ្នក​មានឥទ្ធិពល​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​មក​ជួយផ្សព្វផ្សាយសេវាកម្មរបស់ខ្លួន គួរ​តែពិនិត្យ​មើល​មាតិការបស់ពួក​គាត់ដែលផលិតថា តើ​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​អ្វីខ្លះ​ទៅកាន់សង្គម ចៀសវាង​ជ្រើសរើសដោយ​មើលតែចំនួនអ្នក​គាំទ្រ។
សម្រាប់​លោក ជិន ប៊ុនធឿន នាយកប្រត្តិបត្តិសាខាកាកបាទក្រហម រាជធានីភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតបានផ្តល់នូវគុណសម្បត្តិជាច្រើន​សម្រាប់ការរស់នៅ តែវាក៏បានជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានមួយចំនួនដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផងដែរ ពិសេសកុមារ និងក្មេងវ័យជំទង់ ។ បើតាម​លោក ប៊ុនធឿន កុមារ និង​ក្មេងវ័យជំទង់ គឺជាវ័យដែលមិនទាន់មានលទ្ធភាពអាចគ្រប់គ្រងខ្លួនឯងបាន ហើយ​ថែមទាំងមិនទាន់យល់ដឹងនូវការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីធឺណិតនេះបានសព្វគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៅឡើយដែរ។ ដូច្នេះ ការកើនឡើងអ្នកប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតដ៏សំបូរបែបនេះ វាបានបង្កបញ្ហាផ្សេងៗជាច្រើនទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់​ ក្នុងនោះគឺទៅលើកុមារតែម្តង ។
ជាការ​កត់សម្គាល់របស់លោក ប៊ុនធឿន បញ្ហាដែលតែងកើតមានជាញឹកញាប់ និងកំពុងកើតមាននោះ គឺមានដូចជា ជំងឺបាក់ទឹកចិត្ត ទទួលការគំរាមគំហែង និងមានបញ្ហាផ្សេងៗទៀតដែលកំពុងប្រឈម និងត្រូវ​រួមគ្នា​ដោះស្រាយ ។
ដោយមើលឃើញពីផលប៉ះពាល់អវិជ្ចមានបែបនេះ កន្លងមក​សាខាកាកបាទក្រហមបានសហការជាប់ជាប្រចាំជាមួយនឹងអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ ដោយ​បានរៀបចំបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលអប់រំផ្សព្វផ្សាយជូនទៅដល់អាណាព្យាបាល និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្តកាកបាទក្រហម ជាពិសេសគឺយុវវជនកាកបាទក្រហមកម្ពុជា។
លោកជំទាវ ញ៉េប សុភាព អគ្គលេខាធិការ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ជាការពិតរឿងរបស់កុមារ មិនអាចស្ថាប័នណាមួយមកដោះស្រាយតែឯងបានទេ ។ បើ​តាម​លោកជំទាវ ការងារកុមារគឺជាការងារអន្តរក្រសួង​ ជាការងារពហុវិស័យ ដែលយើងទាំងអស់គ្នាមានតួនាទីការពារកុមារ មិនថាការពារតាមរយៈអនឡាញ ឬការការពារដោយផ្ទាល់នោះឡើយ៕