កញ្ញា សារៈ អាលីហ្សា អតីតសិស្សនិទ្ទេស A ៖ បេក្ខជនគួរប្រឡងដោយសមត្ថភាព កុំរំពឹងលើការលួចចម្លង
ភ្នំពេញ – ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប គឺជាការប្រឡងមួយដ៏សំខាន់ក្រោយពី​សិស្សានុសិស្សបានចំណាយ​ពេល​ក្នុង​ជីវិត​សិក្សា​អស់​ចំនួន១២ឆ្នាំ ។ នៅ​ឆ្នាំនេះក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បានសម្រេចឱ្យមានការ​ប្រឡងបាក់ឌុបនៅថ្ងៃទី២៧ ធ្នូ ២០២១ ដោយគោរពតាមគោលការណ៍ចំនួន៤ គឺ ច្បាប់ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ និងលទ្ធផលទទួលយកបាន បន្ទាប់ពីផ្អាកការប្រឡងកាលពីឆ្នាំមុនដោយសារការឆ្លងរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ។ កញ្ញា សារៈ អាលីហ្សា អតីតសិស្សនិទ្ទេស A កាលពីឆ្នាំ២០១៥ បានលើកទឹកចិត្តដល់​បេក្ខជន​ប្រឡង​ទាំងអស់ គួរប្រឡងពឹងលើសមត្ថភាពពិត និងមិនលួចចម្លង ។
អតីតសិស្សនិទ្ទេស A រូបនេះ លើកឡើងថា តាមរយៈការធ្វើកំណែទម្រង់នៃការប្រឡងបាក់ឌុបកន្លងមក ធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សភាគច្រើនផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថ និងចាប់ផ្តើមភ្ញាក់រលឹកប្រឹងប្រែងសិក្សា ដោយមិនផ្តេកផ្តួលលើការលួចចម្លង ឬលួចមើលសំណៅឯកសារនៅពេលប្រឡងទៀតនោះឡើយ ។
អាលីហ្សា បន្តថា បេក្ខជនត្រូវចាប់យកឱកាសប្រឡងនេះ វាស់ស្ទង់សមត្ថភាពពិតរបស់ខ្លួន ដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបន្ថែមទៀត ប៉ុន្តែប្រសិនបើបេក្ខជនលួចចម្លងគេក្នុងពេលប្រឡង ឬលួចមើលសំណៅឯកសារនៅពេលប្រឡង នោះប្រាកដជាមិនដឹងអំពីសមត្ថភាពពិតរបស់ខ្លួនមានកម្រិតណា? អាចអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពកម្រិតណា? ដើម្បីទទួលបានភាពជោគជ័យក្នុងជីវិតនោះឡើយ ។
កញ្ញា សារៈ អាលីហ្សា
“ខ្ញុំលើកទឹកចិត្តឱ្យបេក្ខប្រឡងដោយសមត្ថភាពពិត ព្រោះយើងមិនអាចលួចចម្លងគេរហូតនោះឡើយ ក្រោយរៀនចប់ យើងចេញធ្វើការងារទាមទារឱ្យយើងមានចំណេះដឹង និងមានសមត្ថភាពពិតប្រាកដ”
កញ្ញា សារៈ អាលីហ្សា បានចែក​រំលែកបទពិសោធន៍របស់នាងដល់បេក្ខជនដែលត្រូវប្រឡងបាក់ឌុបទាំងអស់ថា នៅមុនថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុប បេក្ខជនត្រូវមើលលំហាត់ងាយស្រួល និងកុំមើលរំលងលំហាត់ដែលមានក្នុងសៀវភៅពុម្ភ ដោយខិតខំអនុវត្តលំហាត់ទាំងនោះជាប្រចាំ ។ បេក្ខជនក៏ត្រូវហ្វឹកហាត់ការគិតលេខដោយដៃឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងរហ័ស ព្រោះក្រសួងមិនអនុញ្ញាតិឱ្យបេក្ខជនយកម៉ាស៊ីនគិតលេខចូលបន្ទប់ប្រឡងនោះឡើយ ។
អតីតសិស្សនិទ្ទេស A ឆ្នាំ២០១៥ រូបនេះបញ្ជាក់ថា នៅថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុបមកដល់ បេក្ខជនត្រូវត្រៀមខ្លួនឱ្យបានរួចរាល់ រួមមាន កាតសិស្ស សាលាកបត្រឯកត្តជន ម៉ាស់ អាល់កុល ឬជែលលាងដៃ និងសម្ភារៈប្រឡងដូចជា ប៊ិក បន្ទាត់ ដែកឈាន និងប៉ារ៉ាបូលជាដើម ។ ជាមួយ​គ្នានេះ បេក្ខជនត្រូវញ៉ាំអាហារឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ទៅមណ្ឌលប្រឡងឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ដោយពិនិត្យឈ្មោះ លេខតុ លេខបន្ទប់ មុនម៉ោងប្រឡងរបស់ខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ។ ជាពិសេស សុំកម្លាំងចិត្តពីឪពុកម្ដាយ ក្រុមគ្រួសារ មិត្តភក្តិ ដើម្បីបង្កើនទំនុកចិត្តក្នុងការប្រឡងបន្ថែមទៀត ។ កញ្ញា សារៈ អាលីហ្សា ប្រឡងជាប់និទ្ទេស A ទទួលបានពិន្ទុ ៩៩.៩១២ ពិន្ទុ ៕