មុនបង្កើតមាតិកា ឬចែកចាយបន្តមាតិកានៅលើបណ្តាញសង្គម បុគ្គលគ្រប់រូបគួរតែពិចារណាឱ្យបានដិតដល់ ព្រោះថា ការបង្ហោះ ឬចែកចាយមាតិកាទាំងនោះ វានឹងមានឥទ្ធិពលទៅលើអ្នកគាំទ្រ ឬមិត្តភក្តិរបស់អ្នកទោះតិច ឬច្រើនក្តី។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកស្រី នាង សុវ៉ាតនា ហៅ Dj Nana នៅក្នុងកម្មវិធីយុទ្ធនាការគាំទ្រវិវាអន្តរជាតិដើម្បីសុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណិត កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោកស្រី នាង សុវ៉ាតនា បានលើកឡើងថា អ្វីដែលអ្នកទាំងអស់គ្នាចែករំលែកនៅលើបណ្តាញហ្វេសប៊ុករបស់អ្នកទាំងគ្នា ទោះបីជាមានមិត្តត្រឹមតែ១០នាក់ ឬ២០នាក់ក្តី តែការចែកចាយរបស់អ្នកទាំងអស់គ្នានឹងជះឥទ្ធិពលទៅលើមិត្តនៅក្នុងបណ្តាញសង្គមទាំងនោះ។ នោះគឺមានន័យថា បើយើងមានអ្នកគាំទ្រកាន់តែច្រើន រាល់សកម្មភាពផ្សព្វផ្សាយរបស់យើង គឺរឹតតែត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយត្រូវតែព្យាយាមធ្វើជាគំរូល្អឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព ។
“ការព្យាយាមធ្វើជាគំរូល្អវាលំបាក ប៉ុន្តែយើងត្រូវមានភាពអត់ធ្មត់ ព្រោះភាពអត់ធ្មត់ក្នុងការសាងនូវមាតិកាល្អៗ ដើម្បីចែកចាយទៅក្នុងបណ្តាញសង្គម ប្រៀបដូចជាយើងកំពុងសាងសង់ទីកន្លែងដែលមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កូនចៅយើងទៅថ្ងៃក្រោយដូច្នោះដែរ“
បើតាមការលើកឡើងរបស់លោកស្រី សុវ៉ាតនា ស្ថាប័នឯកជន ឬក្រុមហ៊ុននានា ដែលកំពុងតែធ្វើការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មរបស់ខ្លួននៅលើបណ្តាញសង្គម មុននឹងជ្រើសរើសអ្នកមានឥទ្ធិពលលើបណ្តាញសង្គមមកជួយផ្សព្វផ្សាយសេវាកម្មរបស់ខ្លួន គួរតែពិនិត្យមើលមាតិការបស់ពួកគាត់ដែលផលិតថា តើផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍អ្វីខ្លះទៅកាន់សង្គម ចៀសវាងជ្រើសរើសដោយមើលតែចំនួនអ្នកគាំទ្រ។
សម្រាប់លោក ជិន ប៊ុនធឿន នាយកប្រត្តិបត្តិសាខាកាកបាទក្រហម រាជធានីភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតបានផ្តល់នូវគុណសម្បត្តិជាច្រើនសម្រាប់ការរស់នៅ តែវាក៏បានជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានមួយចំនួនដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផងដែរ ពិសេសកុមារ និងក្មេងវ័យជំទង់ ។ បើតាមលោក ប៊ុនធឿន កុមារ និងក្មេងវ័យជំទង់ គឺជាវ័យដែលមិនទាន់មានលទ្ធភាពអាចគ្រប់គ្រងខ្លួនឯងបាន ហើយថែមទាំងមិនទាន់យល់ដឹងនូវការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីធឺណិតនេះបានសព្វគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៅឡើយដែរ។ ដូច្នេះ ការកើនឡើងអ្នកប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតដ៏សំបូរបែបនេះ វាបានបង្កបញ្ហាផ្សេងៗជាច្រើនទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ ក្នុងនោះគឺទៅលើកុមារតែម្តង ។
ជាការកត់សម្គាល់របស់លោក ប៊ុនធឿន បញ្ហាដែលតែងកើតមានជាញឹកញាប់ និងកំពុងកើតមាននោះ គឺមានដូចជា ជំងឺបាក់ទឹកចិត្ត ទទួលការគំរាមគំហែង និងមានបញ្ហាផ្សេងៗទៀតដែលកំពុងប្រឈម និងត្រូវរួមគ្នាដោះស្រាយ ។
ដោយមើលឃើញពីផលប៉ះពាល់អវិជ្ចមានបែបនេះ កន្លងមកសាខាកាកបាទក្រហមបានសហការជាប់ជាប្រចាំជាមួយនឹងអង្គការសកម្មភាពដើម្បីកុមារ ដោយបានរៀបចំបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលអប់រំផ្សព្វផ្សាយជូនទៅដល់អាណាព្យាបាល និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្តកាកបាទក្រហម ជាពិសេសគឺយុវវជនកាកបាទក្រហមកម្ពុជា។
លោកជំទាវ ញ៉េប សុភាព អគ្គលេខាធិការ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ជាការពិតរឿងរបស់កុមារ មិនអាចស្ថាប័នណាមួយមកដោះស្រាយតែឯងបានទេ ។ បើតាមលោកជំទាវ ការងារកុមារគឺជាការងារអន្តរក្រសួង ជាការងារពហុវិស័យ ដែលយើងទាំងអស់គ្នាមានតួនាទីការពារកុមារ មិនថាការពារតាមរយៈអនឡាញ ឬការការពារដោយផ្ទាល់នោះឡើយ៕